Na tych drogach ginie najwięcej ludzi

Policyjne statystyki nie kłamią. Na drogach powiatu otwockiego są miejsca, które lepiej omijać szerokim łukiem. To tam najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków.

AGNIESZKA JASKULSKA

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku podali liczbę zdarzeń, do których doszło na drogach w powiecie otwockim. W raporcie, wskazano miejsca śmiertelnych wypadków, a także wskazali niebezpieczne drogi w poszczególnych miastach.

Raport obejmuje okres dziewięciu miesięcy – od początku stycznia do końca września. W tym czasie odnotowano 1093 różne zdarzenia drogowe (w tym samym okresie w 2016 r. było ich 1053, w tym 95 wypadków, w których zginęło dziewięć osób i 133 zostały ranne). W tym roku było mniej wypadków, ale zginęło więcej osób.

12 ofiar śmiertelnych

W ciągu dziewięciu miesięcy na terenie powiatu otwockiego zdarzyło się 68 wypadków, w których śmierć poniosło aż 12 osób, a 76 zostało rannych. – Na drogach zginęły o trzy osoby więcej niż rok temu. Odnotowano również więcej zdarzeń, ale bez osób rannych – tłumaczy podinsp. Anna Dydek, naczelnik otwockiej drogówki.

W lutym „Linia” opisywała tragiczną śmierć 23-letniego policjanta, który wracając autem ze służby, na łuku drogi krajowej nr 50 pomiędzy Taborem a Całowaniem czołowo zderzył się z inną osobówką. Funkcjonariusz mimo reanimacji zmarł. Do równie tragicznego wypadku doszło w wakacje w gm. Celestynów. – Na łuku ul. Prostej, na wysokości miejscowości Gózd, zderzyły się dwa samochody osobowe, w których zginęły trzy osoby – mówi podinsp. Anna Dydek. Na miejscu zginęły: 40-letnia Agnieszka C., 60-letnia Czesława W. i 28-letnia Justyna W. Cztery osoby trafiły do szpitala. O tym wypadku „Linia” pisała na początku lipca.

Okazuje się, że również na drogach w gminach Karczew, Otwock i Józefów zginęło więcej osób niż w poprzednich latach. „Linia” opisywała m.in. śmiertelny wypadek, do którego doszło pod koniec maja na drodze wojewódzkiej nr 801 na wysokości Karczewa. Tir czołowo zderzył się z osobowym oplem, który stanął w płomieniach. 38-letnia Katarzyna K. podróżująca osobówką zginęła na miejscu. „Linia” opisywała również inny tragiczny wypadek, w którym na prostym odcinku ul. Karczewskiej w Otwocku zginął 43-letni policjant z otwockiej komendy.

Tu zdejmij nogę z gazu

W powiecie otwockim najwięcej wypadków ma miejsce na terenie gmin Otwock (23) i Wiązowna (12). Ma to związek z tym, że przecina je ruchliwa droga krajowa nr 17.

Od stycznia do końca września na drodze krajowej nr 17 doszło do 13 wypadków i 143 kolizji, w których rannych zostało 16 osób. Najczęściej takie zdarzenia miały miejsce w maju i czerwcu oraz w sierpniu i wrześniu. W tym samym okresie na drodze krajowej nr 50 odnotowano pięć wypadków i 82 kolizje, w których rannych zostało sześć osób, a jedna zginęła na miejscu. Tu najczęściej do takich zdarzeń drogowych dochodziło w kwietniu, lipcu i wrześniu.

Uważaj w Otwocku i Józefowie

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi w centrum powiatu, czyli w gm.. Otwock, gdzie przecina się wiele ruchliwych dróg.

– Najwięcej zdarzeń odnotowuje się na ulicach: Andriollego, Kołłątaja, Żeromskiego, Karczewskiej, Majowej i Narutowicza – tłumaczy podinsp. Anna Dydek. Niebezpieczne są również ulice: Kraszewskiego, Armii Krajowej, Batorego i Powstańców Warszawy. Przez dziewięć miesięcy na tych drogach odnotowano 185 zdarzeń.

