Niech się mury pną do góry

W Otwocku Małym trwa budowa pierwszego z trzech bloków, które powstaną w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W czwartek, 17 sierpnia uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod mieszkaniową inwestycję. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się już w przyszłym roku na Boże Narodzenie.

ARTUR KUBAJEK

W uroczystym podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego pod mieszkaniową inwestycję udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych gminy Karczew, m.in. burmistrz Dariusz Łokietek, jego zastępca Bartłomiej Tkaczyk, przewodnicząca rady miasta Danuta Trzaskowska, jako inwestor prezes Krzysztof Balcerzak i członkowie rady nadzorczej Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (KPEC) w Karczewie oraz wykonawca: prezes Radosław Walasek z pracownikami warszawskiej spółki E.W. Rental.

– Chciałbym podziękować za obecność wszystkim przybyłym gościom, ale przede wszystkim władzom gminy i radzie miejskiej, bo to dzięki nim jesteśmy tu, na budowie pierwszego budynku TBS w gminie Karczew – mówił prezes KPEC Sp. z o.o. Krzysztof Balcerzak, witając wszystkich na spotkaniu. W powstającym bloku będzie znajdowało się 31 mieszkań. – Budynek zostanie oddany pod klucz i gotowy do wprowadzenia. Planujemy, że przyszli najemcy zaczną wprowadzać się na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 – zapowiedział prezes KPEC.

Następnie głos oddał burmistrzowi Karczewa, który przypomniał historię działki, na której powstaje osiedle TBS. – To był bardzo długi i karkołomny proces. Jak dobrze pamiętamy, teren ten był w zarządzie rosyjskiej spółki, której korzenie sięgały jeszcze czasów Związku Radzieckiego. Przez wiele lat najpierw walczyliśmy o skomunalizowanie obiektów Traktorexportu. Potem, jak to się udało, kolejne lata poświęciliśmy walce o wydanie tego terenu gminie – mówił Łokietek. – Na szczęście mamy to już za sobą. Wszystkim, którzy byli w ten proces zaangażowani serdecznie dziękuję.
– Inwestycja ta jest jedną z priorytetowych dla mieszkańców gminy Karczew. Liczymy, że budowa bloków w systemie TBS pozwoli młodym mieszkańcom Karczewa na uzyskanie własnego lokum. Zapobiegnie to odpływowi młodych mieszkańców, dając możliwość rozwoju miasta i całej gminy – mówił Dariusz Łokietek.

Jak poinformował burmistrz Karczewa, mieszkaniowa inwestycja jest pierwszą w Polsce, którą będzie realizować gminna spółka, specjalizująca się w dostawie energii cieplnej mieszkańcom.

– Jako pierwsi w Polsce nie powołaliśmy do życia nowej spółki delegowanej wyłącznie do budowy mieszkań jak to robią inne samorządy. Zadanie to powierzyliśmy istniejącej już spółce KPEC z przekonaniem, że jej kierownictwo z sukcesem zrealizuje inwestycję – podkreśla burmistrz Łokietek. Po przemówieniach i podziękowaniach ks. Andrzej Wąsowski z parafii św. Wita w Karczewie poświęcił akt erekcyjny i fundamenty powstającego bloku. Do żelaznej tuby, oprócz podpisanego aktu, włożono egzemplarze aktualnego „Głosu Karczewa”, pendrive ze zdjęciem terenu pod budowę budynku, uchwałę rady miejskiej oraz będące w obiegu polskie monety.

Następnie tubę uroczyście wmurowano w fundamenty powstającego bloku. Na koniec wszyscy sygnatariusze otrzymali kopie aktu erekcyjnego na pamiątkę.

TBS Karczew

  • Mieszkania w blokach TBS to oferta głównie dla ludzi, których nie stać na kupno mieszkania na wolnym rynku. Bloki TBS dają realną szansę na mieszkanie, wymagają wprawdzie wkładu finansowego, ale nie tak wysokiego jak w przypadku kupna własnego mieszkania.
  • Budowa bloku finansowana jest z kredytu, ale w kosztach partycypują też przyszli mieszkańcy. Zainteresowane lokalami osoby muszą złożyć podanie, w którym podają liczbę przyszłych lokatorów i preferowaną wielkość mieszkania. W zależności od metrażu na wstępie muszą ponieść 20 proc. kosztów inwestycji.
  • Docelowo w Otwocku Małym mają stanąć trzy czterokondygnacyjne budynki liczące po 31 mieszkań. Pierwszy TBS zacznie piąć się w górę już w wakacje. Do grudnia 2018 roku powstanie 31 mieszkań o metrażu od 38 do ponad 65 m2. Będą one gotowe do wprowadzenia zaraz po odebraniu kluczy – znajdą się w nich kompletny biały montaż, glazura, terakota, a nawet kuchnie gazowe. W przyszłości na osiedlu poza blokami powstanie też pełna infrastruktura, czyli miejsca parkingowe, zieleń i plac zabaw.

One thought on “Niech się mury pną do góry

  • 1 września 2017 o 09:37
    Permalink

    Mam znajomych, którzy mieszkają w TBS w Józefowie. Czynsz porównywalny z wynajmem mieszkania na wolnym rynku. Nie są właścicielami i w obecnym systemie prawnym nie ma możliwości aby nimi zostali, są najemcami. Ich dzieci nigdy nie odziedziczą takiego mieszkania, mogą również zostać najemcami. Za to świetne miejsce pracy dla krewnych i znajomych królika, jakby nie można było wynająć zarządcy nieruchomości. No i oczywiście Rada Nadzorcza i Prezes z dochodem rocznym na poziomie 200 tysięcy. Radzę się porządnie zastanowić, mieszkania TBS tanie na wejście, drogie w utrzymaniu mieszkania na wynajem.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.