Hydrosfera uszczelnia przepływy

Spółka miejska Hydrosfera Józefów zapowiada podjęcie działań mających na celu zmniejszenie kosztów i poprawę ściągalności opłat. Mieszkańcy mogą się spodziewać m.in. dalszych kontroli.

SYLWIA WYSOCKA

Spółka Hydrosfera Józefów obsługuje dziś ok. 5,1 tys. klientów i liczba ta stale rośnie, choć obecnie już mniej dynamicznie niż w poprzednich latach. Swoim klientom dostarcza rocznie ok. 700 tys. m3 wody, nieco więcej odbiera także ścieków, przekazując je Otwockiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji.

– Naszym podstawowym zadaniem jest dostarczanie wody i odbiór ścieków. Chcemy je realizować jak najlepiej, stosując odpowiednie urządzenia i właściwy pomiar, tak aby po rozliczeniu kosztów wyjść na zero – tłumaczy prezes Hydrosfery Stanisław Zdanowicz. Mimo takich założeń ubiegły rok spółka zamknęła jednak ze stratą. Dlatego zarówno kierownictwo Hydrosfery, jak i władze miasta zapowiadają podjęcie działań mających na celu optymalizację kosztów funkcjonowania spółki.

Minusowy wynik spółki
Jak wyjaśnia prezes Hydrosfery, na minusowy wynik spółki wpływ miały koszty procesu sądowego ze spółką OPWiK. Zdaniem zarówno kierownictwa Hydrosfery, jak i władz Józefowa kwoty, jakie pobiera Otwock za zrzut ścieków do oczyszczalni, są zbyt duże. – Dlaczego te opłaty są tak wysokie? Tego dokładnie nie wiemy, bo nie uzyskaliśmy od Otwocka jakiegokolwiek uzasadnienia dla tak wysokich stawek – mówi prezes Zdanowicz. Koszty, jakie spółka poniosła z tytułu toczącego się postępowania przed sądem gospodarczym, to 137 tys. zł. – Dlatego ubiegły rok zamknęliśmy stratą
w wysokości 135 tys. zł – wyjaśnia szef józefowskiej spółki.

Chcą od Otwocka 6 mln zł
Władze spółki liczą, że przed sądem dowiodą swoich racji. Gra idzie o 6 mln zł, które Hydrosfera chce odzyskać od otwockiej spółki. – Pierwsza rozprawa odbyła się w maju. Przesłuchano świadków obu stron. Następny termin wyznaczony jest na październik. Sąd zapowiedział kolejne przesłuchania – relacjonuje Zdanowicz. – Domagamy się 6 mln zł, które naszym zdaniem Józefów nadpłacił w ostatnich latach otwockiej spółce. Na początku sąd próbował namówić nas na mediację, ale jak można mediować w sprawach pieniędzy publicznych? Przecież nie będziemy się targować
– podkreśla prezes.

Wyłapują nieuczciwych
Chociaż strata faktycznie wynika z kosztów procesowych, a nie bieżącej działalności spółki, prezes Zdanowicz i burmistrz Stanisław Kruszewski zapowiadają dalsze uszczelnianie systemu płatności za usługi świadczone mieszkańcom przez Hydrosferę.

– Zamierzamy skontrolować całe miasto – zapowiadał na posiedzeniu jednej z lipcowych komisji burmistrz Kruszewski. – Sprawdzimy ulicę po ulicy, wszystkie miejsca, gdzie nie ma umów lub gdzie są umowy ryczałtowe (to stała opłata zależna od liczby osób zamieszkujących dany budynek – przyp. red.). Będziemy to kontrolować, bo z czego biorą się straty? A z tego, że ciągle wychwytujemy różnego typu nieprawidłowości, za które przecież wszyscy później płacimy – mówi burmistrz.

Podczas przeprowadzonych kontroli wykazano, że w przypadku kilkudziesięciu klientów Hydrosfery liczba domowników podanych w deklaracjach śmieciowych i ryczałtowych zasadniczo różni się od tej wskazanej we wniosku o wypłatę świadczenia 500+. W przypadku tych pierwszych deklaracji mieszkańcy potrafią zaniżyć liczbę członków rodziny, a z oczywistych powodów ich rzeczywistą liczbę podają we wniosku o świadczenie 500+.
– Po przeanalizowaniu pierwszej partii deklaracji przystępujemy do wyjaśniania z mieszkańcami wykazanych rozbieżności, a w przypadku dalszego uchylania się od wprowadzenia zmian będziemy dokonywać korekty, informując o tym usługobiorców w aneksach do zawartych już umów – zapowiada prezes Zdanowicz.

Kontrolujemy jakość ścieków
Wyłapywanie nieuczciwych klientów to niejedyna metoda szukania oszczędności przez Hydrosferę. Firma skutecznie windykuje swoje należności, stale modernizuje infrastrukturę oraz wnikliwie analizuje wszystkie koszty. I tak, ku zadowoleniu kierownictwa Hydrosfery, po prawie półtorarocznym sporze ze Starostwem Powiatowym w Otwocku spółce udało się uniknąć płacenia 57 tys. zł za mapę do celów GIS.

Hydrosfera cały czas pracuje też nad identyfikacją dostawców, którzy zrzucają do sieci ścieki wyraźnie przekraczające przyjęte normy. – Wysokie koszty generują nie tylko opłaty za ścieki, ale także opłaty za przekroczenie jakości tych ścieków. Staramy się radzić sobie z tym problemem
– tłumaczy prezes Zdanowicz.

– Bacznie obserwujemy myjnie, w których zużycie wody jest niewielkie, ale stężenie zrzucanych ścieków jest dość duże. Co miesiąc badamy jakość ścieków od przedsiębiorców, co do których mamy podejrzenia, że mogą wystąpić tam przekroczenia norm. Dzięki temu właściciele podejmują działania w celu wyeliminowania problemu – podkreśla prezes.

Koniec z papierami
Kolejnym problemem, z jakim musi poradzić sobie Hydrosfera, jest ręczne wystawianie faktur za świadczone usługi. Na prawie 5100 odbiorców jedynie 451 wysyłane są faktury elektroniczne. – To kropla w morzu potrzeb. Dlatego wszystkich naszych klientów namawiamy do tego, aby podawali adresy e-mailowe w celu elektronicznej wysyłki faktur – mówi prezes Zdanowicz. Dziś w bazie danych Hydrosfery nie ma nawet 10 adresów. Spółka chce doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie to minimum 30-40 proc. odbiorców, wtedy zostanie wprowadzony system elektroniczny. – Nie wiem, jakie z tego tytułu mogą być oszczędności finansowe, ale na pewno zyskamy na czasie i zakresie pracy – mówi prezes Zdanowicz.

– Obecnie nasi pracownicy wystawiają rocznie 31 tys. faktur, które trzeba rozesłać lub rozwieźć – mówi prezes. – Na stronie internetowej Hydrosfery, w zakładce Druki do pobrania, w części Zmiany umowy, jest prosty, krótki druk wniosku o fakturę elektroniczną. To mały krok, ale duże zmiany – zachęca Zdanowicz.

One thought on “Hydrosfera uszczelnia przepływy

  • 29 lipca 2017 o 23:21
    Permalink

    Zagladanie ludziom do papierów – czy to aby §-owo OK ? (watpie)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.