Zbudują bazar od nowa

FALENICA: POWSTANIE 88 PAWILONÓW HANDLOWYCH.

Bazar przy ul. Walcowniczej w Falenicy zawsze cieszył się popularnością wśród mieszkańców Warszawy i powiatu otwockiego, choć bardziej przypomina PRL-owski relikt niż nowoczesne targowisko. W ciągu dwóch lat to miejsce ma stać się nowoczesnym obiektem, gdzie powstanie około 88 pawilonów handlowych.

AGNIESZKA JASKULSKA

Bazar w Falenicy od dziesięcioleci cieszy się popularnością wśród mieszkańców Warszawy i okolic linii otwockiej. Jego historia sięga czasów przedwojennych. Wtedy były tu żydowskie sklepiki. Kamienice nie przetrwały wojny, ale handel pozostał. Bazar najczęściej odwiedzają miłośnicy gotowania i zdrowego stylu życia.

Największy tłok na targowisku w Falenicy jest w soboty. Można tu kupić niemal wszystko, m.in. owoce, warzywa, jaja, przetwory, miody z pasieki i inne produkty sprzedawane wprost od rolników, w tym kozie sery, swojskie wędliny i mięsa od rzeźników, domowe soki, przyprawy z całego świata, a także piękne starocie ze strychów, używane meble, narzędzia, buty i ciuchy. Targowisko przy ul. Walcowniczej jest jednym z nielicznych już miejsc, które przypomina przedwojenne warszawskie bazary z tradycyjnymi starymi straganami. Niedługo ma się to zmienić.

Falenicki bazar czeka wkrótce modernizacja. – Powstanie tu nowoczesny obiekt z zadaszonymi miejscami handlowymi. Obszar centrum Falenicy, obejmujący targowisko i planowaną kulturotekę, został włączony do miejskiego programu Warszawskich Centrów Lokalnych – tłumaczą wawerscy urzędnicy.

We wtorek, 20 września władze dzielnicy Wawer, stołecznego ratusza i przyszły zarządca obiektu, czyli Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, podpisały umowę na przebudowę bazaru z przedstawicielami firmy Climatic, która zajmie się realizacją inwestycji. Budowa nowoczesnego targowiska ma kosztować ponad 14 mln zł. Teraz wykonawca ma dokładnie 699 dni (prawie dwa lata) na realizację przedsięwzięcia (licząc od dnia podpisania umowy). Jak zapewnia, w połowie 2019 r. bazar w centrum Falenicy zmieni oblicze.

W ramach inwestycji powstanie 88 pawilonów handlowych, 72 miejsca do handlu z samochodów, toalety i instalacja deszczowa. Teren targowiska będzie ogrodzony i wyposażony w kamery monitorujące przez całą dobę. Projekt przygotowano wspólnie z mieszkańcami i kupcami.

– Wykonane zostaną także przyłącza i instalacja wodna, kanalizacyjna i elektryczna. Z uwagi na prośbę kupców realizacja inwestycji będzie odbywać się w czterech etapach. Ma to ułatwić im prowadzenie działalności handlowej – podkreślają władze dzielnicy. Zakład Gospodarki Nieruchomościami poinformował kupców, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w najbliższym czasie będą zobowiązani na swój koszt usunąć dotychczasowe stoiska handlowe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.