Poligon dla rowerzystów

Józefów nie ma komunikacji miejskiej, a liczne ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe zachęcają mieszkańców do przemieszczania się po mieście rowerem. Swoje umiejętności będą mogli teraz szlifować w miasteczku ruchu drogowego.

Miasteczko powstało przy ul. Wawerskiej, wzdłuż której przebiega nowo wybudowany ciąg pieszo-rowerowy z parkingami. W projekcie miasteczka przewidziano symulację wielu sytuacji spotykanych na józefowskich ulicach: drogi jedno- i dwujezdniowe, jezdnie jedno- i dwukierunkowe, przejazd kolejowy, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, przejścia dla pieszych.

Na terenie miasteczka zlokalizowano również pole manewrowe, które będzie miejscem do doskonalenia swoich umiejętności. Łączna długość wybudowanych ulic i chodników wynosi blisko 1000 m. W odległości ok. 50 m od zrealizowanej inwestycji znajduje się jedna z trzech szkół podstawowych, do której uczęszcza łącznie ok. 1400 uczniów. – Józefowskie szkoły co roku organizują dla dzieci egzaminy na kartę rowerową. Korzystając z nowo wybudowanej infrastruktury sportowej, w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych uczniowie będą praktycznie przygotowywani do bezpiecznego korzystania z dróg – podkreślają władze Józefowa.

Ponadto szkoły podstawowe realizują program finansowany z budżetu miasta, w ramach którego odbywają się zajęcia z wychowania komunikacyjnego (godzina tygodniowo). Lekcje prowadzone są przez nauczycieli, którzy ukończyli specjalne kursy szkoleniowe. Szkoły systematycznie współpracują również z Komendą Stołeczną Policji, organizując zajęcia prowadzone przez oficerów policji.

Władze miasta liczą, że z powstałej infrastruktury poza dziećmi i młodzieżą chętnie korzystać będą również dorośli mieszkańcy Józefowa, szukający aktywnych form spędzania wolnego czasu. Koszt budowy miasteczka to ponad 600 tys. zł.

W ramach miasteczka ruchu drogowego:

  • Wybudowano jezdnię asfaltową przeznaczoną dla ruchu ogólnego, dwukierunkową ścieżkę rowerową zakończoną placem treningowym, chodniki dla pieszych, plac z huśtawką, instalację sygnalizacji świetlnej oraz oświetlenie terenu. Zamontowano znaki drogowe, ogrodzenie, stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci, barierki zabezpieczające i słupki blokujące, wymalowano oznakowanie poziome jezdni i chodników, posadzono zieleń.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.