Inwestycje wstrzymane!

Prezydent zaskarżył do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) uchwałę, w której radni nie zabezpieczyli dodatkowych pieniędzy na wynagrodzenia dla miejskich urzędników. W konsekwencji do czasu, aż RIO zbada sprawę, nie będą realizowane dodatkowe inwestycje, na które radni przesunęli środki w tegorocznym budżecie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Łączne wynagrodzenia pracowników urzędu miasta (w milionach złotych) za rządów Zbigniewa Szczepaniaka

Wiceprezydent Piotr Stefański już na sesji 2 sierpnia zapowiedział, że jeśli mimo sprzeciwu prezydenta radni podejmą uchwałę o zmianach w budżecie, zostanie ona zaskarżona. Toczyła się wtedy burzliwa dyskusja o przekazaniu dodatkowo blisko 1 mln zł na pensje dla urzędników (bo środków już brakuje), o co do rady miasta wnioskował prezydent. „Linia” pisała o tym w poprzednim numerze.

Radni, wprowadzając zmiany do budżetu, z jednej strony przesunęli pieniądze na dodatkowe inwestycje, z drugiej zaś nie zgodzili się na zwiększenie środków na pensje. – To, że chce pan zaskarżyć uchwałę, oznacza, że w konsekwencji świadomie wstrzyma pan wykonanie inwestycji w mieście, które są zapisane w budżecie – mówił na sesji o konsekwencjach takich kroków prezydenta przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Chodzi m.in.
o budowę ścieżek rowerowych w ul. Narutowicza, Armii Krajowej, Tatrzańskiej, remont ul. Przewoskiej, budowę ul. Otwockiej i parkingu na Ługach.
Prezydent słowa dotrzymał i zaskarżył uchwałę do RIO. Korespondencję w tej sprawie prowadzi sekretarz urzędu miasta Przemysław Zaboklicki.

– RIO będzie badała zgodność uchwały pod tym względem, czy rada miasta może zmienić projekt zmian w budżecie przedłożonym przez prezydenta na sesji bez jego zgody. Są opinie prawne i wyroki prawne, że bez zgody prezydenta rada miasta nie może dokonywać takich zmian – powiedział w rozmowie z „Linią” sekretarz. Należy dodać, że rada miasta już wcześniej dokonywała podobnych zmian w budżecie pomimo sprzeciwu prezydenta i wtedy nikt uchwał nie skarżył. – W moim przekonaniu radni źle robili, nie spotkałem się z tym w żadnej gminie – dodaje Przemysław Zaboklicki.

RIO ma 30 dni na rozpatrzenie skargi. Do tego czasu zapisane pieniądze w uchwale podjętej przez radnych na inne zadania w mieście są wstrzymane. – Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe i inne inwestycje, nie ma kontrowersji, tylko chodziło o zwiększenia na wynagrodzenia – mówi sekretarz. W sprawie wynagrodzeń urzędników być może uda się dojść do porozumienia już w tym tygodniu. Przedstawiciele załogi wystąpili do radnych o zorganizowanie spotkania, aby wspólnie porozmawiać na temat zabezpieczenia środków na pensje.

– Za decyzją rady odnośnie do zamrożenia rosnących co roku środków w budżecie na wynagrodzenia (patrz ramka – przyp. red.) stoją merytoryczne argumenty, które przedstawimy na spotkaniu z pracownikami – mówi w rozmowie z „Linią” szef rady miasta. – Skończyło się mówienie wszem wobec, że rządzący deklarują, że kochają miasto czy o nie dbają, a tak naprawdę dbają tylko o siebie. Już kilkukrotnie w tej kadencji rada spotykała się z prezydentem w RIO i za każdym razem kolegium RIO przyznawało rację radzie miasta. Dotychczas działania prezydenta związane z zaskarżeniem uchwał budżetowych nie wnosiły nic poza opóźnieniem realizacji poszczególnych inwestycji. Jeżeli prezydent chce szantażować radę i mieszkańców, sygnalizując, że jeśli nie przekażemy dodatkowych środków na wynagrodzenia, nie będzie realizował inwestycji albo będzie je opóźniał, to chyba ma świadomość, że to będzie jego ostatnia kadencja – komentuje Margielski.

9 komentarzy do “Inwestycje wstrzymane!

 • 24 sierpnia 2017 o 10:53
  Permalink

  Panie Szczepaniak — PANU JUZ DZIĘKUJEMY!!!!!!!!

  Odpowiedz
  • 24 sierpnia 2017 o 11:11
   Permalink

   Taaaa my zwykli mieszkańcy już dawno byśmy P.Szczepaniaka pożegnali. Problem jednak w tym, że ma ogromne poparcie wśród urzędników i ich rodzin, wszystkich zależnych oraz części, ktora głosuje na znane zło, bo boi sie ze nowe moze być jeszcze gorsze.

