Toksyczny gaz w magazynach

Podczas prac porządkowych na terenie magazynów należących do stołecznej komendy policji w gm. Celestynów doszło do wycieku silnie trującej substancji. Do akcji wkroczyła specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Warszawa 6”.

AGNIESZKA JASKULSKA

W środę, 9 sierpnia przed północą pracownicy i robotnicy, którzy prowadzili prace remontowe na terenie magazynów, wyczuli intensywną i specyficzną woń przypominającą zapach gorzkich migdałów. Podejrzewali, że gdzieś ulatnia się trujący gaz, dlatego od razu powiadomili straż pożarną. – Na miejsce wezwano specjalną grupę chemiczną z Warszawy, która zlokalizowała, skąd dokładnie ulatnia się gaz – tłumaczy st. kpt. Radosław Podgórski, dowódca jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku. Funkcjonariusze w specjalnych kombinezonach sprawdzili cały teren i wyznaczyli niebezpieczną strefę w promieniu 300 metrów. – Odczyty na specjalnych czujnikach wykazały, że stężenie trującego gazu było wtedy już bardzo niskie – tłumaczy st. kpt. Radosław Podgórski. Prawdopodobnie gaz trującej substancji ulatniał się od dłuższego czasu. Miejsce i wyciek zostały zabezpieczone.

Okazało się, że gaz ulatniał się z beczki, w której znajdował się cyjanowodór, potocznie nazywany kwasem pruskim. To bezbarwna, lotna i silnie trująca ciecz przypominająca zapachem gorzkie migdały. Jego opary tworzą z powietrzem mieszankę wybuchową. Ciecz ma szerokie zastosowanie. W czasie II wojny światowej był stosowany pod nazwą cyklon B i wykorzystywany do trucia więźniów w niemieckich obozach zagłady. Obecnie jest stosowany do dezynfekcji i deratyzacji pomieszczeń m.in. magazynowych, a także w przemyśle tworzyw sztucznych. Cyjanowodór znajduje się również w dymie tytoniowym.

  • siiny says:

    Ooo! W Warszawie maja jakies czujniki od gazu, szok, jak smierdzialo z wysypiska, to czytalem, ze nie ma zadnych czujnikiw i mozna tylko nosem zwachac, niesamowite, szok!

  • cls says:

    Irak za podejrzenie posiadania gazów bojowych został zbombardowany… Gdzie sa te magazyny?

2 thoughts on “Toksyczny gaz w magazynach”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl