W Otwocku przybyło zabytków

DOMY I WILLE WPISANE DO WOJEWÓDZKIEJ EWIDENCJI.
Sanatorium dr. Przygody, willa „U Dziadka” i wieża ciśnień przy stacji PKP to tylko niektóre budynki włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał na nią 176 obiektów z terenu Otwocka. Są to głównie wille w stylu świdermajer, ale nie tylko.

JACEK KAŁUSZKO

Obiekty włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków to głównie drewniane wille w stylu świdermajer pochodzące z przełomu XIX i XX w. Ich charakterystycznymi cechami są ażurowe zdobienia werand i ganków, szpiczaste zwieńczenia dachów i bogata dekoracja. W ewidencji znalazły się też murowane pensjonaty, kamieniczki, modernistyczne wille i obiekty związane z techniką.

Listę budynków objętych ochroną ogłoszono w ubiegłą środę, 13 września podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli dr hab. prof. IH PAN, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz prof. Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Krótką prelekcję o otwockich świdermajerach i problemach z ich utrzymaniem wygło- sił, ilustrując ją przykładami, Wiktor Lach, społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.

Jak wyjaśniono w trakcie spotkania, włączenie tych budynków do wojewódzkiej ewidencji zabytków ma na celu ochronę obiektów charakterystycznych dla krajobrazu Otwocka, m.in. poprzez uniemożliwienie ich rozbiórki i niewłaściwej rozbudowy. Umieszczenie ich na wojewódzkiej liście zabytków zobowiązuje samorząd do jednoczesnego włączenia tych budynków do gminnej ewidencji. Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym oznacza to, że pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Prof. Lewicki podkreślił, że wpisanie otwockich obiektów do ewidencji jest symbolem dużego przełomu w urzędzie konserwatorskim. Na konferencji podkreślono też unikalny charakter Otwocka. – Drewniane budynki nie są już nigdzie symbolem biedy – zauważyła prof. Gawin. I poinformowała, że wystąpiono do Starostwa Powiatowego w Otwocku z inicjatywą utworzenia tu Centrum Architektury Drewnianej, które funkcjonowałoby jako oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ale jak do tej pory starostwo nie wykazało zainteresowania. – Szkoda, bo byłoby to bardzo prestiżowe przedsięwzięcie. Służyłoby zarówno mieszkańcom, jak i ochronie świdermajerów. Mam nadzieję, że samorządy zmienią zdanie – stwierdziła.

Wiktor Lach zaprezentował niektóre z nowych zabytków

Lista obiektów otwockich wpisanych do ewidencji wojewódzkiej znajdzie się na stronie mazowieckiego konserwatora zabytków http://www.mwkz.pl.

Komentarz:

  • Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków: Ochrona zabytkowych obiektów to duże pieniądze, ale o takie środki może wystąpić samorząd. Musi po prostu starać się o dofinansowanie unijne. Pieniędzy jest dużo i trzeba się o nie postarać. Obawiam się, że w sprawie Otwocka nikt nawet nie podjął takich starań…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.