Uszczknijcie Kasy Szkoły

OTWOCK: MIASTO ZACHĘCA DYREKTORÓW PODSTAWÓWEK:

Pieniędzy w budżetach szkolnych nigdy dość. Sposobem na pozyskanie dodatkowych środków mogą być Uczniowskie Kluby Sportowe. Otwocki magistrat namawia dyrektorów podstawówek do ich zakładania.

PRZEMEK SKOCZEK

Każda placówka stara się organizować dla swoich uczniów zajęcia pozalekcyjne. To nie tylko forma zabicia wolnego czasu. Mają one przede wszystkim pozytywny wpływ na rozwój młodych ludzi: poznawczy, emocjonalny, społeczny i fizyczny. Są też najlepszą z możliwych alternatywą dla telewizji, internetu, wypchanych grami smartfonów.

Takie zajęcia jednak kosztują, a ich finansowanie jest od pewnego czasu utrudnione. Od początku funkcjonowania art. 30a Karty Nauczyciela gmina nie ma możliwości wypłacania nauczycielom dodatków wyrównawczych. Trzeba szukać pieniędzy gdzie indziej. Szkopuł w tym, że szkoły mają ograniczony dostęp do różnego rodzaju środków publicznych, po które mogą jednak sięgnąć Uczniowskie Kluby Sportowe. Prezydent Zbigniew Szczepaniak oraz Izabela Milewska, koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przekonywali o tym podczas środowego spotkania z dyrektorami otwockich podstawówek.

– UKS-y mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich działań z różnych źródeł. Celem podstawowym jest sport, ale, co ważne, uzyskane pieniądze nie muszą być przeznaczane na działania stricte sportowe. Można doposażyć pracownie komputerowe, wydać je na działania profilaktyczne, bo to także elementy istotne przy tworzeniu programu rozwoju sportowego dzieci – wyjaśnia Izabela Milewska. – Wszystko jest kwestią odpowiednio opracowanego statutu i urząd oferuje tu pełne wsparcie. Dajemy wręcz gotowe rozwiązania, a także gwarancję ekspresowej rejestracji klubów – zachęca.

UKS-y, choć działają w formie stowarzyszenia, są jednak traktowane szczególnie, co zapewnia im Ustawa o sporcie. Uzyskują osobowość prawną w prosty sposób z chwilą wpisania do ewidencji starosty. Nie muszą też płacić podatku VAT.

– To się na pewno opłaca. Rzeczywiście są pieniądze do wzięcia. Organizujemy zajęcia sportowe za darmo, dofinansowujemy wypoczynek na obozach letnich, ale jest przy tym dużo pracy i potrzeba zaangażowania rodziców. Co do tego nie ma wątpliwości – ocenia Olga Bernadzka, dyrektor SP nr 6 w Otwocku, gdzie UKS działa już od kilku lat.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na to, że UKS-y mogą stać się konkurencją dla zajęć sportowych organizowanych na terenie większości szkół przez firmy komercyjne. Nie tylko poprzez samą ofertę (ta może się przecież uzupełniać), ale ze względu na ograniczone warunki lokalowe.

Z pieniędzy, które szkoły zarabiają na tej współpracy, szkoda byłoby rezygnować, ponieważ pokrywają one wiele potrzeb placówek. Potrzeb, na które nie można będzie przeznaczyć dofinansowania uzyskanego dla UKS-ów. Trzeba będzie zatem usiąść do stołów, porozmawiać, poszukać kompromisu. To wymaga namysłu i czasu, a zatem pośpiech nie jest wskazany.

Komentarz:

Agnieszka Korniluk, dyrektor SP nr 8 w Wólce Mlądzkiej

  • To dobry pomysł, który odpowiada naszym potrzebom. Jesteśmy szkołą peryferyjną, na miejscu oferta jest skromna i rodzice muszą dowozić dzieci na zajęcia w centrum Otwocka. Reforma oświaty ograniczyła nam możliwość organizowania działań pozalekcyjnych, które wcześniej były realizowane w ramach tzw. godzin karcianych, i teraz musimy radzić sobie inaczej. Myślę, że ta inicjatywa sprawdzi się przede wszystkim w większych szkołach, bo tam łatwiej o rodziców gotowych do włączenia się w organizację UKS-ów. Tu trzeba się bardzo zaangażować. W najbliższy czwartek, 19 października o godz. 18 mamy spotkanie z rodzicami. Przedstawię im pomysł, jeśli znajdą się chętni do współpracy, być może założymy Uczniowski Klub Sportowy. Otwarte pozostaje też pytanie o dalszą współpracę z zewnętrznymi firmami, które organizują u nas zajęcia sportowe. Nie chcielibyśmy z niej rezygnować, bo układa się dobrze, UKS nie powinien być tu konkurencją, ale uzupełnieniem oferty. Poza tym szkoła na wynajmie sal zarabia i jest to istotne wsparcie dla jej budżetu. Krótko mówiąc, trzeba wszystko rozważyć, aby nie wylać dziecka z kąpielą.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.