Budują oczyszczalnię

JÓZEFÓW: MIASTO PODPISAŁO UMOWĘ Z WYKONAWCĄ INWESTYCJI.

Stało się! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do 30 listopada 2019 r. ma nastąpić rozruch nowej oczyszczalni ścieków w Józefowie. W ubiegłym tygodniu miasto podpisało z wykonawcą umowę na budowę własnego obiektu. Koszt inwestycji z serwisem gwarancyjnym to 32 mln 207 tys. zł.

SYLWIA WYSOCKA

Determinacja władz Józefowa, aby uniezależnić się od Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji okazała się na tyle silna, że miasto zrealizowało zapowiadany od dawna zamiar. W czwartek, 5 października podpisano umowę na budowę oczyszczalni ścieków nad Świdrem. Inwestycję zrealizuje wyłoniona w przetargu firma Instal Warszawa SA. W imieniu wykonawcy umowę podpisał prezes Andrzej Grygo, a Józefów reprezentowali burmistrz Stanisław Kruszewski oraz skarbnik Halina Siwek.

Oczyszczalnia powstanie przy ul. Jarosławskiej, w miejscu dzisiejszej przepompowni. Jej budowa będzie kosztować 32 mln 207 tys. 560 zł, w tym wykonanie robót budowlanych 31 mln 351 tys. 107 zł, a świadczenie serwisu gwarancyjnego przez okres 60 miesięcy od daty podpisania końcowego protokołu – 856 tys. 452 zł. Harmonogram prac zakłada, że roboty budowlane umożliwiające oddanie do użytkowania część technologiczną obiektu dotyczącą oczyszczania ścieków oraz gospodarki osadowej zostaną wykonane do 31 października 2018 r. Roboty wykończeniowe i rozruch obiektu mają być zakończone do 30 listopada 2019 r. Oczyszczone ścieki będą zrzucane do rzeki Świder.

Jak poinformowała „Linię” Magdalena Janczewska, rzecznik urzędu miasta w Józefowie, umowa na budowę oczyszczalni jest ważna
i będzie realizowana, mimo że miasto wciąż nie ma informacji w sprawie dofinansowania inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – Budujemy oczyszczalnię zgodnie z harmonogramem, mając nadzieję, że NFOŚ rozstrzygnie pomyślnie konkurs na dofinansowanie i przekaże nam pieniądze, o które się ubiegaliśmy.

Dementuję tym samym głosy osób, które uważają, że budowa zostanie zawieszona do czasu otrzymania dofinansowania – mówi Janczewska. – Cieszymy się z podpisania tej umowy. Ta inwestycja jest bardzo ważna dla naszego miasta. To inwestycja w przyszłość naszych mieszkańców, która będzie służyła wielu pokoleniom józefowian, dając nam niezależność i możliwość zaspokojenia samodzielnie ważnych potrzeb mieszkańców – skomentował podpisanie umowy wiceburmistrz Marek Banaszek.

Chociaż podpisaniem umowy miasto od razu pochwaliło się na swojej stronie internetowej, wcześniej nigdzie nie informowało, że nastąpi to 5 października. Podpisania umowy nie poprzedziła publiczna dyskusja w radzie miasta, szczególnie ważna w aspekcie finansowania inwestycji, na którą miasto ubiegało się o środki zewnętrzne. Radny Adrian Pyra przypomina w rozmowie z „Linią”, że burmistrz Stanisław Kruszewski pytany we wrześniu o wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu zasłaniał się niewiedzą.

– Bardzo mnie dziwi brak informacji i otwartej debaty na temat zamiaru podpisania umowy na budowę oczyszczalni, ponieważ wielu radnych chciało takiej dyskusji i pytało, czy odbędzie się specjalne posiedzenie komisji w tej sprawie. Chcieliśmy jasnej informacji, czy oczyszczalnia będzie budowana wyłącznie z miejskich pieniędzy. Teraz dowiadujemy się, że poświęcona temu komisja być może odbędzie się 12 października, w każdym razie już po podpisaniu umowy. Nie rozumiem, czego się obawiano, skoro urząd ma tyle argumentów za budową oczyszczalni – komentuje radny Pyra.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.