Skąd wezmą na oczyszczalnię?

JÓZEFÓW: DOFINANSOWANIA WCIĄŻ BRAK.

Józefów wybrał firmę, która ma zbudować dla miasta oczyszczalnię ścieków. Przetarg wygrała firma Instal Warszawa. Umowa będzie podpisana pod koniec września, mimo że wciąż nie ma dofinansowania inwestycji z środków unijnych. Budowa oczyszczalni pochłonie ponad 30 mln zł.

SYLWIA WYSOCKA

Do przetargu przystąpiły dwie firmy: Control Process EPC Environmental Protection Sp. z o.o. oraz Instal Warszawa SA. Pierwsza wyceniła budowę oczyszczalni wraz z serwisem w okresie gwarancji na ok. 34 mln 130 tys. zł, druga na 32 mln 207 tys. zł brutto. Bezpośrednio przed otwarciem ofert miasto podało, że na sfinansowanie budowy i serwis gwarancyjny zamierza przeznaczyć 33 mln 85 tys. zł, z czego 16 mln 410 tys. zł będzie pochodzić z unijnego dofinansowania.

8 września okazało się, że przetarg wygrała firma Instal Warszawa SA, której oferta przedstawia najkorzystniejszy bilans punktów w kryteriach oceny ofert. Wśród tych kryteriów znalazły się m.in. cena, efekt odwadniania osadów, deklarowana moc ogniw fotowoltaicznych itp. Cena zaproponowana przez zwycięską firmę nie przekroczyła kwoty, którą miasto miało przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji. Przewidywany termin podpisania umowy wyznaczono na 27 września.

Próbowaliśmy uzyskać w urzędzie miasta odpowiedź na pytanie, czy miasto podpisze umowę i rozpocznie budowę oczyszczalni, mimo że nie ma informacji o przyznaniu unijnego dofinansowania. Urzędnicy byli bardzo oszczędni w słowach. Marzena Czerbniak, kierownik referatu realizacji projektów, na przesłane mailem pytania odpowiedziała tylko zdawkowym „tak”. Pytaliśmy m.in. o to, czy miasto zamierza podpisać umowę z firmą mimo braku decyzji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie przyznania dofinansowania oraz czy zawarte w specyfikacji warunków zamówienia terminy mają zostać dotrzymane.

Według tego terminarza miasto wymaga, aby do 31 października 2018 r. wykonano roboty budowlane niezbędne do uzyskania zezwolenia na użytkowanie części technologicznej obiektu, tj. budynków, instalacji, urządzeń i wyposażenia umożliwiających prowadzenie procesów oczyszczania ścieków i gospodarki osadowej. Natomiast do 30 listopada 2019 r. ma nastąpić rozruch instalacji i osiągnięcie wymaganych efektów oczyszczania oraz wykonanie pozostałych prac budowlanych. Na pytanie, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata i czy będzie to jeszcze w tym roku, Marzena Czerbniak odpowiedziała, że „nastąpi to po podpisaniu umowy i zatwierdzeniu harmonogramu robót”.

W budżecie nie ma już pieniędzy na budowę oczyszczalni. Miasto rezerwowało na ten cel ok. 13 mln zł, ale 1 września zmniejszyło te wydatki o ok. 10 mln zł (pozostałe 3 mln zł mają posłużyć w większości na budowę sieci kanalizacyjnej przy drogach, gdzie wkrótce powstaną ścieżki rowerowe). To zapewne można zrozumieć, bo sezon budowlany i tak pomału ma się ku końcowi, ale miasto nadal nie wie, czy inwestycja otrzymała dofinansowanie z środków unijnych.

Przy tym wszystkim dziwić może postawa radnych. Przewodniczący rady miasta Cezary Łukaszewski w rozmowie z „Linią” powiedział, że nie ma żadnych dodatkowych informacji ponad to, co jest przekazywane do publicznej wiadomości. Debata na sesjach w sprawie źródeł finansowania czy konkretnych planów jest nikła. Pytani o konkrety burmistrz czy rzecznik prasowa nie podają żadnych szczegółów, nie komentują decyzji, radni nie są dociekliwi. Jak wyjdą na tym mieszkańcy, którzy przecież zapłacą za budowę oczyszczalni, niedługo się okaże…

One thought on “Skąd wezmą na oczyszczalnię?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.