Przedsiębiorczy Józefów

W rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego Politechniki Warszawskiej Józefów zajął najwyższe miejsce spośród gmin powiatu otwockiego. Pod względem liczby podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców miasto plasuje się na 31. pozycji.

SYLWIA WYSOCKA

Według prof. Eugeniusza Sobczaka, twórcy rankingu i autora opracowania „Rozwój społeczno-gospodarczy a potencjał naukowo-badawczy
i edukacyjny”, wskaźnik przedsiębiorczości jest ważną zmienną opisującą rozwój gospodarczy gmin. Daje ponadto obraz tego, na ile samorządy wspierają działalność gospodarczą i tworzą korzystne warunki dla jej rozwoju. „Samorządy pierwszej piątki tworzą dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości, jak też działają systematycznie w kształtowaniu konkurencyjności inwestycyjnej” – podkreśla, komentując ranking, prof. Sobczak.
Gminy powiatu otwockiego do pierwszej piątki ani nawet dziesiątki się nie zakwalifikowały. Najwyżej sklasyfikowany został Józefów, który uplasował się na 31. miejscu z wynikiem 177,47 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców.

W pierwszej setce liczącego prawie 2,5 tysiąca jednostek samorządu terytorialnego rankingu znalazła się także Wiązowna (93 miejsce), a na 105. miejscu jest Otwock.

Dane na potrzeby rankingu pochodzą z 2015 roku. Na liście znalazło się ogółem 2478 jednostek samorządu terytorialnego, wśród których są zarówno gminy miejskie, miejsko-wiejskie, jak i wiejskie. Liderem przedsiębiorczości został dolnośląski Karpacz, w którym na tysiąc mieszkańców przypadało 795,37 podmiotów gospodarczych. Kolejne lokaty zajęły: gmina miejska Krynica Morska z woj. pomorskiego (362,06 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców) i zachodniopomorska gmina wiejska Rewal, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 352,87. W gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów w 2015 roku znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB na mieszkańca. Wskaźnik przedsiębiorczości przybrał najniższą wartość w Nowym Dworze (woj. podlaskie). Na tysiąc mieszkańców przypadło tu jedynie 27,83 podmiotów gospodarczych. SW

Klasyfikacja gmin powiatu otwockiego:

  • 31. miejsce: Józefów – 177,47 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 93. miejsce: Wiązowna – 141,39 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 105. miejsce: Otwock – 139,47 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 328. miejsce: Karczew – 108,65 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 591. miejsce: Celestynów – 93,87 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 1577. miejsce: Osieck – 63,90 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 1718. miejsce: Sobienie-Jeziory – 60,86 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców,
  • 1754 miejsce: Kołbiel – 60,08 podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.