Akt erekcyjny wmurowany

POWIAT: HISTORYCZNA UROCZYSTOŚĆ NA BUDOWIE NOWEGO MOSTU.

Data 20 października 2017 r. przejdzie do historii powiatu otwockiego jako dzień wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego mostu przez rzekę Świder.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mądrość potrafi budować mosty, nawet pomiędzy najbardziej sprzecznymi poglądami – tymi słowami przywitała przybyłych na uroczystość, która odbyła się na placu budowy mostu, Aneta Bartnicka, członek zarządu powiatu. Wśród nich byli przedstawiciele lokalnych samorządów z Otwocka i powiatu, począwszy od starosty i prezydenta, po radnych, skarbnika, szefostwa Oświaty Powiatowej i Powiatowego Urzędu Pracy, komendantów policji i straży pożarnej oraz ks. Bogdan Sankowski, proboszcza parafii Św. Wincentego a Paulo, który poświęcił akt erekcyjny i plac budowy.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Marek Płaczek przypomniał historię tej długo oczekiwanej przez wszystkich inwestycji. Jej początki sięgają już 1989 r. ale przełom nastąpił dopiero w 2016 roku, kiedy władze powiatu i miasta podpisały porozumienie w sprawie współfinansowania budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi.

Starosta Mirosław Pszonka odczytał akt erekcyjny pod którym podpisali się obecni na uroczystości goście. Do niego dołączono monety polskie od 1 gr do 5 zł, egzemplarz gazety powiatowej oraz pamiątkową fotografię radnych powiatu i radnych otwocka. Następnie wszystko zostało wmurowane w filar mostu. Włodarze otrzymali też kielnie z pamiątkowych napisem.

Realizacja największego i najkosztowniejszego zadania stała się możliwa dzięki współpracy powiatu (przekazał 4 mln 300 tys. zł) i miasta Otwocka (4 mln zł) przy dużym wsparciu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (9 mln 926 tys. zł). Wykonanie całości inwestycji planowane jest na IV kwartał 2018 r.

Co powstanie?

  • Most przez Świder o dł. 55 m i rozpiętości trzech przęseł po ok. 18 m każde.
  • Mur oporowy pod wiaduktem drogi wojewódzkiej nr 721 w Józefowie.
  • Dojazdy do mostu (jezdnia o szer. 7 m wraz z kanalizacją deszczową).
  • Chodniki o szer. 1,5 m.
  • Ścieżka rowerowa o szer. 2,5 m. po stronie n Otwocka na dł. 700 m, a po stronie Józefowa dł. 745 m.
  • Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul.Wronią w Józefowie.
  • Ekrany akustyczne wzdłuż drogi.
  • Oświetlenie drogi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.