Dziękowali i pomagali

Uczestnicy gminnych dożynek w Osiecku nie tylko dziękowali za plony i dobrze się bawili, ale też pomogli potrzebującym. Władze gminy zdecydowały, że pieniądze ze sprzedaży dożynkowych kłosów trafią do poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach na północy Polski.

MICHAŁ RUDZKI

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele pw. św. Bartłomieja w Osiecku. Tam rolnicy dziękowali Bogu za żniwa i zebrane plony. Tuż po eucharystii mieszkańcy wraz z władzami gminy i gośćmi przemaszerowali ulicami Osiecka w korowodzie dożynkowym na rynek, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie zakończenia żniw.

Najpierw wójt Karolina Zowczak i zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Zgodnie z tradycją przedstawiciele władz gminy otrzymali wieniec dożynkowy i częstowali zgromadzonych chlebem. Potem przyszedł już czas na występy artystów, przerywane co jakiś czas różnymi konkursami, np. mężczyźni wzięli udział w rywalizacji na najdłuższy rzut paczką słomy. Można było posłuchać dobrze znanych lokalnych zespołów ludowych, takich jak Kądziołeczka czy Podbielanki. Zaprezentował się również Edward Kręgielewski promujący swoją książkę „Fatum”,
a także raper Paweł Przewoźny UNDER, który niedawno prowadził warsztaty filmowe dla okolicznych dzieci i młodzieży. Ich uczestnicy przedstawili materiał filmowo-muzyczny będący efektem pracy pod okiem UNDERA.

Gwiazdami wieczoru byli Agata Werner, Stereo oraz Styczu. Na uwagę zasługuje szczególnie występ tego ostatniego. Młody mieszkaniec gminy coraz śmielej wkracza na rynek muzyki disco polo. Ostatnim akordem dożynek na ziemi osieckiej była zabawa taneczna przy muzyce zespołu River. Oprócz bogatej oferty artystycznej organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele innych atrakcji, m.in.: wystawę maszyn rolniczych, rękodzieła, pejzaży przedstawiających najbardziej urokliwe zakątki gminy. Nie nudzili się również najmłodsi, którzy mogli korzystać z dmuchanych zamków, zjeżdżalni, a także pomalować sobie twarze.

Tegoroczne dożynki były też okazją do wyrażenia solidarności z mieszkańcami północnej Polski, którzy ucierpieli z powodu niedawnego kataklizmu. Udało się zebrać 1164 zł. Pieniądze zostaną przekazane jednej z gmin określonych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów jako poszkodowane wskutek sierpniowych nawałnic.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.