Drogie ścieżki lidera

JÓZEFÓW: 3 MLN ZŁ WIĘCEJ NA ROWEROWĄ AUTOSTRADĘ.

Józefów, który jest liderem projektu budowy sieci ścieżek rowerowych w sześciu podwarszawskich gminach, miał spory problem. W drugim przetargu na realizację inwestycji złożone oferty po raz kolejny znacznie przekroczyły kwoty, które miasto planowało wydać na ten cel. Trzeba było szukać dodatkowych pieniędzy w budżecie. Ostatecznie zdecydowano, że miasto większość kosztów poniesie w przyszłym roku.

SYLWIA WYSOCKA

JÓZEFÓW: 3 MLN ZŁ WIĘCEJ NA ROWEROWĄ AUTOSTRADĘ.

Budowa ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych od początku napotyka wiele trudności. Problemem był już termin realizacja inwestycji. Jeszcze na początku czerwca władze Józefowa alarmowały, że jeśli jej termin nie zostanie przedłużony o pół roku, to ścieżka rowerowa prowadząca przez sześć gmin (Józefów, Halinów, Karczew, Otwock, Sulejówek i Wiązownę) może w ogóle nie powstać. Na szczęście Zarząd Województwa Mazowieckiego zgodził się przesunąć termin ukończenia inwestycji do końca listopada 2018 r.

To jednak nie koniec problemów. Józefów dwa razy musiał ogłaszać przetarg na budowę ścieżek na swoim terenie (gminy nie zdecydowały się na jeden przetarg i każda ogłaszała postępowanie dla swojej części), ponieważ w pierwszym postępowaniu kwota zaproponowana przez oferentów znacznie przekraczała tę, którą zaplanowano w miejskim budżecie. Pierwszy przetarg unieważniono i wkrótce ogłoszono drugi. I tym razem też okazało się, że firmy biorące w nim udział są gotowe zrealizować inwestycję za wyższą kwotę. Władze Józefowa zdecydowały jednak, że nie ogłoszą kolejnego przetargu, tylko przeznaczą dodatkowe pieniądze na realizację projektu.

W wyniku postępowania przetargowego jego ogólna wartość wzrosła o 2 mln 715 tys. 200 zł. – Zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym główne nakłady zostają przesunięte na 2018 r. W tym roku zmniejszamy planowane wydatki o 1 mln 555 tys. 154 zł, co oznaczana, że kwota 4 mln 274 tys. 354 zł zostaje przesunięta na przyszły rok – poinformowała na posiedzeniu komisji budżetu skarbnik miasta Halina Siwek.

W ubiegłym tygodniu miasto ogłosiło, że najkorzystniejszą ofertę przedstawiła startująca w drugim przetargu firma Planeta i to ona będzie budować ścieżki. Zgodnie z tym, co przyjęli radni na sesji 1 września, Wieloletnia Prognoza Finansowa zakłada teraz, że cała inwestycja na terenie Józefowa ma kosztować ponad 10 mln 70 tys. zł, a nie jak zakładano, ponad 7 mln 355 tys. zł. W tym roku Józefów wyda ponad 2 mln 881 tys. zł, a w przyszłym – 7 mln 118 tys. zł. Pozostaje kwestia unijnego dofinansowania, które zgodnie z projektem wynosi ponad 4 mln 845 tys. zł. Czy wobec znacznego wzrostu kosztów inwestycji miasto może liczyć na zwiększenie tej kwoty?

– Tego nie wiemy – przyznaje w rozmowie z „Linią” skarbnik Józefowa. – Będziemy starać się o zwiększenie dofinansowania, ale nie wiemy, czy to się uda – dodaje Halina Siwek.

Przypomnijmy, że dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w podwarszawskich gminach ma powstać 45,58 km nowych ścieżek rowerowych i 3,54 km ciągów pieszo-rowerowych. Całkowita wartość projektu była obliczona na 40 mln 281 tys. 635 zł, a wartość dofinansowania wyniosła 26 mln 695 tys. 627 zł. Projekt, którego liderem jest Józefów, będzie realizowany na terenie gmin: Halinów, Józefów, Karczew, Otwock, Sulejówek i Wiązowna.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.