   Odpowiedz
   • 24 sierpnia 2017 o 14:57
    Permalink

    A dziwisz sie jak funduje takie premie o jakich Ty i ja mozemy tylko śnić?

    Odpowiedz
   • 24 sierpnia 2017 o 18:07
    Permalink

    Nie dziwię się. Po prostu zauważam, że my „szarzy” jesteśmy w mniejszości głosujących. PS. Od liceum marzyłam o takiej urzędniczej posadzie, ale…”nie dla psa kiełbasa”. 😉

    Odpowiedz
   • 24 sierpnia 2017 o 20:08
    Permalink

    M. spokojnie!! Otwocczaninem się jest a Prezydemtem Otwocka sie bywa 😉
    Stawiam na to, że szanownie nam niedługo ustępujący Pan Prezydent Szczepaniak będzie kontynuował swoją błyskotliwa karierę albo w Gazecie Otwockiej jako drugi redaktor naczelny albo jako doświadczony kierownik budowy w Bruk-Budzie 😉 😉

    Odpowiedz
 • 24 sierpnia 2017 o 11:31
  Permalink

  Szanowni Mieszkańcy Otwocka!

  Nie wygodne wnioski dla radnych koalicji!

  W dniu dzisiejszym tj. 23 sierpnia br. na połączonych komisjach budżetu i inwestycji oraz gospodarki miejskiej zwróciłem się z prośbą do Przewodniczącego Rady Miasta o przeprowadzenie bezpośredniej rozmowy z Prezydentem w celu dojścia do konsensusu. Niestety Przewodniczący Rady Miasta odmówił i kategorycznie oznajmił, że nie jest instytucja samowładna do indywidualnych rozmów z Prezydentem!

  Złożyłem dwa wnioski, które radni koalicji odrzucili:

  1) Ile jest zatrudnionych w urzędzie matek samotnie wychowujących dzieci przez ostatnie 5 lat?

  2) Ile godzin nadliczbowych wygenerowali pracownicy uczestniczący w komisjach i Sesjach przez ostatnie 3 lata w podziale na rok?

  Gdyby się okazało, że mamy zatrudnionych w urzędzie 10 lub 20 matek samotnie wychowujących dzieci, które średnio zarabiają po 2 400,00zł netto to przy redukcji pensji o 27% będą otrzymywać ok 1 700,00zł.
  W dobie działań prorodzinych przez PiS, otwocki pis zresztą koalicji radnych działa przeciwko programowi prorodzinnemu!

  BEZ KOMENTARZA

  W przypadku nadgodzin okazałoby się, że pracownicy bioracy udział w komisjach i Sesjach (przypomne, że niektóre Sesje trwały do 2 w nocy) spędzili średnio dwa lub nawet cztery razy w miesiącu po 15-18 godzin pracy w ciągu dnia.
  Czy tak postępują radni, którzy dbają o rozwój miasta? Gdzie niekiedy wystąpienia Przewodniczącego Rady Miasta przy zabraniu głosu trwały ok 40 minut- jedno wystąpienie!

  BEZ KOMENTARZA!

  Odpowiedz
  • 24 sierpnia 2017 o 14:56
   Permalink

   Panie Margielski – jakim prawem przemawiał Pan podczas jednego wystąpienia aż 40 minut?!?! Jest Pan niepowazny?!?! 🙂 🙂 🙂
   ML – bez komentarza!

   A Jeszcze powiedz mi tylko w jakiej instytucji (bo pominę firmy prywatne) można uzyskać tak wysokie premie jakie z pieniedzy podatników funduje Pan Szczepaniak???

   Odpowiedz
   • 25 sierpnia 2017 o 15:49
    Permalink

    wydaje mi się, że ten folwark to jak najbardziej prywatna firma, fakt, że finansowana (w większości, oficjalnie) z pieniędzy publicznych, niczego to nie zmienia…

    Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2017 o 09:07
   Permalink

   1) Czyli jak spadną zarobki do 1700 to dostaną 500+, o to chodzi?
   Co ma polityka prorodzinna rządowa do działań samorządu? Dziwna ta logika, chyba że chodzi o to żeby zgłębić podziały i zaognić sytuację? Powagi trochę i proszę nie traktować ludzi tutaj jak idiotów.

   A z innej strony:
   Dobrze chociaż że powyżej jest tabelka o tym jak realnie spadało wynagrodzenie pracowników urzędu: w 2006 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 2500 zł, obecnie 4500, czyli zarobki urzędników powinny wzrosnąć o 80% czyli obecnie budżet na wynagrodzenie powinien wynosić ponad 11 mln a jest około 9 mln.
   Czyja to zasługa?

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.