Natomiast w gminie Józefów najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji na al. Nadwiślańskiej, a także ulicach: Piłsudskiego, Sikorskiego, Wyszyńskiego oraz na ulicach Wiązowskiej i 3 Maja. Odnotowano na nich w sumie 130 zdarzeń drogowych.

Środa pechowa dla kierowców

Okazuje się, że najwięcej wypadków na drogach powiatu zdarzyło się w środę. Tylko trochę rzadziej policjanci interweniowali w poniedziałki, wtorki i soboty. Najmniej wypadków odnotowano w piątki i niedziele. – Najczęściej dochodzi do nich w godz. 16-20. Nieco rzadziej odnotowuje się takie zdarzenia w godz. 12-15.

Najtragiczniejszymi miesiącami w tym roku były czerwiec i lipiec, w których zdarzyło się w sumie 20 wypadków. Zginęło w nich aż osiem osób. Natomiast w sierpniu doszło do 10 wypadków, w których zostało rannych 12 osób. – Rok temu tragicznym czasem był właśnie koniec wakacji. W sierpniu 2016 r. śmierć poniosły cztery osoby – tłumaczy podinsp. Anna Dydek.

Jakie są grzechy kierowców?

 • Główną przyczyną wypadków i kolizji jest nieudzielenie pierwszeństwa – zaznacza podinsp. Anna Dydek. Na tym nie koniec, bo kierowcy nie tylko wymuszają pierwszeństwo, ale również przekraczają prędkość, nie przepuszczają pieszego i jeżdżą pod prąd. Dlatego policjanci w najbliższych miesiącach będą mieć na oku kierowców podróżujących Trasą Lubelską, a także głównymi drogami wylotowymi z Otwocka, Józefowa, Karczewa, Wiązowny i Celestynowa. – Działania funkcjonariuszy skoncentrują się również na zatrzymywaniu nietrzeźwych kierowców – podkreśla podinsp. Dydek. I dodaje, że policjanci będą kontrolować rowerzystów i pieszych, którzy powinni być odpowiednio oświetleni i posiadać na ubraniach elementy odblaskowe, zwłaszcza poza terenem zabudowanym.

W tych miejscach uważaj

Do zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym doszło na tych drogach:

 • „801” – Wygoda – potrącenie rowerzysty,
 • „801” – Karczew – zderzenie samochodów,
 • „50” – Tabor – zderzenie pojazdów,
 • „17” – Radiówek – zderzenie ciężarówki i osobówki.

Na drogach powiatowych:

 • Otwock – ul. Kołłątaja – potrącenie pieszego,
 • Otwock – ul. Żeromskiego i ul. Reymonta – potrącenie pieszego,
 • Otwock – ul. Karczewska – dachowanie przy OKS-ie,
 • Celestynów – ul. Prosta (Gózd) – zderzenie samochodów (trzy ofiary śmiertelne),
 • Kołbiel – Wola Sufczyńska – motocyklista rozbił się na ogrodzeniu,
 • Józefów – ul. Wyszyńskiego 61 – potrącenie rowerzystki.

Najniebezpieczniejsze miejsca w powiecie

 • „17” – Wola Ducka – skręt do Glinianki.
 • „801” – na wysokości Karczewa, skrzyżowanie z ul. Wiślaną (obwodnica Karczewa).
 • Skrzyżowanie trzech dróg wojewódzkich: 801, 805 i 799 na wysokości miejscowości Dziecinów w gm. Sobienie-Jeziory.

One thought on “Na tych drogach ginie najwięcej ludzi

 • 17 grudnia 2019 o 21:32
  Permalink

  przekroczenie 17-ki w stronę Glinianki zakrawa na cud i opieki opatrzności bożej wymaga. czy jakieś władze to widzą???

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.