Gorące ćwiczenia

Był prawdziwy ogień i wielki pożar w umeblowanym pokoju! W ten sposób ponad 30 druhów przećwiczyło różne scenariusze niebezpiecznych sytuacji, jakie pojawiają się podczas pożaru. Ćwiczenia, które zorganizowała OSP Otwock-Jabłonna, mogły się odbyć dzięki temu, że szkolenie przeprowadzono w budynkach przeznaczonych do rozbiórki.

AGNIESZKA JASKULSKA

W sobotę, 22 lipca oraz we wtorek, 25 lipca druhowie przeprowadzili kolejne ćwiczenia w ramach doskonalenia zawodowego. Tym razem ochotnicy mogli skupić się wyłącznie na szkoleniu bez zwracania uwagi na to, czy coś zniszczą, bo placem treningu pożarniczego były dwa budynki przeznaczone do rozbiórki, m.in. ten położony przy drodze krajowej nr 17 na wysokości Majdanu.

W sobotę ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem ,,Pożar budynku mieszkalno-usługowego’’. – Strażacy przećwiczyli całą akcję ratowniczo-gaśniczą, w tym wejście do budynku przez okna i drzwi, które trzeba było otworzyć przy pomocy specjalnego sprzętu – tłumaczą druhowie z OSP Otwock-Jabłonna.

– Scenariusz zakładał także ewakuację z dachu rannej osoby i udzielenie jej pomocy w punkcie medycznym oraz opanowanie pożaru w budynku – dodają. Po zakończeniu akcji druhowie omówili przebieg działań, a także przećwiczyli różne scenariusze wchodzenia do budynku oraz pokonywanie przeszkód przy pomocy specjalnego sprzętu. – Siłowo wyważano drzwi, wycinano otwory wejściowe w bramach garażowych oraz ćwiczono otwieranie okien w sposób niepowodujący pękania szyby – tłumaczą ochotnicy z OSP Jabłonna.

We wtorek odbyły się kolejne ćwiczenia, podczas których ponad 30 strażaków z różnych jednostek mogło przeszkolić się w zakresie gaszenia ognia wewnątrz budynku, gdzie został podłożony prawdziwy ogień. Druhowie przećwiczyli również ewakuację nieprzytomnej, rannej osoby, którą musieli odnaleźć w zadymionych pomieszczeniach.

– To było bardzo realne szkolenie. Ochotnicy mogli zaobserwować, w jaki sposób rozprzestrzenia się pożar, w jaki sposób go kontrolować i w konsekwencji opanować – wyjaśniają druhowie, którzy zorganizowali ćwiczenia. – Uczestnicy mogli na własnej skórze odczuć wysoką temperaturę w pomieszczeniach i gorącą parę wodną, jaka panuje w pomieszczeniach podczas pożaru – dodają ochotnicy z OSP Otwock-Jabłonna. Instruktorami szkolenia byli Aleksander Łukawski i Marcin Kuźmiński.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.