Nieprędko zmierzą prędkość

Józefów musiał zrezygnować z zakupu części prędkościomierzy, które w tym roku miały pojawić się na ulicach miasta. Chodzi o urządzenia, które planowano zamontować na drogach wojewódzkich. Miasto nie uzyskało na to zgody.

SYLWIA WYSOCKA

Na józefowskich ulicach już w tym roku miały pojawić się radarowe wyświetlacze prędkości. Radni, którzy wiązali z urządzeniami duże nadzieje, licząc, że wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w mieście, przeznaczyli na ich zakup 55 tys. zł. Jak zaznaczano, prędkościomierze nie mają nic wspólnego z radarami, bo nie służą karaniu kierowców. Miały raczej uświadamiać im, że przekraczają dozwoloną w danym miejscu prędkość, a także dostarczać informacji na temat natężenia ruchu, prędkości pojazdów itd.

Problem w tym, że miasto chciało zainstalować urządzenia na nie swoich ulicach, tylko na drogach powiatowych i wojewódzkich. Zarząd Dróg Powiatowych nie sprzeciwił się temu pomysłowi, ale nie udało się otrzymać zgody na instalację prędkościomierzy na drogach wojewódzkich. Chodzi o ulice Nadwiślańską i Wiązowską, czyli drogi wojewódzkie nr 801 i 721. – Nie stosujemy tego typu urządzeń na drogach – skomentowała w rozmowie z „Linią” Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Pomiary prędkości robione są na wszystkich drogach raz na pięć lat zgodnie z zarządzeniem ministra infrastruktury. Mamy całą analizę ruchu i wszystkie niezbędne dane dotyczące prędkości, nie prowadzimy pomiarów za pomocą takich urządzeń – tłumaczy rzeczniczka.

W związku z tym rada miasta zdecydowała zmniejszyć kwotę przeznaczoną na zakup prędkościomierzy. Ze wspomnianych 55 tys. zł
w budżecie zostało na ten cel 30 tys. zł. Zakupione przez miasto urządzenia prawdopodobnie jeszcze w tym roku pojawią się na drogach powiatowych przy ulicach Sikorskiego i Piłsudskiego oraz przy torach, w miejscach, gdzie na długich, prostych odcinkach kierowcom zdarza się zapomnieć
o ograniczeniu prędkości.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.