Dokładnie po 300 latach

Na błoniach przy kościele św. Wawrzyńca w Gliniance już w niedzielę, 10 września odbędzie się wielka uroczystość. Arcybiskup Henryk Hoser dokona koronacji obrazu Matki Bożej Glinieckiej. Wydarzenie pokrywa się z obchodami 300 rocznicy koronacji na Jasnej Górze.

PRZEMEK SKOCZEK

Ożywiony lokalny kult maryjny w Gliniance sięga XVII wieku, kiedy to równolegle istniało Bractwo Różańca Świętego i Bractwo Szkaplerza. Dowodzą tego liczne wota dziękczynne, te najstarsze pisane jeszcze po łacinie. Wierni od lat podkreślają, że obraz jest cudowny, przywołując na dowód otrzymane łaski oraz dwukrotne ocalenie drewnianego kościoła przed spaleniem.

– Datowany na XIX wiek wizerunek Matki Bożej Glinieckiej jest kopią centralnego fragmentu wielkiego obrazu ołtarzowego włoskiego malarza Rafaela Santiego „Madonna Sykstyńska” z 1514 roku. Oryginał znajduje się w Dreźnie, dokąd w połowie XVIII wieku przywiózł go z Włoch August II Mocny. Jednak dopiero od epoki romantyzmu dzieło stało się obiektem zainteresowania i chętnego kopiowania – opowiada Monika Sokołowska, jedna z organizatorek uroczystości. – Zwraca w nim uwagę pełne bólu spojrzenie Maryi i przerażony wzrok Jezusa. Według badaczy w pierwotnej lokalizacji płótna w klasztorze San Sisto w Piacenzy wzrok tych postaci padał wprost na stojący naprzeciw krzyż. Renesansowemu mistrzowi udało się w ten sposób uwidocznić niewidzialną prawdę o obecności Matki Bożej podczas Ofiary Eucharystycznej – tłumaczy.

Niedzielne wydarzenie będzie zwieńczeniem wieloletnich starań byłego proboszcza śp. ks. kan. Krzysztofa Krzesińskiego, który zmarł nagle 22 lutego tego roku. Jego dzieło dokończył współpracownik i następca ksiądz Piotr Błażejczyk wraz z parafianami. Uroczystości zainauguruje koncert Eleni o godz. 10, a msza i ceremonia koronacyjna rozpoczną się o godz. 11.30.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.