Targowisko różności

WIĄZOWNA: POWSTANIE BAZAR Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA:

Już niedługo na sezonowe zakupy mieszkańcy powiatu będą jeździć nie tylko na otwocki bazar przy ul. Batorego czy do Kołbieli. Wkrótce zadaszone targowisko powstanie również w Wiązownie. Pod koniec wakacji gmina otrzymała blisko 1 mln zł dofinansowania na budowę zadaszonego bazaru na terenie po dawnej stacji uzdatniania wody przy ul. Ogrodowej.

WOJTEK SIERGIEJUK

O pomyśle władz Wiązowny na budowę nowoczesnego targowiska pisaliśmy w marcu ubiegłego roku, gdy procedura przejęcia od Gminnej Spółdzielni stojącego w centrum Wiązowny postpeerelowskiego pawilonu była już bardzo zaawansowana.

A sam pomysł na targowisko wcale nie jest nowy. Już pod koniec 2010 roku, tuż przed wyborami, ówczesne władze przedstawiały koncepcję budowy pawilonów handlowych przy ul. Ogrodowej. Po wyborach temat na krótko przycichł, ale wkrótce do niego wrócono. Rada gminy poprzedniej kadencji zaakceptowała nawet koncepcję, jednak kupcom nie spodobała się zbyt odległa od centrum lokalizacja i ostatecznie pomysł trafił na półkę.

Gdy obecny samorząd postanowił w końcu uporządkować centrum, pomysł powrócił, a pierwotna lokalizacja targowiska, czyli leżąca odłogiem działka o powierzchni około 2,5 tys. m kw. w pobliżu pętli autobusowej nr 730, doskonale się do tego nadaje.

Zgodnie z koncepcją cały teren zostanie ogrodzony, odwodniony i utwardzony. W ramach inwestycji powstanie przykryty wiatą budynek handlowy ze stoiskami do sprzedaży oraz zapleczem sanitarnym i technicznym. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 2 mln 500 tys. zł. Władze Wiązowny od początku zamierzały starać się o dofinansowanie.

Pod koniec sierpnia okazało się, że ich wniosek został rozpatrzony pozytywnie i znalazł się na drugim miejscu (wśród 30) w kolejce po dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina otrzyma blisko 1 mln zł. Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy targowiska nastąpiło w środę, 5 września.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg w formule „zaprojektuj i buduj”. Prace powinny rozpocząć się już wiosną przyszłego roku. A najpóźniej za dwa lata kupcy zaczną handlować w Wiązownie w cywilizowanych warunkach, bo od momentu podpisania umowy gmina ma 24 miesiące na zakończenie inwestycji.

Budowę targowiska podzielono na dwa etapy.

  • Pierwszy, który został zgłoszony do dofinansowania, pochłonie 1 mln 900 tys. zł. W jego ramach powstanie główny budynek wraz z zapleczem sanitarnym i administracyjnym. Budynek będzie wyposażony w 10 stołów handlowych na zadaszonym dziedzińcu oraz dziewięć boksów handlowych. Na zewnątrz pod otwartą wiatą będą dodatkowe 24 stoły do handlowania. Obiekt będzie w pełni wyposażony we wszystkie media. Obok powstanie też miejsce na odpady.
  • Drugi etap, który sfinansuje gmina (ok. 700 tys. zł), to już kosmetyka: zagospodarowanie terenu, budowa parkingu oraz oświetlenia. Cały teren będzie też objęty monitoringiem wizyjnym, a w budynku dodatkowo zostanie zamontowana instalacja antywłamaniowa. Docelowo powstanie 50 miejsc parkingowych dla klientów. Z pewnością nowy targ nie będzie służył tylko mieszkańcom Wiązowny, ale będą tu przyjeżdżać mieszkańcy okolicznych miejscowości i gmin.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.