Pałac sprzedany!

KOŁBIEL: ZABYTEK W KOŃCU ZNALAZŁ NABYWCĘ.

Zabytkowy budynek pałacu Zamoyskich ma nowego właściciela. Powiat po wielu latach starań sprzedał nieruchomość za ponad 2 mln zł. Siedziba hrabiego Zamoyskiego wraz z otaczającym go terenem ma zamienić się w nowoczesny obiekt konferencyjny z basenem, restauracją i częścią hotelową.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Popadający w ruinę zespół pałacowo-parkowy wraz z budynkiem dawnej szkoły przy ul. Parkowej w Kołbieli został sprzedany 2 października w drodze rokowań. Wcześniejsze przetargi nie przyniosły oczekiwanego skutku. Chętnych na kupno nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków nie było, choć cena z roku na rok malała. Ostatecznie nieruchomość została wystawiona za 1 mln 900 tys. zł (cena wywoławcza), podczas gdy pierwsze przetargi były na kwotę ponad 12 mln zł. Władze powiatu tę różnicę tłumaczą „ogromnymi wymaganiami konserwatora” dla tego terenu, jakie stoją przed nowym właścicielem.

Na pałac było dwóch chętnych. Jedna osoba to lokalny przedsiębiorca z powiatu otwockiego, a drugi jest z Garwolina, gdzie prowadzi firmę transportową. To właśnie on za kwotę 2 mln 11 tys. zł kupił nieruchomość w Kołbieli o pow. 110 tys. m2.

O nowym właścicielu wiadomo na razie niewiele, a starostwo do czasu opublikowania informacji o zakończonych rokowaniach (co nastąpi w tym tygodniu) nie chce ujawniać jego nazwiska. „Linia” informacje o sprzedaży pałacu podała jako pierwsza już w ubiegłym tygodniu. Udało się nam ustalić, że jest to osoba, która podobno lubi inwestować w zabytki, zwiedza podobne obiekty i jest zafascynowana takimi miejscami. Jest kolekcjonerem białej broni.

Jednym z wymogów sprzedaży było przedstawienie programu użytkowego zagospodarowania nieruchomości.

Z dokumentów, jakie przedstawił nowy właściciel, wiadomo, że ma tam powstać obiekt konferencyjny z basenem, SPA, restauracją, kawiarnią i częścią hotelową. Będą też sale ekspozycyjne wykorzystujące zabytkowy wystrój i detale wnętrz pałacu. Nowy właściciel zamierza odtworzyć staw, na czym zależało konserwatorowi, podobnie jak park. Ma być też wyeksponowany zapomniany obecnie obelisk upamiętniający hrabiego Józefa Zamoyskiego. Budynek po szkole zostanie przebudowany i dostosowany do części hotelowej. Ma tam też być sala bankietowa.

Akt notarialny sprzedaży będzie podpisany prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Zostaną w nim zapisane zalecenia konserwatora. Inwestora będą obowiązywać pewne terminy wykonania prac. Wymagane będzie zachowanie historycznego układu przestrzennego parku, zabytkowych budynków pałacu i lodowni, stawu i zieleni parkowej.

Przed upływem roku od daty nabycia nieruchomości właściciel ma obowiązek przeprowadzić prace zabezpieczające w budynku pałacu, zwłaszcza tarasu w elewacji ogrodowej. Przed upływem czterech lat od daty nabycia nieruchomości będzie zobowiązany przeprowadzić prace remontowo–konserwatorskie budynku pałacu. Co ważne, zmiana sposobu korzystania z nieruchomości zabytkowej oraz wszelkie działania z nią związane wymagają pozwolenia konserwatora.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.