Trzeci rok bez absolutorium

Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak w tej kadencji nie otrzymał jeszcze absolutorium od rady miasta za wykonanie budżetu. Na swoim koncie ma już dwie żółte kartki i jedną czerwoną, z którymi się nie zgadza.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Otwoccy radni obecnej kadencji po raz trzeci podsumowali wykonanie inwestycji zapisanych w budżecie miasta przez prezydenta. Po szczegółowej analizie wydatków oraz dochodów i przychodów komisja rewizyjna przygotowała wniosek o nieudzieleniu prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu na 2016 rok.

Zdaniem większości radnych prezydent po raz kolejny nie wykonał zapisów budżetowych, w związku z czym nie powinien otrzymać absolutorium. Powody, jakie wskazują radni, to m.in. realizacja dochodów majątkowych gminy, które zostały wykonane na bardzo niskim poziomie (tj. 46,98 proc. planu). Takie niskie wykonanie przez kolejny rok z rzędu świadczy według radnych o złym planowaniu dochodów przez głowę miasta. Radni wytknęli także niskie wykonanie wydatków, jeśli chodzi o remonty ulic i prace budowlane (wykonanie ulic, parkingów itp.) na terenie miasta.

W uzasadnieniu projektu uchwały o nieudzieleniu absolutorium czytamy także, że przetargi oraz zapytania ofertowe w większości zostały przeprowadzone zbyt późno, tzw. w okresie jesiennym. To uniemożliwiło uzyskanie korzystnych cen na rynku robót budowlanych. W związku z tym wyjaśnienia prezydenta odnoszące się do braku wystarczających środków w budżecie na poszczególne zadania według radnych są niezasadne. Podczas posiedzenia przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski przypomniał, że tylko w przypadku czterech inwestycji ogłoszonych na wiosnę kolejnego roku oszczędności w ich realizacji wyniosły ok. 900 tys. zł. Radni wskazali także przykłady inwestycji, które nie zostały zrealizowane w 2016 roku, m.in. remont chodników przy szpitalu przy ul. Batorego, remont chodników przy ul. Warszawskiej czy poszerzenie jezdni w ul. Matejki przy skrzyżowaniu
z ul. Karczewską.

Jak czytamy w projekcie uchwały, radni, mając na uwadze ogólny stan realizacji budżetu miasta na 2016 rok i związane z nią nieprawidłowości, zawnioskowali o nieudzielenie absolutorium prezydentowi. Uchwała w tej sprawie, mimo uzyskania w głosowaniu na sesji większości głosów, nie została podjęta, gdyż nie uzyskała bezwzględnej większości (tj. minimum 11 głosów „za”). Zaznaczyć należy, że podjęcie uchwały o nieudzieleniu absolutorium zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym skutkowałoby rozpoczęciem procedury referendalnej. – Nie widzę sensu przeprowadzania referendum i po raz kolejny wydawania 50 tys. zł z budżetu, w sytuacji kiedy za niespełna półtora roku odbędą się planowo wybory. Myślę, że większość radnych podziela to stanowisko, dlatego też był taki, a nie inny wynik głosowania nad uchwałą. Nie zmienia to faktu, że uchwała nie została podjęta i prezydent trzeci raz z rzędu nie otrzymał absolutorium. Po ubiegłorocznym referendum widzimy jednak znaczną różnicę w podejściu do realizacji zadań budżetowych przez prezydenta, więc mam nadzieję, że jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli cieszyć się z kolejnych zrealizowanych inwestycji, a rada miasta będzie miała w 2018 roku podstawę do pozytywnej oceny realizacji budżetu przez prezydenta – komentuje przewodniczący rady.

– Uchwała nie została podjęta, więc nie można powiedzieć, że nie mam absolutorium – uważa Zbigniew Szczepaniak. – A tego, jak radni to rozumieją, interpretują, nie będę komentował. W tej chwili nie mam od czego się odwoływać. Co do uzasadnienia radnych absolutnie się z nim nie zgadzam. Inwestycje były wykonywane w takim stopniu, w jakim było to możliwe. Nie można zrealizować inwestycji, jeżeli jest ona nieprzygotowana. Takie przykłady są także w tym roku, kiedy mamy zadanie zaprojektuj i wybuduj, a jeszcze nawet nie mamy prawa do danej drogi – zwraca uwagę w rozmowie z „Linią” prezydent.

3 komentarze do “Trzeci rok bez absolutorium

 • 29 lipca 2017 o 23:30
  Permalink

  No ale Wanka-Wstanka nie musi sie za bardzo obawiac. Teraz znowu czas malego drobiu….. No i do kosciola tak pilnie chodzi….

  Ech ten Otwock. To nie dziura – a dziurka. Tzw. ruska.

  Odpowiedz
 • 29 lipca 2017 o 23:35
  Permalink

  „Inwestycje były wykonywane w takim stopniu, w jakim było to „możliwe.” Zgadza sie, to by sie akurat zgadzalo.

  Proponuje to fajne zdanie na slogan/motto jasniepana Szczepaniaka. 🙂

  Tylko prosze nie psuc zabawy glupim pytaniem: OD TYLU LAT ???
  (dotyczy wlasciwie wszystkiego, tzn. wszystkich tematów, projektów, problemów – no, oprócz chodników, NB robionych tak chetnie, tak marnie i tak czesto – dziwne, no nie. Ale i tu mialbym ciekawa teorie na wytlumaczenie tego lokalnego chodnikowego folkloru, o tradycji ok. 25-letniej, haha.)

  Odpowiedz
 • 31 lipca 2017 o 16:32
  Permalink

  Brak absolutorium jest niewątpliwie wynikiem konfliktu na linii prezydent – kilku radnych. Szczególnie tutaj prym wiedzie po stronie RM radny Kłósek, który nie umie powstrzymać się od spontanicznych komentarzy. Jednak kwestia ta wielokrotnie była na wokandzie sądowej i do wyroków WSA powinno się sięgnąć przy rozwiązaniu problemu. Polecam zainteresowanym artykuł z niedawnej Gazety Prawnej (DGP 2017_06_07 Tylko niewykonanie budżetu w całości uzasadnia brak absolutorium dla wójta), a w szczególności uzasadnienie do cytowanego tamże wyroku WSA I SA/Kr 1583/13 z dnia 20 listopada 2013.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.