Zaprojektują bajery na skwery

OTWOCK: STUDENCI PRZEDSTAWIĄ KONCEPCJE PRZESTRZENI MIEJSKIEJ.
Przed studentami architektury krajobrazu warszawskiej SGGW stoi wielkie wyzwanie. W ramach konkursu zaprojektują nowy wygląd otwockich skwerów Lennestadt i VII Pułku Łączności.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Czy pomysły młodych architektów na zagospodarowanie zielonych miejsc w przestrzeni publicznej okażą się lepsze niż projektantki, której za koncepcje zapłaciło już miasto? Otwoccy radni, po obejrzeniu przedstawionych przez nią wizualizacji (patrz foto), wierzą, że tak.

– W naszym przekonaniu te koncepcje były na bardzo niskim poziomie i zostały wykonane na niskobudżetowym programie komputerowym – ocenia przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Jego zastrzeżenia dotyczą m.in. jakości trójwymiarowej wizualizacji. Drzewa były spłaszczone na chodnikach, a na skwerze VII Pułku Łączności zamiast nich widać było tylko jakieś badyle. – Poziom wizualizacji zamówionych przez prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka wymagał od odbiorcy bogatej wyobraźni, a przecież nie za to zapłacili podatnicy. Z tych koncepcji nic nie wynika i już na wstępie są one nie do przyjęcia. Tak naprawdę poziomem przypominają grę Minecraft, a nie profesjonalną wizualizację terenu zamówioną przez miasto – krytykuje Margielski.

Jego zdanie podzielają inni radni, którzy na posiedzeniu komisji ochrony środowiska i urbanistyki nie zostawili suchej nitki na koncepcji skwerów Lennestadt i VII Pułku Łączności autorstwa architekt Anny Piskorskiej. A pod adresem prezydenta posypały się gorzkie słowa o marnowaniu publicznych pieniędzy na finansowanie takich dokumentów. Dlatego radni zaproponowali, aby to studenci w ramach konkursu zaprojektowali nowy wygląd skwerów. – Naszym zdaniem będzie to tańsze i lepsze rozwiązanie, bo studenci w celach edukacyjnych mają dostęp do najnowocześniejszych programów służących do projektowania zagospodarowania terenu – mówi Margielski.

Radni przegłosowali wniosek o nawiązanie współpracy z wydziałami architektury krajobrazu warszawskiej uczelni, aby to studenci podczas konkursu przedstawili koncepcje zagospodarowania głównych skwerów w mieście. Został on przekazany prezydentowi. Studenci II roku studiów magisterskich architektury krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odwiedzili już Otwock i dokonali wstępnych analiz miejsc, które przyjdzie im zaprojektować. Na pierwszy ogień poszedł skwer Lennestadt w pobliżu SP nr 12 i parku miejskiego. Z zadaniem zmierzy się pięć trzyosobowych zespołów w ramach zajęć z projektowania krajobrazu miasta. Skwer VII Pułku Łączności zaprojektuje inna, licząca ok. 45 osób grupa studentów.

– Dla nich jest to dużo atrakcyjniejsze zadanie niż normalne zajęcia, kiedy mają zadany temat i go projektują – przyznaje w rozmowie
z „Linią” dr Kinga Rybak-Niedziółka, opiekun grupy i wykładowca SGGW z Katedry Sztuki Krajobrazu.

Koncepcje mają być gotowe w tym roku. Dla autorów zwycięskich prac miasto ufunduje nagrody pieniężne. – Chcielibyśmy, żeby zwycięska praca, którą wybierze komisja konkursowa, została zrealizowana. Dlatego koncepcje będą zawierały wstępny kosztorys pozwalający radzie miasta zabezpieczyć pieniądze na ten cel – informuje Wiktor Lach, prezes fundacji Dobra Przestrzeń, która skontaktowała miasto z warszawską uczelnią. Jak powiedział nam przewodniczący rady miasta, jeśli radnym koncepcja się spodoba, to nie powinno być problemu ze znalezieniem w budżecie Otwocka odpowiedniej kwoty.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.