Las dla mas

DZIEŃ OTWARTY W MPK.

Pogoda okazała się łaskawa dla gości, którzy w niedzielę, 10 września przybyli do ośrodka edukacyjnego „Baza Torfy” w Karczewie. Odbył się tu dzień otwarty w Mazowieckim Parku Krajobrazowym im. Czesława Łaszka połączony z udziałem w projekcie Europejskie Dni Dziedzictwa koordynowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

JACEK KAŁUSZKO

Impreza była okazją do promowania i propagowania nie tylko mazowieckiej przyrody, ale również kultury naszego regionu. Po przywitaniu uczestników przez Sylwestra Chołasta, dyrektora MZPK, uczestnicy wzięli udział w przygotowanych dla nich zajęciach. Były to różne warsztaty nawiązujące do tradycji regionu i starych rzemiosł. Jak zwykle zaprezentowano bogactwo folkloru kołbielskiego, a stoisko z tradycyjnymi wycinankami cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Może dzięki temu nie zaniknie tradycja tworzenia tych fantastycznych wycinanek charakterystycznych wyłącznie dla Kołbielszczyzny.

Tajemnice koła garncarskiego i tworzenia w glinie zdradziła artystka plastyk Monika Grajda-Widulińska. Dzieci z zapałem modelowały gliniane naczynia ceramiczne. Bardzo ciekawie o organizacji i zwyczajach pszczół opowiadał Tomasz Domański. Przez szklaną szybę można było obserwować pszczelą rodzinę, a potem posmakować miodu i dowiedzieć się, co zrobić, aby zostać pszczelarzem. Na najmłodszych czekały jeszcze zajęcia przyrodnicze: tworzenie zwierząt z origami, robienie własnego znaczka czy lampionu z liści. Uczestnicy w nagrodę dostawali kolorowanki przyrodnicze.

Miłośnicy przyrody mieli okazję zwiedzić w muzeum ekspozycję prezentującą przekrój siedlisk leśnych Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz część etnograficzną. Każdy mógł otrzymać bezpłatne foldery i uzyskać cenne informacje turystyczne. Władze powiatu otwockiego wsparły finansowo organizację imprezy, przeznaczając na ten cel 2 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.