Ksiądz z Otwocka nowym ordynariuszem praskim!

BP ROMUALD KAMIŃSKI ZASTĄPI ABP. HENRYKA HOSERA.

Biskup Romuald Kamiński został nowym ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Na tym stanowisku zastąpi abp. Henryka Hosera, który 27 listopada przejdzie na emeryturę. Biskup nominat swoją funkcję obejmie właśnie pod koniec listopada. Co ciekawe, bp Kamiński pierwsze kroki jako kapłan stawiał w… Otwocku!

MICHAŁ RUDZKI

O decyzji papieża Franciszka dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński dowiedział się w 14 września. Wtedy to podczas spotkania w kurii ełckiej, w którym uczestniczył m.in. abp Henryk Hoser, został odczytany komunikat wyrażający wolę Ojca Świętego. Komentując go na gorąco, nowy ordynariusz warszawsko-praski powiedział dla Katolickiej Agencji Informacyjnej:

„Przyznam, że jestem tą decyzją bardzo zaskoczony. Diecezję oczywiście znam bardzo dobrze, bo w niej spędziłem pierwsze dwa lata kapłaństwa, pracując w jednej z otwockich parafii należących obecnie do diecezji warszawsko-praskiej. Potem, po dziewięciu latach, wróciłem na teren nowo powstałej diecezji warszawsko-praskiej na 30 lat jako kanclerz. Wtedy tworzyły się zręby i wszystkie instytucje obecnej diecezji. Mając to doświadczenie posługi kanclerza, jak mało kto miałem możliwość poznania wszystkich mechanizmów działających w diecezji. Wiedza ta jest dla mnie ogromnym atutem, ale to już nie są tamte czasy. Świat się zmienia, zmieniają się warunki życia, relacje międzyludzkie. Nie ukrywam, że tak po ludzku bardzo się boję, ale jeśli to jest zgodne z wolą Bożą, to trzeba powiedzieć >>tak<< i poddać się całkowicie woli Bożej. Tak też zrobiłem”.

Do czasu przejścia na emeryturę dotychczasowego ordynariusza abp. Henryka Hosera, bp Kamiński będzie pełnił funkcję tak zwanego biskupa koadiutora (zgodnie z kodeksem kanonicznym obejmie on obowiązki ordynariusza z chwilą, gdy biskup Hoser osiągnie wiek 75 lat, a nastąpi to 27 listopada tego roku). Do tego czasu będzie posługiwał jako biskup na terenie naszej diecezji, przygotowując się jednocześnie do nowej roli. Urząd koadiutora objął już 19 września, kiedy pojawił się w kurii warszawsko-praskiej, gdzie odbyła się procedura przewidziana przepisami prawa kanonicznego.

Sylwetka:

Bp Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 r. w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii o specjalizacji patrologia. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego. Jest on bardzo dobrze znany niektórym mieszkańcom Otwocka, gdyż jego pierwszą kapłańską placówką była parafia Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku-Kresach, gdzie był wikariuszem w latach 1981-1983. Po dwóch latach został oddelegowany do pracy w strukturach administracyjnych ówczesnej archidiecezji warszawskiej. Najpierw został mianowany administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich, a w latach 1983-1992 był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem prymasa Józefa Glempa. W 1992 r. został powołany na stanowisko kanclerza w nowo powstałej diecezji warszawsko-praskiej. Tam razem z abp. Kazimierzem Romaniukiem organizował struktury nowej jednostki, a także tworzył dokumenty diecezjalne. Na tym stanowisku pozostawał do 2005 roku, kiedy został mianowany biskupem pomocniczym w Ełku.

Biskup Romuald Kamiński jest również mocno zaangażowany w działania Episkopatu Polski. Jest on m.in. przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członkiem Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego, delegatem ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów oraz Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Odpowiada również za kontakt z przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie. Warto też dodać, że nowy arcybiskup warszawsko-praski jest bardzo zaangażowany w dialog chrześcijańsko-muzułmański.

W 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowieka Dialogu 2016 przyznawanym przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.