Matka Boska Otwocka

OTWOCK: ŚWIĘTO PATRONKI MIASTA:

W piątek, 8 września w parafii pod wezwaniem św. Wincentego à Paulo uroczyście obchodzono Dzień Matki Boskiej Swojczowskiej, patronki Otwocka.

ARTUR KUBAJEK

Uroczystości odbywają się co roku w najstarszej otwockiej parafii, gdzie w bocznej kaplicy kościoła znajduje się obraz Matki Boskiej Swojczowskiej, który w wyniku wojennej zawieruchy trafił do Otwocka z Wołynia (patrz ramka).

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się wspólną modlitwą w intencji ojczyzny i rodaków bestialsko zamordowanych w czasie II wojny światowej na Wołyniu. Mszę świętą odprawił ks. Bogdan Sankowski, proboszcz parafii św. Wincentego à Paulo. – O żadnej zbrodni nie można zapomnieć i nie można milczeć. Pamiętajmy, a nienawiść zwalczajmy miłością i modlitwą za sprawców tej tragedii, którzy zaślepieni nacjonalizmem, chcieli żyć tak, jakby Boga nie było. Pamiętajmy i mówmy o tym, aby to nigdy już się nie powtórzyło – apelował ks. Sankowski.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe, Bractwo Kurkowe, władze samorządowe i mieszkańcy. Miejskie władze reprezentował prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak i jako jedyny z rady miasta radny Dariusz Piętka.

Po wspólnej modlitwie prezydent w kaplicy, w której znajduje się obraz, dokonał odnowienia aktu zawierzenia miasta Matce Bożej. Następnie zwycięzca zawodów strzeleckich, przeprowadzonych zgodnie z tradycją Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity”, brat Marek Matuszewski został pasowany na rycerza Matki Bożej Swojczowskiej.

Na zakończenie uroczystości w asyście pocztów sztandarowych, uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku i Zespołu Szkół w Karczewie oraz strzelców z jednostki 1019 „Strzelec” im. Żołnierzy AK IV Rejonu Fromczyn przed obeliskiem Matki Boskiej Swojczowskiej złożono wieńce.

Cudem uratowany

Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej do 1943 roku znajdował się w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swojczowie. 31 sierpnia 1943 roku, gdy ukraińscy nacjonaliści dokonywali mordu na terenie miejscowości i dwukrotnie bezskutecznie próbowali wysadzić kościół parafialny, dwie Ukrainki ocaliły obraz przed zniszczeniem. Trafił on do cerkwi w Swojczowie, skąd po staraniach ks. Stanisława Kobyłeckiego został przewieziony do parafii we Włodzimierzu Wołyńskim.

Pod koniec sierpnia 1944 roku, po zarządzonej przez hitlerowców ewakuacji ludności, obraz został zabrany przez 27. Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej. Żołnierze ofiarowali go Zgromadzeniu Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Świdrze. W 1945 roku ks. Ludwik Wolski umieścił wizerunek w bocznej kaplicy kościoła pw. św. Wincentego à Paulo. Od 1986 roku w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) co roku obchodzony jest odpust Matki Boskiej Swojczowskiej.

27 września 1993 roku na prośbę rady miasta i prezydenta Otwocka ks. bp Kazimierz Romaniuk dokonał uroczystego aktu zawierzenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.