Mimo wszystko budują

JÓZEFÓW: OCZYSZCZALNIA ZAMIAST SIECI.

Jak informują władze Józefowa, budowa oczyszczalni będzie realizowana pomimo braku dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Samorządowcy na tę inwestycję wydadzą pieniądze, które w tegorocznym budżecie przeznaczyli na wkład własny do unijnego projektu.

SYLWIA WYSOCKA

Część radnych miasta Józefów była zdziwiona decyzją burmistrza Stanisława Kruszewskiego, który rozstrzygnął przetarg na budowę oczyszczalni ścieków w Józefowie, mimo że miasto nadal nie uzyskało informacji z Funduszu o przyznaniu unijnego dofinansowania.

Budowa oczyszczalni ścieków jest częścią dużego projektu pn. „Integracja i rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Józefowie”, w którym poza oczyszczalnią przewidziano również budowę sieci wodno-kanalizacyjnej i pompowni. Całkowita wartość tego projektu to 87 mln zł, z czego 43 mln zł miałyby pochodzić z dotacji. Pozostała kwota (44 mln zł) to wkład własny samorządu. Właśnie z tej puli pieniędzy burmistrz Józefowa chce wybudować oczyszczalnię, która ma kosztować ponad 31 mln zł.

Sieć pod znakiem zapytania

Jeśli wkład własny zostanie przeznaczony na budowę oczyszczalni, to niewiele pieniędzy pozostanie na budowę sieci. Z umów, które już w tej chwili miasto zawarło na inne inwestycje, m.in. budowę ścieżek rowerowych (w przypadku których należy wcześniej umieścić sieć i nie psuć później nowych nawierzchni), z całości projektu będzie wykonanych 2,98 km sieci wodociągowej (ponad 14 proc. z planowanych 21 km) oraz 2,26 km sieci kanalizacyjnej (11,3 proc. z planowanych 20 km). Czy reszta sieci zostanie realizowana – tego jeszcze nie wiadomo.

Miasto cały czas ma nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie konkursu na unijne dofinansowanie.

– O każdym ruchu, umowie zawartej z wykonawcą na kolejne etapy inwestycji informujemy Fundusz, za każdym razem wnioskując o pozytywne rozstrzygnięcie konkursu. Respektujemy wszystkie zasady, jakby to było przedsięwzięcie unijne – mówi Marzena Czerbniak, kierownik referatu realizacji projektów. – Rozpoczęcie budowy w żadnym razie nie wyklucza nas ze starań o dofinansowanie. W momencie jego przyznania przedstawimy faktury za roboty budowlane, z których odpowiedni procent podlega dofinansowaniu.

Powinno być taniej

Czy własna oczyszczalnia wpłynie na obniżenie wysokości opłat ponoszonych przez mieszkańców? Według analiz upublicznionych przez władze miasta koszt oczyszczenia metra sześciennego ścieków powinien być niższy o ok. 2-2,4 zł od tego, jaki od mieszkańców Józefowa pobiera spółka OPWiK. – Żeby móc podać ostateczną wartość, musimy mieć rozliczoną inwestycję w kosztach poniesionych a nie planowanych – podkreśla Marzena Czerbniak.

Założenia projektu

Projekt „Integracja i rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Józefowie” zakłada wykonanie następujących robót budowlanych:

  • sieć kanalizacyjna – ok. 20 km, podłączonych mieszkańców: ok. 1510 osób,
  • pompownie/tłocznie – 15 sztuk,
  • sieć wodociągowa – ok. 21 km, podłączonych mieszkańców: ok. 1510 osób,
  • oczyszczalnia ścieków wraz z kolektorem zrzutowym i wylotem do odbiornika.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.