Emerytka pomogła złapać oszustów

JÓZEFÓW: SPEKTAKULARNA AKCJA NA ULICACH MIASTA.

Starsza pani z Józefowa nigdy nie przypuszczała, że znajdzie się w centrum policyjnej akcji! Dzięki temu, że zachowała zimną krew i zdrowy rozsądek, udało się jej przechytrzyć oszustów, a nawet pomóc policji ich zatrzymać. Mirosław T. i Jordan W. wpadli kiedy próbowali wyłudzić od niej kilkadziesiąt tysięcy złotych metodą „na policjanta”.

AGNIESZKA JASKULSKA

JÓZEFÓW: SPEKTAKULARNA AKCJA NA ULICACH MIASTA

Ten dzień 68-letnia mieszkanka Józefowa zapamięta na zawsze. Rano zadzwonił telefon. Kiedy odebrała, zamarła z przerażenia. – Jestem policjantem. Pani córka spowodowała wypadek, w którym zabiła dwie osoby. Będą potrzebne pieniądze na kaucję – tłumaczył oszust, podając się za policjanta. Kobieta bardzo się zdenerwowała i w pierwszej chwili uwierzyła w te słowa. W słuchawce usłyszała też płaczącą kobietę podającą się za jej córkę, która potwierdzała to, co mówił mężczyzna, i prosiła matkę, aby zrobiła wszystko, co on jej powie. Seniorka przytaknęła, ale jednocześnie zrobiła się czujniejsza, bo głos prawdziwej córki był inny niż kobiety, którą usłyszała w słuchawce.

Oszust nie dawał seniorce czasu do namysłu. Zapytał emerytkę, ile pieniędzy ma w domu i czy posiada złotą biżuterię. Chciał wyłudzić od niej ponad 60 tys. zł. Jednak starsza pani nie miała nic wartościowego, dlatego mężczyzna nalegał, żeby poszła do banku i wzięła kredyt na 15 tys. zł. Po wyjściu z banku miała przekazać gotówkę zgodnie z instrukcją fałszywego policjanta. – Seniorka zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami, którzy chcą wyłudzić od niej pieniądze. Dlatego poinformowała pracownika banku o swoich podejrzeniach – mówi asp. sztab. Anna Wasilewicz z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Wtedy bank zawiadomił policjantów z komisariatu w Józefowie. Do akcji wkroczyli mundurowi oraz funkcjonariusze ubrani po cywilnemu, którzy z ukrycia obserwowali każdy krok 68-letniej kobiety. Oszuści cały czas instruowali ją, gdzie ma przekazać gotówkę. Ale ciągle zmieniali miejsce. W pewnym momencie kobieta sama zorientowała się, że oszuści jeżdżą za nią starym bordowym lanosem.

Kiedy mężczyzna po raz kolejny chciał zmienić miejsce przekazania pieniędzy, kobieta stwierdziła, że jest zmęczona, ma już dość chodzenia po mieście i chce rozmawiać z córką, bo bardzo się o nią martwi. Jednak oszuści nalegali, aby najpierw przekazała im pieniądze. Wtedy do akcji wkroczyli policjanci, którzy otoczyli bordowego lanosa i wyciągnęli z niego fałszywych policjantów. – Dwóch mężczyzn zatrzymano w pobliżu miejsca spotkania z seniorką – mówi asp. sztab. Wasilewicz. Jak się okazało, oszustami byli dwaj mieszkańcy Otwocka 34-letni Mirosław T. i 24-letni Jordan W.

– Udało się ustalić, że już wcześniej byli karani za podobne przestępstwa – podkreśla Anna Wasilewicz. Teraz sąd nie będzie dla nich łaskawy. Obaj odpowiedzą za usiłowanie oszustwa, za co grozi im osiem lat pozbawienia wolności. Mężczyźni trafili do aresztu tymczasowego. Na tym jednak nie koniec. Śledczy są już na tropie przestępców, którzy prawdopodobnie byli powiązani z oszustami z Otwocka.

JÓZEFÓW: SPEKTAKULARNA AKCJA NA ULICACH MIASTA

Policjanci chwalą postawę 68-letniej mieszkanki Józefowa, która zapanowała nad emocjami i zachowała zimną krew. – Kobieta wykazała się zdrowym rozsądkiem i nie dała się oszukać. Dzięki niej udało się zatrzymać przestępców, którzy nie wyłudzą już oszczędności od innych emerytów – podkreśla asp. sztab. Anna Wasilewicz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.