Szczepienia za 50 tys. zł

OTWOCK: DLA NASZEGO ZDROWIA.

2 października w Otwocku rozpoczęły się trzy programy zdrowotne. Dla seniorów będą darmowe szczepienia przeciwko grypie, a dla dzieci szczepienia przeciw pneumokokom oraz profilaktyka ukierunkowana na poprawę higieny.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Miasto ma obowiązek realizowania programów zdrowotnych, które zapewnią choć części mieszkańców nieodpłatny dostęp do niektórych usług medycznych, a ich koszt zostanie pokryty z budżetu.

Kto pierwszy, ten ma

Na program szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia przeznaczono 20 tys. zł, co pozwoliło na zakup 500 szczepionek (40 zł za sztukę).

W konkursie o świadczenie tych usług wystartowały trzy placówki i wszystkie spełniły warunki, w tym posiadanie kontraktu z NFZ na prowadzenie badań ambulatoryjnych. Seniorzy mogą się zatem zaszczepić w Rodzinnym Centrum Zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej, Przychodni Centrum przy ul. Sosnowej oraz Powiatowym Centrum Zdrowia (posiada dwie przychodnie, przy ul. Armii Krajowej i ul. Mickiewicza).

– Na każdą placówkę przypada około 166 szczepionek. To oczywiście nie pokryje wszystkich potrzeb. Nie mamy więcej pieniędzy z tego programu, ale jeśli znajdą się kolejni chętni mieszkańcy, istnieje możliwość dokupienia przez miasto szczepionek i przekazania ich przychodniom, ale one będą musiały wziąć na siebie koszt badań ambulatoryjnych poprzedzających szczepienie – wyjaśnia Izabela Milewska, p.o. naczelnika Wydziału Profilaktyki Zdrowotnej i Świadczeń Rodzinnych w Urzędzie Miasta Otwocka.

Warto też podkreślić, że w tym przypadku nie ma znaczenia, której przychodni jesteśmy pacjentami. Jeśli należymy do Przychodni Centrum, a tam szczepionek zabraknie, pozostałe placówki uczestniczące w programie mają obowiązek nas przyjąć, zbadać i zaszczepić.

Dla najmłodszych

Kolejny program polega na profilaktycznych szczepieniach dzieci w wieku trzech i czterech lat przeciwko pneumokokom. Realizują go te same placówki. Tu otwocki samorząd przeznaczył więcej, bo 30 tys. zł, ale to pozwala na zakup jedynie 120 szczepionek (koszt jednej wynosi aż 250 zł). Pierwszeństwo mają dzieci trzyletnie. Istnieje też możliwość skorzystania ze szczepień na koszt państwa, ale dotyczy to tylko dzieci z określonych grup ryzyka, m.in. wcześniaków oraz nosicieli wirusa HIV. O szczegóły należy pytać bezpośrednio w przychodniach.

Trzeci program skupia się na profilaktyce i ma pomóc w rozwijaniu prawidłowych nawyków higienicznych. Obejmuje dzieci
w wieku od trzech do pięciu lat.

– Naszym głównym celem jest zmniejszenie występowania choroby próchnicowej u dzieci. Trzeba wciąż podnosić poziom wiedzy rodziców z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, w tym higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia. Niestety, wielu rodziców nie pilnuje regularnych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym, nie dba o wykonywanie przeglądów jamy ustnej oraz zalecanych zabiegów profilaktyczno-leczniczych.

A to przecież najlepszy sposób, aby obniżyć nakłady ponoszone za późniejsze leczenie – zaznacza Izabela Milewska. W tym programie weźmie udział 10 otwockich przedszkoli. Oby przyniósł efekty.

Bezpłatna mammografia

  • W Otwocku można też wykonać bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”. W tym roku mammobus Geneva Trust pojawi się na targowisku miejskim przy ul. Batorego jeszcze trzy razy: 16 października, 20 listopada i 11 grudnia, zawsze w godz. 9-17. Warunek to posiadanie ubezpieczenia i nieuczestniczenie w tym programie w ciągu ostatnich dwóch lat. Programem nie są objęte kobiety, które już wcześniej leczyły się z powodu złośliwego nowotworu piersi. Rejestracja na badanie: Geneva Trust, tel. 58 767 34 44 (ewentualnie końcówka: 45, 46, 55, 56 i 77).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.