Nowy kosz na stare śmieci

Mieszkańcy, którzy segregują w domach śmieci, będą musieli znaleźć miejsce na dodatkowy, czwarty pojemnik. Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów weszły w życie 1 lipca, ale w Otwocku zaczną obowiązywać od nowego roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Domowe odpady mają być segregowane jeszcze bardziej szczegółowo. Wszystko po to, aby uzyskać wyższy poziom recyklingu. Ta idea przyświeca wprowadzonemu od 1 lipca nowemu rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. W praktyce oznacza to zwiększenie liczby pojemników na surowce wtórne. Odpady będą dzielone na cztery części, a więc zamiast trzech pojemników będą cztery kosze na śmieci.

Do pojemnika/worka niebieskiego trafią papier i tektura, do zielonego – szkło, do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Nowe zasady segregacji weszły w życie 1 lipca, ale ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady do 2021 roku obowiązuje okres przejściowy. Na terenie Otwocka do końca 2017 roku odbiory frakcji surowców wtórnych odbywać się będą według dotychczasowych zasad. Dopiero po rozstrzygnięciu nowego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, tj. od 1 stycznia 2018 r., zmiany wejdą w życie. Gminy mają też pięć lat na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.