Toksyczny gaz w magazynach

Podczas prac porządkowych na terenie magazynów należących do stołecznej komendy policji w gm. Celestynów doszło do wycieku silnie trującej substancji. Do akcji wkroczyła specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Warszawa 6”.

AGNIESZKA JASKULSKA

W środę, 9 sierpnia przed północą pracownicy i robotnicy, którzy prowadzili prace remontowe na terenie magazynów, wyczuli intensywną i specyficzną woń przypominającą zapach gorzkich migdałów. Podejrzewali, że gdzieś ulatnia się trujący gaz, dlatego od razu powiadomili straż pożarną. – Na miejsce wezwano specjalną grupę chemiczną z Warszawy, która zlokalizowała, skąd dokładnie ulatnia się gaz – tłumaczy st. kpt. Radosław Podgórski, dowódca jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Otwocku. Funkcjonariusze w specjalnych kombinezonach sprawdzili cały teren i wyznaczyli niebezpieczną strefę w promieniu 300 metrów. – Odczyty na specjalnych czujnikach wykazały, że stężenie trującego gazu było wtedy już bardzo niskie – tłumaczy st. kpt. Radosław Podgórski. Prawdopodobnie gaz trującej substancji ulatniał się od dłuższego czasu. Miejsce i wyciek zostały zabezpieczone.

Okazało się, że gaz ulatniał się z beczki, w której znajdował się cyjanowodór, potocznie nazywany kwasem pruskim. To bezbarwna, lotna i silnie trująca ciecz przypominająca zapachem gorzkie migdały. Jego opary tworzą z powietrzem mieszankę wybuchową. Ciecz ma szerokie zastosowanie. W czasie II wojny światowej był stosowany pod nazwą cyklon B i wykorzystywany do trucia więźniów w niemieckich obozach zagłady. Obecnie jest stosowany do dezynfekcji i deratyzacji pomieszczeń m.in. magazynowych, a także w przemyśle tworzyw sztucznych. Cyjanowodór znajduje się również w dymie tytoniowym.

2 komentarze do “Toksyczny gaz w magazynach

 • 17 sierpnia 2017 o 14:26
  Permalink

  Irak za podejrzenie posiadania gazów bojowych został zbombardowany… Gdzie sa te magazyny?

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2017 o 12:51
  Permalink

  Ooo! W Warszawie maja jakies czujniki od gazu, szok, jak smierdzialo z wysypiska, to czytalem, ze nie ma zadnych czujnikiw i mozna tylko nosem zwachac, niesamowite, szok!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.