Niech pani minister zapłaci!

Władze Karczewa wydadzą ponad 430 tys. zł na dostosowanie placówek do wymogów reformy oświaty. Burmistrz Dariusz Łokietek liczy jednak, że pieniądze zostaną gminie zwrócone z rządowej kasy.

SYLWIA WYSOCKA

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska

Na początku lipca gmina Karczew otrzymała dodatkowe środki z rezerwy subwencji oświatowej na dostosowanie szkół do wymogów reformy oświaty. Pieniądze przeznaczone były dla placówek przekształcanych z gimnazjów w szkoły podstawowe. Karczew w ramach wyposażenia świetlic w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne oraz remonty sanitariatów dostał wtedy blisko 48 tys. zł.

Okazuje się jednak, że to kropla w morzu wydatków, jakie gmina w ramach reformy musi ponieść w związku z przygotowaniem placówek szkolnych do nowego roku. Na razie władze Karczewa dodatkowych pieniędzy muszą szukać w gminnym budżecie. Docelowo jednak liczą, że zostaną one gminie zwrócone z rządowej kasy.

W środę, 16 sierpnia burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek skierował do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej pismo z prośbą o zwrot środków, które gmina będzie musiała wydać na wprowadzenie reformy oświaty. „Cztery sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcone w ośmioletnie wymagały wyposażenia m.in. w pracownie przedmiotowe – chemiczne i fizyczne, których koszt remontu – przystosowania sal lekcyjnych do prowadzenia w nich zajęć chemicznych i fizycznych, wyniesie 51.402,63 zł, nie wspominając o zatrudnieniu dodatkowych przedmiotowych nauczycieli szkół wiejskich. Również o doposażenie szkół w należne pomoce naukowe i dydaktyczne wystąpili dyrektorzy szkół podstawowych na łączną kwotę 382 tys. zł. Placówki te nie mieściły się w kryteriach rezerwy oświatowej, a gminy nie stać na jednorazowe wyłożenie takiej kwoty” – czytamy w piśmie burmistrza do minister Zalewskiej.

Na razie odpowiedzi na pismo nie ma. Za to wiadomo już, że gmina Karczew planowanej kwoty nie będzie musiała wydać jednorazowo.
– Otrzymaliśmy niestety informację, że zamówione materiały do pracowni i laboratoriów szkolnych, m.in. biurka, szafki, stoliki nie dotrą na czas, czyli przed 1 września. Zamówienie zrealizowane będzie dopiero pod koniec września, wtedy firma zamontuje meble i wyposażenie – tłumaczy zastępca burmistrza Karczewa Bartłomiej Tkaczyk.

– Dyrektorzy szkół mają świadomość, że w wyniku wprowadzonej reformy wszyscy w jednym czasie zdecydowali się na zakup urządzeń
i mebli do pracowni. Stąd brak możliwości realizacji wszystkich zamówień. Montaż wyposażenia i mebli będzie realizowany ok. 29 września. Wtedy też wypłacimy firmie drugą część zapłaty za wykonane prace. Pierwszą dostanie po zakończeniu samych remontów – wyjaśnia zastępca burmistrza. SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.