Meran, czyli powrót do korzeni

KOLARSTWO MTB: NAJLEPSI ODJECHALI ZE „ZŁOTYMI KALESONAMI”.

Dzień po Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików na ursynowskiej Kazurce w Otwocku odbył się szósty etap Małej Ligi XC. Przedostatnia odsłona cyklu została rozegrana na kultowej dla wielu kolarzy górze Meran.

MARCIN SULIGA

Mała Liga XC wróciła do swoich korzeni. To właśnie w okolicach góry Meran dokładnie przed rokiem rozpoczęła się historia tego niezwykle widowiskowego i zyskującego na popularności rowerowego cyklu. – Dla tej ligi to jest pewnego rodzaju matecznik. To właśnie tu wszystko się zaczęło
– mówi jeden z twórców Małej Ligi XC Maciej Mycielski.

– Meran jest znakomitym miejscem dla tego typu imprezy. Zresztą jestem przekonany, że wielu startujących w dzisiejszym wyścigu to potwierdzi. Do tej pory kolarze najwyżej w hierarchii stawiali trasy, które wytyczyliśmy na Górze Lotnika oraz Górze Sobotów w Wiązownie, ale teraz postawią chyba na Meran. Ten teren daje niesamowite możliwości tworzenia trasy, bo za każdym razem można ją poprowadzić w zupełnie inny sposób, nie tracąc przy okazji jej walorów i atrakcyjności – dodaje Mycielski.

Depnąć w pedał
Wyjątkowość tego etapu podkreślały też dodatkowe nagrody dla najlepszych zawodników. Na zwycięzców trzeciego i czwartego wyścigu w klasyfikacji open kobiet oraz mężczyzn czekały słynne „Złote kalesony”.

W tym roku trafiły one w ręce Zofii Czyż, Piotra Małka oraz Arkadiusza Jusińskiego. Dla startującej z pierwszym numerem Czyż było to czwarte z rzędu zwycięstwo w cyklu. – Udało się powtórzyć sukces z ubiegłego roku, z czego bardzo się cieszę, bo ta runda jest naprawdę wyjątkowa, chyba najlepsza z całego sezonu XC. Trasa jest wymagająca, techniczna i bardzo interwałowa. Podjazdy są krótkie, jednak dające mocno w kość… Ale takie powinny być te wyścigi – twierdzi zawodniczka ekipy IBOX. – Jazda tutaj daje wielką frajdę i nie pozostaje nic innego, jak tylko „depnąć w pedał”.

To tutaj pokochałam wyścigi XC i nie wyobrażam sobie, żeby za rok mogło mnie tu zabraknąć – dodaje.

Z kolejnego zwycięstwa cieszył się również Małek. Kolarz Cyklonu Warszawa znów nie dał szans swoim rywalom, ale jak sam stwierdził po wyścigu, wciąż czeka na kolejne starcie z Danielem Peplą, który w poprzednich wyścigach go wyprzedzał, a w dwóch ostatnich nie startował.

Po jednym wyścigu przerwy na najwyższym stopniu podium stanął Arkadiusz Jasiński (Renault Team), który na mecie zameldował się z blisko minutową przewagą nad Michałem Kamińskim (GO Sport AK Sped).

Niezmordowany młodzian
Emocji nie brakowało też w innych wyścigach. W kategorii młodziczek triumfatorkę pięciu poprzednich etapów Mariannę Żylik (WKK) mocno postraszyła Justyna Cebula (Belta Team Gdańsk). Wygrana zawodniczki z Warszawy ważyła się do ostatnich metrów finiszu.

Niesamowitym wyczynem popisał się w niedzielne popołudnie Mateusz Konwiński. Zawodnik LUKS Sławno pewnie wygrał kategorię młodzików, aby po krótkim odpoczynku ponownie wsiąść na rower i wystartować w kolejnym wyścigu. Młodzian z Brzezin poradził sobie doskonale i gdyby nie fakt, że nie był klasyfikowany, zająłby drugie miejsce, przyjeżdżając w kategorii juniora młodszego tuż za zwycięzcą, otwocczaninem Patrykiem Rzepeckim (WKK).

– Pierwszy start praktycznie mnie nie zmęczył, dlatego postanowiłem pojechać jeszcze raz, zwłaszcza że trasa w Otwocku jest świetna. Ta „ścianka” na boku góry była naprawdę wymagająca – stwierdził po minięciu linii mety Konwiński. Dla niego był to dopiero drugi występ w tegorocznym cyklu Małej Ligi. Poprzednio startował w Wiązownie, ale tam zerwał łańcuch i przerzutkę i nie dojechał do mety.

