Protestują przeciwko budowie parkingu

Powstanie parkingu przy ul. Sportowej stoi pod znakiem zapytania. Mieszkańcy zablokowali wycinkę drzew, bo nie chcą, żeby pod ich oknami zbudowano dodatkowe miejsca postojowe. – Nikt z nami na ten temat nie rozmawiał, nikt nie pytał o zgodę. Uszczęśliwiają nas na siłę! A zieleni
i tak jest mało – uważają.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zazwyczaj informacja o budowie parkingu to dobra wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza tych zmotoryzowanych. Ale nie w tym przypadku. Planowana przy ul. Sportowej 8 inwestycja została oprotestowana.

„My, mieszkańcy kategorycznie sprzeciwiamy się budowie pod naszymi oknami dodatkowych miejsc parkingowych. Ulica Sportowa jest bardzo ruchliwa, ten skrawek zieleni w minimalnym stopniu oddziela nas od ruchu drogowego. Nie zgadzamy się, aby miasto realizowało tę inwestycję bez naszej zgody, za nasze pieniądze, wbrew naszej woli” – czytamy w proteście mieszkańców, pod którym podpisało się prawie 70 osób. Pismo zostało złożone do prezydenta i rady miasta.

Budowę tych dodatkowych miejsc postojowych zapisano w tegorocznym budżecie Otwocka.

W sumie miało ich powstać dziewięć na wysokości bloku przy ul. Sportowej 8. Samochody będą parkować zaledwie siedem metrów od okien (obecnie jest 12 m). Koszt inwestycji (projekt plus wykonanie to) 118 tys. zł. Umowa z wykonawcą jest już podpisana i można przystąpić do realizacji. Według harmonogramu firma miała rozpocząć prace na początku września. Pod koniec lipca jej pracownicy podjechali pod blok z piłą, ale naprzeciwko wyszli mieszkańcy. W związku z ich protestem wycinka została przez urząd miasta wstrzymana.

Ludzie są oburzeni, że nikt nie konsultował z nimi tej inwestycji.

– Siedem metrów od mojego okna będą stały samochody. Wymyślili nam parking pod samym nosem. Ten, kto to zrobił, działa przeciwko mieszkańcom. Nikt z nas o ten parking nie prosił – mówi pani Agnieszka, która zadzwoniła do redakcji z prośbą o interwencję. Teren, na którym ma powstać parking, należy do miasta i jak usłyszeliśmy w urzędzie, wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. – Procedura nie wymaga konsultacji z mieszkańcami. Pokazaliśmy ten projekt OSM i opinia była pozytywna. Miejsca parkingowe są budowane w pasie drogowym miejskiej ulicy. W tym przypadku nie ma obowiązujących norm mówiących o odległościach od okien – informuje w rozmowie z „Linią” Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.

– Prezydent uznał, że skoro radni zapisali takie zadanie w budżecie, to szukamy miejsc zgodnie z zapisami budżetowymi. Wykonaliśmy projekt, szukając wszystkich możliwych zgodnych z przepisami terenów, gdzie można zbudować parkingi. Po drugiej stronie ulicy są podmioty prowadzące działalność gospodarczą, wiemy, że miejsc parkingowych wszędzie brakuje – dodaje naczelnik.

Radni przekonują, że ich zamierzenie było inne. – Intencją rady miasta była budowa dodatkowych miejsc postojowych przy ul. Sportowej, ale chodziło nam zwłaszcza o zatokę przy skrzyżowaniu z ul. Ślusarskiego, co zostało zrealizowane na etapie projektu. Potem przy szukaniu dodatkowych miejsc urząd miasta zaproponował wybudowanie parkingu naprzeciwko Klubu Perła.

W związku z tak licznym sprzeciwem mieszkańców uważam, że prezydent powinien wycofać się z tej propozycji. Ta zieleń stanowi naturalną barierę ochronną. Musimy szukać miejsc parkingowych, ale nie za wszelką cenę, jeśli jest taki sprzeciw społeczny. Trzeba szukać ich na innych terenach, np. przy ogrodzeniu SP nr 12, a nie bezpośrednio pod oknami bloków – uważa przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Podczas posiedzenia połączonych komisji budżetu i inwestycji oraz gospodarki miejskiej 26 lipca radni przegłosowali wniosek Przemysława Bogusza, aby wstrzymać prace nad realizacją parkingu przy ul. Sportowej 8. Teraz decyzja należy do prezydenta. Może warto spotkać się i porozmawiać z mieszkańcami, aby dojść do porozumienia. Decyzji nie trzeba podejmować już dziś, bo wykonawca i tak miał rozpocząć prace dopiero we wrześniu.

