Otwock bez flag

Nikt ich nie ukradł, nie były też brudne. Biało-czerwone flagi narodowe czekały w magistracie na decyzję prezydenta, aby wywiesić je na ulicach miasta 1 i 15 sierpnia. Ale w Otwocku podczas tych świąt nie praktykuje się tego zwyczaju.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Dlaczego na ulicach Otwocka 15 sierpnia nie było flag? To wstyd i hańba – komentowali ten fakt mieszkańcy na portalach społecznościowych, a także dzwoniąc do naszej redakcji. Zwłaszcza że ulice innych gmin, np. Karczewa, Józefowa czy Celestynowa, są tego dnia dekorowane narodowymi barwami. W Otwocku flagi zawisły na niektórych osiedlach oraz przed prywatnymi domami, o co zadbali sami mieszkańcy, nie było ich natomiast na miejskich ulicach. Dlaczego?

W magistracie usłyszeliśmy, że nie ma takiego zwyczaju, aby wywieszać flagi na 1 sierpnia (w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego) i 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej.

– Do tej pory nie flagowaliśmy ulic miasta w te święta. Flagi wywieszamy zwyczajowo tylko na 2 maja (Święto Flagi) i 3 maja (Święto Konstytucji), a potem dopiero na 11 listopada (Święto Niepodległości) – mówi w rozmowie z „Linią” Włodzimierz Gańko, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i ochrony przeciwpożarowej w urzędzie miasta. Jednak 1 sierpnia przed magistratem można było zobaczyć kilka flag (naliczono ich 14 – przyp. red.). – To, że Armii Krajowej była oflagowana, wynikało z decyzji prezydenta, który zażyczył sobie, żeby ta ulica ładnie wyglądała – wyjaśnia naczelnik.

Zapytaliśmy więc, kto podejmuje decyzje o tym, kiedy w Otwocku wywieszane są flagi.

– Decyduje o tym prezydent, który wydaje polecenie, żeby oflagować ulice, a strażacy OSP je wykonują – poinformował nas Włodzimierz Gańko. – Flagi są gotowe i mogą pojawić się na ulicach, tylko muszę dostać polecenie, bo sam nie mogę o tym decydować – dodaje naczelnik.

Ponieważ 15 sierpnia ich zabrakło, otwoccy radni z klubu radnych PiS we własnym zakresie powiesili flagi w symbolicznym miejscu – przy pomniku Chrystusa Króla w centrum Otwocka. Został on ufundowany przez mieszkańców Otwocka w rocznicę Bitwy Warszawskiej jako wotum wdzięczności za ocalenie przez Polskę niepodległości.

Temat niewywieszenia flag w Otwocku został poruszony na połączonej komisji rady miasta 2 sierpnia, kiedy to radni zwrócili uwagę, że dzień wcześniej, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na ul. Powstańców Warszawy nie zawisła żadna flaga narodowa. Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski wskazał także inne uchybienia prezydenta i jego pracowników odpowiedzialnych za organizację tej uroczystości, m.in.: nieobecność pocztów sztandarowych na oficjalnej mszy za poległych powstańców, niewywieszenie flagi narodowej na skwerze Szarych Szeregów podczas uroczystości oraz brak pocztów sztandarowych otwockich szkół, niewysłanie zaproszenia dla policji i wyczytanie jej nieobecnego pocztu do złożenia wieńca, brak chronologii przy składaniu wieńców i nienależyte nagłośnienie oficjalnej części imprezy. Obecny na komisji prezydent zgodził się z tym, ale sprawa nie była szerzej komentowana.

Radni zaproponowali, aby flagi narodowe były wywieszane w czasie świąt państwowych na wszystkich głównych ulicach miasta (w tym także 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oraz 15 sierpnia), a także by w przyszłym roku 1 sierpnia ul. Powstańców Warszawy była udekorowana biało-czerwonymi flagami ze znakiem Polski Walczącej, które mają tam wisieć przez 63 dni.

Radny Marek Leśkiewicz ponownie wystąpił do prezydenta Otwocka i przewodniczącego rady miasta z wnioskiem o przyjęcie projektu uchwały w sprawie wprowadzenia w mieście obowiązku wywieszania flag w każde święto państwowe przez wszystkie instytucje, urzędy, organizacje, stowarzyszenia i fundacje funkcjonujące na terenie Otwocka. Z taką samą propozycją radny wystąpił rok temu. Wtedy większość rady miasta była temu przeciwna, tłumacząc, że nie można nikogo do tego zmusić. W polskim prawie nie przewidziano kar za niewywieszenie flagi w dniu uroczystości państwowych lub świąt. Można zatem rozumieć, że zamiarem ustawodawcy było to, żeby ten gest nie wynikał z przymusu, a z woli obywateli.

3 komentarze do “Otwock bez flag

 • 22 sierpnia 2017 o 13:01
  Permalink

  Akurat 15 sierpnia przejeżdżałem koło pomnika Chrystusa. Widziałem dwóch młodzieńców wieszających flagi. Pomyślałem: czemu tak późno ktoś sobie przypomniał? Była godzina 18.00.
  Po piętnastu minutach wracałem – pod pomnikiem trwała sesja fotograficzna z udziałem tych, którzy flagi wieszali. I teraz mam już pewność, że to nie była spontaniczna akcja radnych PiS, tylko akcja na potrzeby propagandy partyjnej. Bo gdyby rzeczywiście chcieli, to flagi wisiałyby od rana, a tak powstał materiał fotograficzny pod tytułem „My pamiętaliśmy- nie to co inni”
  PR

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2017 o 23:19
  Permalink

  To J.Chrystus byl Polakiem, ze oflagowany ?

  Odpowiedz
 • 24 sierpnia 2017 o 14:50
  Permalink

  A prezio 10-go flagi w imię katastrofy wywiesi

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.