Rewolucja w NPL-u

OTWOCK: NOCNA POMOC BEZ PEDIATRÓW.

To już fakt! W Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Otwocku nie przyjmują pediatrzy. Pomocy pacjentom udzielają w okrojonym składzie lekarze innych specjalizacji. NPL czekają też wkrótce przenosiny do siedziby szpitala przy ul. Batorego.

SYLWIA WYSOCKA

Na łamach „Linii” pisaliśmy już o zmianach ustawowych regulujących działalność szpitali wpisanych do sieci oraz zasadach funkcjonowania Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. Wprawdzie w Otwocku NPL nie zmieniła siedziby, ale docierają do nas sygnały od Czytelników, którzy skarżą się na brak dostępu do pediatrów.

Informacje te potwierdziła prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Henryka Romanow. – Do tej pory w NPL-u funkcjonowały trzy zespoły: wyjazdowy, ogólny i pediatryczny. Po zmianach nie ma już zespołu pediatrycznego. Pediatra w NPL-u nie przyjmuje. Nie ma też wyodrębnionych zespołów wyjazdowych. W naszych otwockich realiach wygląda to tak, że mamy teraz dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, które będą realizować świadczenia na miejscu i w miarę możliwości pełnić funkcję wyjazdową – wyjaśnia prezes PCZ.

W praktyce wygląda to tak, że wszyscy czekają w jednej kolejce. – Przyjmowani są dorośli i dzieci, a badający pacjentów lekarz to internista, lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalizacji – mówi prezes Romanow.

Jak tłumaczy prezes PCZ, pediatrzy nie przyjmują w NPL-u, bo nie ma na nich pieniędzy. – Niestety reforma zaowocowała znacznym obniżeniem finansowania tych usług. I możemy mieć z tym problem, ponieważ stawki w NPL-u już wcześniej były niskie, a po kolejnym ich obniżeniu pozyskanie lekarzy może nie być proste – podkreśla szefostwo PCZ.

Prezes Romanow przyznaje również, że NPL czeka zmiana lokalizacji. Według planów zostanie ona przeniesiona do głównego budynku szpitala, przy ul. Batorego, co ma przynieść wymierne korzyści nie tylko spółce, ale również pacjentowi.

– Opieka będzie bardziej kompleksowa. Pacjent w razie konieczności będzie od razu kierowany na badania, można będzie go skonsultować z lekarzem z oddziału czy izby przyjęć. Uda się również zaoszczędzić. Dzięki przeniesieniu NPL-u z ul. Armii Krajowej będzie można wyłączyć przychodnię na noc i święta, a tym samym zaoszczędzić na kosztach prądu, ogrzewania – wylicza prezes Romanow. – Wejście będzie to samo, co dla pacjentów szpitala. Lokalizacja znajdować się będzie po prawej stronie za szatnią, gdzie na potrzeby NPL-u przygotowane zostaną dwa gabinety i zaplecze socjalne – dodaje prezes PZC.

Pytany o termin przenosin, wicestarosta Paweł Rupniewski odpowiada, że prawdopodobnym terminem jest grudzień 2017 r.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.