7 komentarzy do “Protestują przeciwko budowie parkingu

 • 3 sierpnia 2017 o 08:59
  Permalink

  parkingi są potrzebne! samochody stoją po obu stronach ulicy Sportowej, masa samochodów jest zaparkowanych na 'trawniku’ przy Ślusarskiego.
  Osiedle budowane było w czasach, gdy na cały blok przypadało może 10 samochodów, w obecnych czasach na mieszkanie niekiedy przypada 2-3 samochody. Jak jest trochę miejsca, to należy je zagospodarować tak, żeby nie było konieczności zostawiania samochodu w niedozwolonym miejscu.
  Swoją drogą, przy ulicy Ślusarskiego należałoby wybudować parking wzdłuż ogrodzenia OKS. od strony osiedla jest chodnik i parking dla samochodów (równolegle stojących do jezdni). Po przeciwnej stronie można by zmodernizować parking w ten sposób, aby samochody mogły zaparkować prostopadle do jezdni. To podwoi ilość miejsc parkingowych, co prawda kosztem chodnika, ale i tam używają go jedynie ci, którzy idą do zaparkowanego auta.

  Odpowiedz
  • 10 sierpnia 2017 o 20:54
   Permalink

   Parking przy ul. T. Ślusarkiego
   Na moj wniosek z 2015 parking przy ul. T. Ślusarkiego zostal przyjęty do realizacji w budżecie 2016. Teren został przygotowany pod inwestycje, niestety ze wzgledu na zmiany w przepisach o zamowieniach publicznych i stałym konflikcie pomiędzy radnymi koalicji a Prezydentem wiele inwrstycji w 2016r nie zostało zrealizowanych.
   Złożyłem ponownie wniosek o budowę parkingów po obu stronach ul. T. Ślusarskiego. Otrzymałem pisemne zapewnienie od Prezydenta, że zostanie ta inwestycja wpisana do budzetu na rok 2018r

   Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2017 o 10:13
  Permalink

  Ostatnio sporo miejsc zabierają też użytkownicy siłowni – oczywiście to nie ich wina. Tym bardziej potrzebne jest szybkie rozwiązanie problemu z parkingiem na osiedlu Stadion.

  Odpowiedz
  • 3 sierpnia 2017 o 16:35
   Permalink

   Siłownia niech postara się o miejsca parkingowe po swojej stronie, najlepiej tuż przy wejściu. A poza tym od kiedy to buduje się parkingi pod samymi oknami bloków? I

   Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2017 o 16:24
  Permalink

  Parking i to na ok.50 miejsc ma być za starym budynkiem kotłowni (to ten, który straszy na osiedlu).

  Odpowiedz
 • 6 sierpnia 2017 o 22:54
  Permalink

  …a może jednak lepiej doinwestować ścieżki rowerowe, autobusy i pociągi, aby nie było potrzeba tylu samochodów? zabieranie miejsca (chodników itp.) pod parkingi to na dłuższą metę absurd…

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2017 o 17:29
  Permalink

  Jako autor wniosku o budowe parkingów i chodnikow przy ul. Sportowej pragnę podkreślić, że spotkałem się z protestującymi mieszkańcami. Wysłuchałem ich uwag, większość z nich nie posiada samochodu. Rozwiązanie zasugerowane przeze mnie to zmniejszenie o 2 stanowiska miejsc postojowych od klatki osób protestujących tak by zwiększyć odległość od krawędzi bloku do krawędzi parkingu. W ten sposób zrealizujemy inwestycje o 2 miejsca mniej ale za to bedzie nowy ladny parking służący mieszkańcom Osiedla Stadion. Zablokowanie przez radnych koalicji tej inwestycji skutkuje tym, że drugi parking po drugiej stronie ul. Sportowej nie jest realizowany. Można przecież było wyrazić zgodę na realizacje połowy zadania. Wszyscy, ktorzy mieszkają na osiedlu Stadion czy przyjeżdżają na to osiedle po godzinie 17-19 doskonale wiedza, że nie ma miejsc wolnych by zaparkować samochodem. Tak wiec każde miejsce parkingowe na osiedlu Stadion jest na wagę złota z kilku powodów:
  1) bezpieczenstwa – wiele osób parkuje na kopertach dla pojazdów uprzywilejowanych
  2) na chodnikach – niszcząc chodnik, tarasując przejście dla Seniorów mieszkańców osiedla,
  3) na pasach zieleni – niszcząc ja bezpowrotnie

  Pytam się pani dziennikarz, czy lepiej budować parkingi dając mieszkańcom niezbędną ilość miejsc postojowych czy lepiej nie budować i wstrzymać inwestycje by dalej pozwalać na niszczenie chodników i pasów zieleni? Dziwie się, że nie zadzwoniła pani do mnie i nie zapytała autora wniosku. Pozdrawiam
  Marek Leskiewicz
  Radny Miasta Otwocka

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.