Rozbudowa oczyszczalni niezgodna z prawem?

PREZYDENT BĘDZIE PODANY DO PROKURATURY – ZAPOWIADAJĄ RADNI.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Otwocku prowadzona jest niezgodnie z prawem – twierdzą otwoccy radni. I zapowiadają, że powiadomią o tym prokuraturę. – Proszę nas nie straszyć, my się nie boimy – odpowiada wiceprezydent Piotr Stefański, przewodniczący rady nadzorczej OPWiK.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Ponad 18 mln zł brutto będzie kosztowała modernizacja i rozbudowa otwockiej oczyszczalni ścieków. W połowie wakacji została wybrana firma, która przeprowadzi prace z zakresu gospodarki ściekowo-osadowej. Dotyczy to zarówno remontu obiektów już funkcjonujących na terenie oczyszczalni, jak i wybudowania nowych.

Część otwockich radnych uważa, że prowadzenie rozbudowy instalacji w Otwocku, podczas gdy wkrótce Józefów przystąpi do budowy własnej oczyszczalni, jest działaniem co najmniej dziwnym i budzi wiele wątpliwości. Ich zdaniem prace w oczyszczalni nie powinny być prowadzone, bo nie ma obowiązującego wieloletniego planu rozwoju i modernizacji OPWiK, który uchwala rada miasta. – Będzie to miało przykre konsekwencje, bo skończy się złożeniem zawiadomienia do prokuratury – ostrzegał podczas rozmów na komisji gospodarki miejskiej przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– Na jakiej podstawie rozbudowujecie oczyszczalnię ścieków, modernizujecie ją, zwiększacie przepustowości urządzeń, skoro nie ma wieloletniego planu rozwoju? Na jakiej podstawie prezydent jako jednoosobowe zgromadzenie wspólników pozwolił, aby OPWiK zaciągnął w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska pożyczkę na ok. 14-15 mln zł? Będzie ona obciążała miesięcznie przedsiębiorstwo na ok. 120 tys. zł. Gratuluję odwagi… Zbliżają się wybory i wszyscy się spieszą, ale zobaczymy, jak to się dla panów skończy – nie przebierał w słowach szef rady miasta.

– Jeżeli państwo uważacie, że podjęte decyzje kwalifikują się do zgłoszenia odpowiednim organom, to sugerowałbym, żebyście to zrobili. Zarówno rada nadzorcza, jak i walne zgromadzenie wspólników działają w zakresie prawa i gwarantuję, że żadne przepisy nie zostały naruszone. Niech organy zdecydują, czy oskarżenia są prawdziwe. I proszę nas nie straszyć, bo my się nie boimy – odpowiedział wiceprezydent Piotr Stefański.

Zapytany potwierdził, że na terenie oczyszczalni mają powstać dwa dodatkowe punkty zrzutów ścieków dowożonych i dodatkowy punkt odbioru dowożonych tłuszczy. To zdaniem radnych jest nieuzasadnione. Miasto zostało skanalizowane, więc liczba szambiarek powinna się zmniejszać.

– Są już cztery stacje zlewne, a teraz mają być jeszcze dwie dodatkowe, choć liczba szamb w mieście zmalała?! Rada miasta jednoznacznie nie wyraziła na to zgody, więc jakim prawem dwóch panów (prezydent Szczepaniak i wiceprezydent Stefański – przyp. red.) podejmuje decyzję o zaciągnięciu kilkunastomilionowych zobowiązań i robi z Otwocka zagłębie śmieciowo-ściekowe, w konsekwencji doprowadzając do tego, że będą tu przywożone ścieki przemysłowe i tłuszcze spoza naszego miasta?! Za to będą w przyszłości płacili mieszkańcy Otwocka, którym zostaną podniesione stawki opłat za odbiór ścieków – prognozuje Margielski. – Trzeba się liczyć z tym, że jeszcze w tym roku Józefów zapowie wypowiedzenie OPWiK umowy na zrzut ścieków i przystąpi do budowy własnej oczyszczalni. Wtedy mieszkańców Otwocka czeka podwyżka opłat, ponieważ rozbudowaną oczyszczalnię i tak trzeba będzie utrzymać – dodaje.

Do słów Margielskiego odniósł się prezydent. – Tak, Józefów zaczyna budowę oczyszczalni, ale ciekawe, dlaczego jeszcze nie wypowiedział umowy z OPWiK? – pyta retorycznie Zbigniew Szczepaniak. – Jestem przekonany, że o dużego klienta warto walczyć. Cały czas walczyliśmy o Józefów, w różnych elementach idąc na rękę. Nawet odłączenie Józefowa nie zachwieje działalności naszej oczyszczalni i na pewno nie wpłynie na podwyżkę cen – uważa prezydent.

– Jeśli chodzi o pana interpretację ekonomicznej kondycji i zagrożeń spółki, to z pewnością nie ma pan podstaw wykształcenia ekonomicznego w tym zakresie, jeśli publicznie decyduje się na taką wypowiedź – skomentował wypowiedzi Zbigniewa Szczepaniak szef rady miasta.

O budowie oczyszczalni ścieków w Józefowie piszemy TUTAJ.

2 komentarze do “Rozbudowa oczyszczalni niezgodna z prawem?

 • 13 października 2017 o 11:03
  Permalink

  Proszę Państwa, nie może być tak, że radnym opozycji zabiera się głos podczas Sesji, ogranicza się możliwość wypowiedzi a radni koalicji bez ograniczeń wypowiadają szkalujące oszczerstwa.
  To ja bardzo chętnie zapytam pana Jarosława Margielskiego o:

  1) W jaki sposób zdobył pana brat posadę w OPWiK?

  2) Czy pan i pana ojciec Marek Margielski realizowaliscie jako wykonawcy lub podwykonawcy Wykonawcy usługi na rzecz OPWiK w zakresie realizacji przyłączy na terenie miasta Otwocka? Proszę podać nazwy firmy, dla których świadczyliscie usługi w zakresie realizacji przyłączy? Przypominam panu, ze pan jest osoba publiczna i pana ojciec Marek Margielski rowniez byl osoba publiczna pełniąc funkcje społeczna radnego miasta Otwocka. Przypominam panu, że to pan zabiegał o upublicznienie wszystkich informacji w zakresie działalności OPWiK? Tak więc mieszkańcy Otwocka czekaja na pana odpowiedzi.

  3) Czy pana brat rozliczył płatności za studia, za które płacił OPWiK? Przypominam panu na pana usilnie prośby i nacisk, by wszystkie koszty OPWiK były skrupulatnie podane jako składowe do cen taryf za wodę i ścieki, które płacą mieszkańcy Otwocka?

  Czekamy na wyczerpujące odpowiedzi!

  Pan zapomniał, że kij zawsze ma dwa końce i tymi jednostronniczymi artykułami w linii otwockiej sam sobie pan strzela w kolano.

  Myślałem, ze pan jest inteligentny a pan uwielbia sytuację jak dziecko, które cieszy się i jest przeszczesliwe, gdy bawi się w piaskownicy podczas deszczu…

  Odpowiedz
 • 13 października 2017 o 11:14
  Permalink

  Wszędzie, czy to w Otwocku, czy w Józefowie nepotyzm, układy, układziki i kolesiostwo. I stado baranów z licencjatami z post SB „uczelni”. Brawo za odwagę i słowa prawdy.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.