Drogie tanie mieszkanie

DLA KOGO BUDUJĄ TBS-Y W OTWOCKU MAŁYM?

Wiele kontrowersji pojawiło się ostatnio wokół kryteriów przyznawania mieszkań w budowanych w Otwocku Małym TBS-ach. Dotyczą one głównie minimalnych dochodów, które muszą osiągać chętni, ale radnym nie podoba się także kryterium pierwszeństwa zgłoszeń.

SYLWIA WYSOCKA

Budową TBS-ów zajmuje się gminna spółka Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (KPEC)

Wysokie ceny mieszkań na rynku komercyjnym, duży wkład własny, horrendalne odsetki kredytowe, niełatwy dostęp do kredytów, życie z długiem przez 25-30 lat i możliwy spadek wartości mieszkania to najważniejsze powody, które sprawiają, że wiele rodzin zastanawia się nad zamieszkaniem w blokach wybudowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W Karczewie budową domów wielorodzinnych w systemie TBS zajmuje się gminna spółka Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (KPEC). W sierpniu świętowano wbicie łopaty pod budowę pierwszego z trzech bloków. Mieszkania rozchodzą się jak świeże bułeczki. Do rozdysponowania pozostało już jedynie kilka lokali. Tyle, że jak się okazuje, dla wielu przeciętnych rodzin takie mieszkanie to luksus…

Ponad 2 tys. zł na głowę

– Skontaktowały się ze mną osoby sygnalizujące, że aby znaleźć się na liście mieszkańców TBS-u w Otwocku Małym, trzeba mieć dochód na poziomie 2 tys. 200 zł na członka rodziny – mówi w rozmowie z „Linią” radny Michał Rudzki.

– W przypadku czteroosobowej rodziny, która musi zarabiać łącznie prawie 9 tys. zł brutto, wydaje się to bardzo wysokim progiem. Zdziwiło mnie to, bo osoby o takich dochodach właściwie mogą starać się o mieszkanie na rynku komercyjnym. Gdy decydowaliśmy o budowie TBS-ów, nie chodziło nam o to, żeby pomagać tym, którzy takiej pomocy nie potrzebują. To miała być forma wsparcia dla młodych rodzin – tłumaczy radny.

Po konfrontacji tych informacji z prezesem KPEC-u Krzysztofem Balcerzakiem okazało się, że faktycznie w regulaminie przyznawania mieszkań zapisano, że osoby starające się o lokal muszą spełnić kilka kryteriów, a jednym z nich są odpowiednie dochody. Nie mogą one być ani zbyt wysokie, ani też zbyt niskie.

W regulaminie zapisano, że średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym w dniu zawarcia umowy o partycypację i w dniu objęcia lokalu nie może być niższy od 110 proc. najniższego wynagrodzenia (obecnie 2 tys. 200 zł).

Prezes Balcerzak przyjęcie takiego rozwiązania tłumaczy pragmatyzmem. – Taki dochód gwarantuje, że mieszkańcy będą potem w stanie ponosić wszystkie koszty: kredytu, czynszu, mediów, które w TBS-ach wcale nie są niskie – mówi. Jak wyliczył prezes, w przypadku dwóch osób opłaty mogą wynosić ok. 1 tys. zł miesięcznie, a czteroosobowa rodzina musi liczyć się z wydatkiem nawet 1 tys. 500 zł miesięcznie. Jednak po dyskusji, a przede wszystkim pod wpływem argumentów radnych uważających, że TBS-y są formą wsparcia rodzin oraz osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym, prezes zobowiązał się do zaproponowania nowych stawek minimalnego dochodu.

– Wszyscy jesteśmy zgodni, że kryteria dla gospodarstw jedno- i dwuosobowych są określone prawidłowo, ale chcieliśmy zmienić te kryteria dla gospodarstw większych: 3-, 4-, 5- i więcej osobowych – mówi Małgorzata Spirowska, przewodnicząca komisji zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa i porządku publicznego. – Chodziło o to, aby obniżyć próg dochodowy, żeby mieszkania były bardziej dostępne dla przeciętnie zarabiających – tłumaczy.

Po burzliwych dyskusjach regulamin został zmieniony. Nowe stawki przyjęte przez radę miejską w uchwale z 14 września (szczegóły w tabeli) będą jednak obowiązywać dopiero przy naborze chętnych do drugiego bloku, co nastąpi nie wcześniej niż za dwa lata.

