Okruchy dramatu

Tegoroczne obchody rocznicy likwidacji otwockiego getta potrwają kilka dni. Ciekawy jest też program towarzyszący uroczystościom w Falenicy.

PRZEMEK SKOCZEK

Poruszające przedstawienie „Wbrew swojej woli” Grupy Supermarket

W ramach obchodów 75. rocznicy zagłady otwockich Żydów czekają nas cztery niecodzienne wydarzenia.

  • W czwartek, 17 sierpnia polecamy spotkanie w teatrze pt. „Przygody rodziny doktora Przygody”, którego gościem będzie Karen Kirsten. Jest ona praprawnuczką Józefa Przygody, który w 1895 roku założył pierwszy w Otwocku „zakład leczniczy dyjetetyczno-hygieniczny dla Izraelitów” przy ul. Warszawskiej 5. W historii rodziny Przygodów przeplatają się: wizja i przedsiębiorczość, szczęście i tragedie, podłość i szlachetność, zdrajcy i sprawiedliwi. Karen Kirsten przygotowuje książkę o losach rodziny. Będzie to jej pierwsze publiczne spotkanie z mieszkańcami Otwocka. Zapraszamy do Teatru im. Jaracza o godz. 18, wstęp jest wolny.
  • Na drugi dzień w piątek, 18 sierpnia odbędzie się kolejny „Spacer po nieistniejącym mieście”. Śladami otwockiego getta poprowadzą nas Zbigniew Nosowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, oraz Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Start na dworcu PKP o godz. 18.30.
  • W sobotę, 19 sierpnia znów zapraszamy do teatru, tym razem na poruszające przedstawienie „Wbrew swojej woli” Grupy Supermarket. Jest to spektakl oparty na wspomnieniach Alexa Kurzema, żydowskiego chłopca walczącego w armii hitlerowskiej, oraz słynnej książce „Spowiedź” Calka Perechodnika, będącej wyznaniem mieszkańca Otwocka, który był żydowskim policjantem w tutejszym getcie.

– Słowa Perechodnika zabrzmią w Otwocku w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Spektakl będzie prezentowany w otwockim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza, czyli w budynku przedwojennego kina „Oaza” należącego do żony Perechodnika – opowiada Zbigniew Nosowski. – Tego dnia przypada rocznica zagłady otwockich Żydów. Dokładnie 75 lat wcześniej, 19 sierpnia 1942 roku, niemieccy oprawcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince połowę mieszkańców naszego miasta. Tego tragicznego dnia Perechodnik bezradnie patrzył, jak do bydlęcego wagonu wsiadają jego ukochane żona i dwuletnia córeczka – dodaje.

W spektaklu występują Jakub Kamieński, który opowie historię Calka Perechodnika, oraz Modest Ruciński, przybliżający losy białoruskiego Żyda Alexa Kurzema. Reżyseria: Jarosław Tumidajski i Małgorzata Głuchowska. Początek o godz. 18, bilety w cenie 40 i 45 zł.

  • Marsz pamięci i modlitwy odbędzie się nietypowo, bo dzień po rocznicy, w niedzielę, 20 sierpnia. Powodem jest fakt, że w tym roku 19 sierpnia przypada w szabat, co całkowicie uniemożliwiłoby udział w uroczystościach m.in. rabinów i przedstawicieli Ambasady Izraela w Polsce. Na otwockiej rampie spotkamy się o godz. 17.

Potem do Falenicy

  • Dzięki współpracy z organizatorami falenickich obchodów, także zaplanowanych w niedzielę, oba marsze nie kolidują ze sobą. Tu ceremonia rozpocznie się o godz. 19.30, tradycyjnie obok pomnika na rogu ulic Patriotów i Frenkla (vis-à-vis kinokawiarni Stacja Falenica). Po spotkaniu, około godz. 20, zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Portrecista” (fot.) w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Opowiada on historię Wilhelma Brasse, przedwojennego fotografa portrecisty, który trafił do Auschwitz w jednym z pierwszych transportów. Pod nadzorem SS prowadził fotograficzną dokumentację obozu aż do jego wyzwolenia. O swojej pracy i przeżyciach z nią związanych opowiada sam Brasse, który po wojnie nigdy już nie wziął do ręki aparatu fotograficznego. Po filmie odbędzie się dyskusja z twórcami filmu. Wstęp wolny.
  • W następnym tygodniu, w środę 23 sierpnia, na Stacji Falenica wystąpi znakomity Bester Quartet wywodzący się ze słynnego The Cracow Klezmer Band. Początek o godz. 19. Tu także wstęp jest wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.