Potrzebny wychodek dla taksówkarzy

Taksówkarze zwrócili się do władz miasta z prośbą o pilne postawienie toalety przenośnej. Zdaniem radnych bezcelowe jest ustawianie w mieście kolejnego toi toia i odsyłają kierowców do szaletu miejskiego, który ma powstać. Problem w tym, że jego budowa trwa już ponad pół roku, a kierowcy za potrzebą muszą jeździć do domu.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W Józefowie udało się postawić taksówkarzom przenośną toaletę. W Otwocku nie jest to na razie możliwe

W Otwocku szalet miejski to nadal niespotykany luksus. Na potrzebę wybudowania publicznych toalet nie raz zwracali uwagę mieszkańcy. Teraz w tej sprawie wystąpili taksówkarze ze Stowarzyszenia Taxi Centrum. Zwrócili się oni z prośbą do prezydenta i rady miasta o jak najszybsze postawienie toalety przenośnej przy przystanku autobusowym naprzeciwko parkingu i postoju taxi przy ul. Karczewskiej. „Postawienie w tym miejscu toalety spełni oczekiwania osób przyjezdnych, mieszkańców Otwocka oraz stworzy nam normalne warunki pracy i naszym klientom. Zwłaszcza tym z małymi dziećmi i seniorom” – czytamy w piśmie taksówkarzy. Jako dobry przykład działań włodarzy podali Józefów, gdzie ta sprawa została rozwiązana bez problemu i taksówkarzom postawiono przenośną toaletę z umywalką obok postoju taxi naprzeciwko stacji kolejowej PKP.

Nad wnioskiem Stowarzyszenia Taxi Centrum pochylili się radni z komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego i zaopiniowali go negatywnie. Ich zdaniem lepiej w Otwocku postawić dwie, trzy ładne toalety publiczne niż toi toiki. – W budżecie są pieniądze na to, aby w Otwocku powstała jedna, elegancka toaleta publiczna. Możemy zastanowić się nad tym, żeby w przyszłym roku zabezpieczyć środki na jeszcze jedną. Bezcelowe jest, abyśmy teraz w mieście ustawiali toi toie – uważa przewodniczący komisji radny Marcin Kraśniewski.

Innego zdania jest radny Marek Leśkiewicz. – Taksówkarze mają trzy punkty postoju: przy dworcu PKP, w centrum obok tzw. dziury i przy „Batorym”. Wysyłanie ich żeby jechali samochodem i szukali toalety publicznej, jest niepoważne. Postawmy przynajmniej trzy publiczne toalety przenośne do momentu, kiedy powstaną stałe toalety. Te przenośne nie mają służyć tylko taksówkarzom, ale także mieszkańcom – proponował na komisji Leśkiewicz. Wspomniał też o innych miejscach w Otwocku, gdzie brakuje miejskich szaletów. – Przy budynku na ul. Andriollego 45 jest niesamowity odór. Osoby, które czekają na przystanku autobusowym, załatwiają swoje potrzeby w krzakach obok. Drugim takim miejscem jest centrum Otwocka, obok PSS „Społem”. Aż przykro patrzeć, że jadąc na jakieś zadupie Polski, można z tego czegoś (toalety – przyp. red.) zrobić perełkę – opowiadał radny.

Przewodniczący Kraśniewski obawia się, że postawienie toalet dla taksówkarzy rozpocznie lawinę próśb o kolejne. – Mamy w Otwocku kilka stowarzyszeń taksówkarzy, jeśli jednemu postawimy toaletę, to za chwilę reszta również będzie się o to ubiegać. Do tego są jeszcze panie, które sprzedają szczypiorek i inne rzeczy, więc jak też będą chciały, żeby im postawić toaletę, to trzeba będzie to zrobić – mówił radny i przypomniał.

– Rada miasta zabezpieczyła środki na budowę publicznej toalety. Realizacja tego zadania jest teraz w gestii prezydenta. Mamy koniec sierpnia, osiem miesięcy czekania na toaletę to długo. Jestem za tym, aby te toalety były porządne, a nie żebyśmy stawiali wszędzie toi toie – podkreślił Kraśniewski.
Zgodził się z nim radny Przemysław Bogusz. – Jeśli przy każdym przystanku postawimy toi toi, to jak, to będzie wyglądać, najlepiej widać na ul. Armii Krajowej. Mamy zastawić całe miasto toi toiami?! Jeśli chodzi o taksówkarzy z postoju przy ul. Karczewskiej, to obok są dwie restauracje i przychodnia, więc nie ma problemu – uważa Bogusz.

Radni zwrócili się do prezydenta z pytaniem, na jakim etapie jest budowa nowej toalety, która ma powstać na terenie dawnej zieleni miejskiej w sąsiedztwie parku. „Linia” już to sprawdziła. Jak informuje nas p.o. naczelnika wydziału inwestycji w urzędzie miasta Krzysztof Cyra, w tym roku zostaną zrealizowane jedynie roboty ziemne, czyli wykonane będą przyłącza do toalety. Środków zabezpieczonych w tym roku na ten cel wystarczy tylko na projekt i wykonanie przyłączy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.