Cmentarz na miarę XXI wieku

OTWOCKA NEKROPOLIA W INTERNECIE.

Pani Jadwiga, była mieszkanka Otwocka, od lat przebywa w Stanach Zjednoczonych. Teraz postanowiła odwiedzić rodzinne strony i przy okazji zapalić znicze na grobach przyjaciół. Skąd będzie wiedzieć, w którym miejscu są oni pochowani? A może pozna te miejsca po nagrobkach? Kiedyś musiałaby pofatygować się do administracji cmentarza i prosić o wskazanie miejsca. Teraz już nie musi tego robić. Wszystko znajdzie w internecie, nie ruszając się z domu.

JACEK KAŁUSZKO

Technologia dotarła na cmentarz

Od niedawna, wchodząc na stronę: www.cmentarzotwock.pl, możemy odszukać miejsca wiecznego spoczynku pochowanych tutaj zmarłych. Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka. Wystarczy wpisać nazwisko i imię osoby zmarłej, a otrzymamy informację, w której kwaterze, którym rzędzie i miejscu spoczywa. Klikając w odpowiednią kwaterę, można ją powiększyć aż do uzyskania bardzo dokładnego planu położenia grobowców. Czerwona strzałka wskazuje poszukiwany grób.

Na stronie znajdują się również informacje o datach urodzenia i zgonu. Dodatkowo zamieszczona jest fotografia nagrobka, co znacznie pomaga w ustaleniu jego lokalizacji w terenie. Zdjęcie można powiększyć, klikając w nie myszką. Widać zatem, że technologia na dobre zagościła w rodzimej branży pogrzebowej. W Polsce z powodzeniem działa kilka firm, które oferują przedsiębiorcom rozmaite oprogramowania służące do prowadzenia zakładów. Programy te ułatwiają nie tylko administrowanie i zarządzanie cmentarzami, korzystają z nich także tysiące ludzi chcących odnaleźć poszukiwany od dawna grób.

 

Na otwockim cmentarzu pojawiły się tabliczki z planem kwater i linkiem do elektronicznej mapy

Mrówcza praca przynosi efekt

Otwocki cmentarz skomputeryzowała firma Artlook Galery z Mikołowa, jedna z czołowych firm informatycznych na rynku funeralnym. Jej właściciele szybko dostrzegli, że fachowo i rzetelnie napisany program wymaga pełnych danych. Oznaczało to mrówczą pracę zespołu w terenie. Trzeba opisać tysiące grobów, wykonać każdemu zdjęcia, zrobić rzetelny plan cmentarza, nadać grobom adresy, spisać dane z nagrobków i porównać je z dokumentami. Wszystko to wykonała w Otwocku ekipa złożona z geodetów, fotografów oraz informatyków tworzących programy. W naszym mieście zinwentaryzowano ponad 14 tysięcy grobów.

Praca tego zespołu była strzałem w dziesiątkę, a wysiłek nie poszedł na marne. Do tej pory objęto tym systemem ponad 560 cmentarzy w Polsce, w tym nekropolie w Otwocku i Józefowie. Dzięki wyszukiwarce GROBONET osoba chcąc znaleźć miejsca pochówku swoich bliskich i przyjaciół za pośrednictwem internetu może je odnaleźć błyskawicznie praktycznie z każdego miejsca na świecie. Oprócz wymienionych wcześniej informacji na stronie znajdują się regulamin cmentarza, mapa, przypomnienie o przypadającej rocznicy urodzin lub zgonu. Za jej pośrednictwem można też zawiesić nekrolog czy opłacić miejsce, a także zgłosić ewentualne błędy i zaproponować poprawki.

– Ludzie chętnie korzystają z tej wyszukiwarki – ocenia Grażyna Musialik, współwłaścicielka firmy ArtLook Galery, i dodaje: – To rozwija się w tempie geometrycznym. Widzimy, że jest lawina zainteresowania. Gdy oddajemy system, wiemy, ile tysięcy ludzi „wchodzi” na dany cmentarz.

Przez telefon? To możliwe

Dostęp do wyszukiwarki GROBONET jest również możliwy poprzez telefon komórkowy i aplikację m.grobonet. By móc z niej skorzystać, wystarczy posiadać telefon komórkowy z dostępem do internetu. Nowością jest możliwość odwiedzenia mobilnej wyszukiwarki m.grobonet przy wykorzystaniu fotokodu (mały czarno-biały obrazek umieszczony na terenie cmentarza, zawierający np. linki do stron internetowych). Skanując go, użytkownik zostaje przekierowany na stronę mobilną wyszukiwarki grobów.

Czekamy na plan zagospodarowania

Otwocki cmentarz jest już w internecie, pozostaje nadal sprawa eleganckiego wyglądu jego otoczenia. Bramy wejściowe nekropolii od zawsze otaczają kramy z kwiatami. Projekt zbudowania ładnych, przeszklonych pawilonów pokazywaliśmy już kilka lat temu w naszym tygodniku. Na przeszkodzie ich powstania stoi brak planu zagospodarowania przestrzennego, za który odpowiedzialne jest miasto Otwock. Warto dodać, że w pawilonach tych znaleźliby miejsce nie tylko kwiaciarze, planuje się również postawienie specjalnego kiosku z dostępem do komputera. Wtedy poszukiwane miejsce pochówku znaleźlibyśmy tuż przed wejściem na cmentarz.

One thought on “Cmentarz na miarę XXI wieku

  • 12 sierpnia 2019 o 20:17
    Permalink

    Bardzo dobry pomysł,nie wiedziałam gdzie leży mój wujek.Trafilam na wyszukiwarkę i jutro jadę na grób.Jestem bardzo wdzięczna.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.