Inauguracja miasteczka drogowego

JÓZEFÓW: TU W PRAKTYCE NAUCZĄ DZIECI ZASAD RUCHU.

Ulice, ścieżki dla pieszych i rowerzystów, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, a nawet przejazd kolejowy – to wszystko znalazło się na terenie nowoczesnego, pierwszego w powiecie otwockim miasteczka ruchu drogowego w Józefowie. Uroczystego otwarcia obiektu w sobotę, 9 września dokonał burmistrz Stanisław Kruszewski. Najmłodsi będą tu uczyć się zasad ruchu i bezpiecznych zachowań na drodze.

SYLWIA WYSOCKA

Miasteczko kosztowało ponad 600 tys. zł. Znajduje się u zbiegu ulic Wawerskiej i Małej, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie wkrótce ma powstać hangar, w którym będą przechowywane rowery (miasto zakupiło ich 20), udostępniane uczniom i przedszkolakom korzystającym z obiektu.

Pod opieką rodziców lub opiekunów będą tu mogły ćwiczyć dzieci z terenu całego powiatu otwockiego. Jednak w godzinach od 8 do 16 jest on zarezerwowany dla uczniów i przedszkolaków z Józefowa, którzy będą dowożeni na miejsce autobusami.

Na terenie miasteczka, gdzie obowiązują przepisy zgodne z kodeksem drogowym, dzieci mają uczyć się, jak stosować się do znaków i sygnałów drogowych, oraz poznawać w praktyce ogólne zasady i przepisy ruchu. Wszystko pod okiem wyszkolonych nauczycieli we współ-pracy z policją i strażą miejską. – Bardzo się cieszę, że powstał taki obiekt. Jestem przekonany, że zasady ruchu drogowego oraz oswojenie się z infrastrukturą drogową przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa – podkreślał podczas otwarcia miasteczka Mariusz Marciak, zastępca komendanta komisariatu policji
w Józefowie.

Po godzinie 16 aż do zmroku z obiektu będą mogli korzystać wszyscy chętni, o ile będą przestrzegać regulaminu jego użytkowania (ważniejsze punkty w ramce). Teren został objęty monitoringiem, który sprawdza się w przypadku pobliskiego skate parku. Miasteczko ma charakter sezonowy – będzie czynne od kwietnia do października.

Władze Józefowa postawiły ostatnio na edukację dla bezpieczeństwa drogowego dzieci i młodzieży. Miasteczko ruchu drogowego to jeden z elementów takiej szerokiej edukacji. Od września józefowskie dzieci mają w szkole nowy przedmiot – wychowanie komunikacyjne, a w wyniku porozumienia z policją uczniowie odbywają także specjalne szkolenia w warunkach prawdziwego ruchu drogowego.

W takich warsztatach uczestniczą policjant, przeszkolony nauczyciel i troje uczniów.

Zasady korzystania z miasteczka

 • Miasteczko jest czynne od kwietnia do października od godz. 8.00 do zmierzchu, ale do godz. 16 jest otwarte tylko dla grup dzieci z przedszkoli i szkół z terenu Józefowa. Osoby indywidualne mogą korzystać z obiektu po zakończeniu zajęć grup zorganizowanych.
 • Korzystanie z obiektu jest bezpłatne.
 • Miasteczko przeznaczone jest dla dzieci powyżej trzech lat.
 • Z miasteczka mogą korzystać osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane (szkolne, przedszkolne) jedynie pod opieką kadry pedagogicznej, rodziców, opiekunów.
 • Przed przystąpieniem do grupowego korzystania z miasteczka opiekun lub osoba przeprowadzająca egzamin na kartę rowerową będzie musiała dokonać w rejestrze prowadzonym przez ICSiR wpisu potwierdzającego zapoznanie się z regulaminem obiektu oraz podać nazwę placówki i liczbę korzystających osób.
 • Użytkownicy zobowiązani są do noszenia kasków ochronnych.
 • Nie wolno korzystać z obiektu podczas opadów deszczu i śniegu, silnego wiatru, oblodzenia, burzy.
 • Na teren nie wolno wprowadzać zwierząt i wchodzić w butach na obcasach.
 • Nie wolno wjeżdżać na teren miasteczka pojazdami mogącymi uszkodzić jego infrastrukturę ani instalować indywidualnych urządzeń i sprzętu.
 • Osoby korzystające z miasteczka swoim zachowaniem nie mogą powodować sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu ich samych oraz innych użytkowników i osób towarzyszących.

One thought on “Inauguracja miasteczka drogowego

 • 21 września 2017 o 09:03
  Permalink

  szkoda tylko , że podczas te prezentacji i szkolenia nie dostosowano się do zasad ruchu, np. dzieci prowadzone są po jezdni dla pojazdów i po ścieżce rowerowej, obserwatorzy stoją też w miejscach „niebezpiecznych”. Uczyć trzeba z poszanowaniem przepisów od pierwszej chwili. A poza tym OK !

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.