Finisz w październiku
Etap pod Meranem, na którego starcie stanęło 136 zawodników i zawodniczek, był przedostatnim w tegorocznym cyklu. W przyszłym miesiącu czeka nas zamykający zmagania etap w Celestynowie. Ostatni wyścig zaplanowany jest na 15 października.

Wyniki 6. etapu:

 • Kids C1
  1. Michał Gruca (Kamyk Radzymin)
  2. Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin)
  3. Piotr Szyszko (WKK)
 • Kids D1
  1. Maria Ambrożkiewicz (WKK)
  2. Weronika Skrzyńska (WKK)
  3. Alicja Surdyk (Kamyk Radzymin)
 • Kids C2
  1. Jan Michalczyk (WKK)
  2. Filip Surdyk (Kamyk Radzymin)
  3. Bartosz Węgrzynowski (GO Sport AK Sped)
 • Młodzik
  1. Mateusz Konwiński (Luks Sławno)
  2. Antoni Świderski (Terzado)
  3. Mateusz Gwiazda (Raz Na Wozie)
 • Młodziczka
  1. Marianna Żylik (WKK)
  2. Justyna Cebula (Belta Team)
  3. Michalina Widuch (WKK)
 • Junior młodszy
  1. Patryk Rzepecki (WKK)
  2. Mateusz Trubisz (WKK)
  3. Paweł Wyczółkowski (Energia Kozienice)
 • Junior
  1. Adrian Wawer (Baran Team)
  2. Piotr Adamiec (GO Sport AK Sped)
  3. Mateusz Suty (Otwock)
 • Juniorka
  1. Natalia Buczka (Triathlon Siedlce)
 • Elita mężczyzn
  1. Arkadiusz Jusiński (Renault Team)
  2. Michał Kamiński (GO Sport AK Sped)
  3. Jarosław Wolcendorf (JakoobCycles)
 • Elita kobiet
  1. Antonina Białek (WKK)
 • Ladies
  1. Zofia Czyż (IBOX ML)
  2. Justyna Tarnowska (GO Sport AK Sped)
  3. Justyna Małek (Cyklon W-wa)
 • Masters I
  1. Jacek Rządca (Terzado)
  2. Kamil Karwat (RowerLady.pl)
  3. Roman Abramczyk (Terzado)
 • Masters II
  1. Piotr Małek (Cyklon W-wa)
  2. Marek Kulik (Baran Team)
  3. Bartosz Struzik (ProCycling)
 • Masters III
  1. Jarosław Mitas (Klinika Rowerów)
  2. Piotr Dziedzic (Raz Na Wozie)
  3. Jerzy Stękiel (Goggle Pro)
 • Masters IV
  1. Krzysztof Mrożewski (MyBike.pl)
  2. Krzysztof Jeziorski (SMCT)

Nowe dziecko

Tegoroczny cykl Małej Ligi XC powoli zmierza ku końcowi, ale to nie znaczy, że kończą się emocje związane z kolarską rywalizacją. Organizatorzy MLXC planują nowe przedsięwzięcie, którym będzie krótki cykl wyścigów przełajowych – Mała Liga Cyclocross. – Pomysł na nowy cykl wyszedł w dużym stopniu od zawodników. Wielu z nich pytało, czy nie bylibyśmy zainteresowani organizacją tego typu zawodów, żeby nie rezygnować z jazdy w okresie zimowym – mówi Maciej Mycielski. – W Polsce jest wielu entuzjastów tego typu zawodów, dlatego postanowiliśmy podjąć to wyzwanie – dodaje. Na razie organizatorzy planują przeprowadzenie co najmniej trzech wyścigów. Jeden z nich miałby odbyć się na początku stycznia w Otwocku.

Do Kazimierza dla Teosia

Na początku września grupa kolarska działająca w Fitness Club Imperium postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym. 13-osobowa grupa miłośników jazdy na rowerze udała się z Otwocka do Kazimierza Dolnego nie tylko po to, aby się zintegrować, ale również wesprzeć akcję Kręcimy dla Teosia, o której wielokrotnie pisaliśmy. W ciągu sześciu godzin grupa przejechała około 120 kilometrów, dzięki czemu na konto małego chłopca wpłynęło 1000 zł. – To fajne, że mogliśmy pomóc w taki sposób. Wielkie podziękowania należą się tu przede wszystkim Ani Kempce, która była inicjatorką całej wyprawy – mówi jeden z koordynatorów grupy Maciej Mycielski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.