Gdzie na Nocną Pomoc Lekarską?

LIKWIDUJĄ NPL PRZY UL. STRUSIA, W OTWOCKU BEZ ZMIAN.
1 października zmieniła się organizacja Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. O ile w Otwocku NPL nadal będzie mieścił się w budynku przychodni przy ul. Armii Krajowej, to mieszkańców dzielnicy Wawer czekają duże zmiany. W nocy i weekendy zamiast do przychodni przy ul. Strusia będą musieli jechać do szpitala w Międzylesiu.

SYLWIA WYSOCKA

W redakcji rozdzwoniły się telefony. Wielu Czytelników pytało, czy w związku z wejściem w życie ustawy o tzw. sieci szpitali od 1 października zmienią się miejsce i sposób funkcjonowania Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Otwocku. Ogólnopolskie media informowały bowiem, że szpitale, które znalazły się w sieci i prowadzą szpitalny oddział ratunkowy (SOR), muszą udzielać nocnej pomocy lekarskiej, tzn. że NPL ma być także w szpitalach.

– Założenia reformy są takie, że każdy szpital powiatowy musi posiadać nocną pomoc lekarską. Nasz szpital powiatowy, który od wielu lat świadczy usługi w zakresie nocnej pomocy lekarskiej, posiada taki punkt – tłumaczy w rozmowie z „Linią” Marcin Ozdarski, dyrektor ds. medycznych szpitala. – Nie planowaliśmy i nie planujemy w najbliższym czasie przenoszenia NPL-u do głównego budynku szpitala. Obecna lokalizacja zdaje egzamin, jest dobrze odbierana przez pacjentów, którzy przyzwyczaili się do niej. Nie ma więc powodu, aby ten punkt przenosić do budynku przy ul. Batorego, gdzie nie ma nawet miejsca na NPL – zapewnia Ozdarski.

To samo usłyszeliśmy też od Andrzeja Troszyńskiego, rzecznika mazowieckiego NFZ: – Nocną i Świąteczną Pomoc Lekarską przejęły szpitale sieciowe, bo tendencja jest taka, żeby odciążyć SOR-y i Izby Przyjęć, a pacjenci w przypadku lekkich, niebudzących większych niepokojów schorzeń korzystali z NPL. W przypadku szpitala powiatowego w Ot-wocku, który znalazł się w sieci, a izbę przyjęć i główną siedzibę ma przy ul. Batorego, nic się jednak nie zmieni. Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska nadal będzie udzielana przy ul. Armii Krajowej – potwierdza rzecznik.

Na zmiany muszą jednak przygotować się mieszkańcy dzielnicy Wawer i pacjenci z terenu powiatu otwockiego (głównie rodzice z dziećmi) korzystający dotychczas z pomocy lekarzy dyżurujących w przychodni przy ul. Strusia 4/8. Od 1 października NPL w tym miejscu przestaje istnieć. Nocna Pomoc Lekarska została przeniesiona do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Bursztynowej 2 (tel. do rejestracji NPL-u 22-590-09-50).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.