Preferencje dla młodych

Karczewscy radni uważają jednak, że przy kolejnym naborze KPEC powinien uwzględnić także dodatkowe elementy, za które powinny być przyznawane punkty gwarantujące pierwszeństwo na liście. – Powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak wiek (młode osoby gwarantują rozwój gminy), stan cywilny (małżeństwa także mogą być gwarantem większej stabilności), liczbę i wiek dzieci – uważa Michał Rudzki. Radnemu udało się przekonać członków komisji, aby poparli wniosek o wpisanie dodatkowych warunków do przyszłego regulaminu przyznawania mieszkań.

Dzisiaj oprócz kryterium finansowego obowiązują jeszcze kryteria braku prawa własności do mieszkania w tej samej miejscowości oraz kolejności zgłoszeń. Zwłaszcza to drugie wydaje się radnym kontrowersyjne. – Jeśli wnioski są przyjmowane w wersji papierowej z datownikiem, stwarza się okazję do manipulacji, bo można przystemplować wcześniejszą datę i zmienić kolejność zgłoszeń. Chociaż nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku, to jednak trzeba takie zagrożenie zminimalizować, przyjmując inne kryteria – uważa radny Mateusz Stanaszek.

Radni podkreślają także, że przyjęcie innych kryteriów nie tylko wyeliminuje obawy o nieuczciwość, ale będzie miało realne przełożenie na demografię gminy. – Nie chodzi o to, aby wnioski przyjmować „jak leci” – podkreśla Rudzki. – Gmina powinna mieć wpływ na to, kto będzie osiedlał się w TBS-ach, żeby stymulować w ten sposób swój rozwój. Chodzi o preferencje dla młodych rodzin. Wprowadzenie kryteriów takich jak: wiek, stan cywilny, liczba dzieci spowoduje, że gmina będzie się rozwijała, a docelowo zarabiała więcej pieniędzy, bo to będą mieszkańcy, którzy pracują, nie najgorzej zarabiają, mają dzieci stanowiące kapitał ludzki – tłumaczy.

Krzysztof Balcerzak odnosi się dodatkowych kryteriów dość sceptycznie, ale nie wyklucza możliwości ich wprowadzenia. – Jako prezes KPEC nikogo nie chcę dyskryminować ze względu na wiek, stan cywilny czy posiadanie dzieci. Chcemy, żeby w TBS-ach osiedlały się osoby, które mają określony dochód i będą w stanie wnosić opłaty. Nie pozwolę na to, żeby kryterium takie jak kwota minimalna dochodów było zbyt niskie, bo będzie to działanie na szkodę spółki. Możemy jednak rozmawiać na temat dodatkowych kryteriów. Mamy na to najbliższe dwa lata, bo wtedy planujemy budowę kolejnego bloku – dodaje Balcerzak.

Kryteria wynajmu mieszkań

Lokal mieszkalny może być wynajęty wyłącznie osobie fizycznej, która spełnia łącznie następujące kryteria:

 • Osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone z nią do wspólnego zamieszkania nie posiadają, w dniu objęcia lokalu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
 • Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu, nie przekracza:
  • a) 110 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
  • b) 165 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
  • c) 205 proc. w trzyosobowym gospodarstwie domowym,
  • d) 240 proc. w czteroosobowym gospodarstwie domowym,
  • e) 240 proc. w gospodarstwie większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 40 proc. na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym, iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.
 • Średni miesięczny dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym pracowniczym, w dniu zawarcia umowy o partycypację lub w dniu zawarcia umowy najmu lokalu, nie może być niższy niż:
  • a) 110 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
  • b) 100 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
  • c) 95 proc. w trzyosobowym gospodarstwie domowym,
  • d) 90 proc. w czteroosobowym gospodarstwie domowym,
  • e) 80 proc. w gospodarstwie większym niż czteroosobowe, pomniejszone o dodatkowe 40 proc. na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym, najniższego wynagrodzenia lub średni miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym emeryckim w dniu zawarcia umowy o partycypację lub w dniu zawarcia umowy najmu lokalu, nie może być niższy niż 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.
 • Dochód w gospodarstwie domowym musi być stały co najmniej u jednej z osób zgłoszonych do wspólnego mieszkania.
 • Umowy najmu zawiera się z osobami, które spełniają powyższe kryteria
  wg kolejności wpływu wniosku do KPEC Sp. z o.o.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.