Dookoła Marchlewicza czy Polskiego Państwa Podziemnego?

OTWOCK: WYBIERAMY IMIĘ DLA NOWEGO RONDA.

Rondo majora Bronisława Marchlewicza czy Polskiego Państwa Podziemnego? Decyzję w sprawie nazwy podejmie rada miasta. Jednak zanim to nastąpi, radni chcą poznać opinię mieszkańców, którzy będą mogli wypowiedzieć się w sondzie internetowej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nowe rondo u zbiegu ulic Andriollego, Pułaskiego i Partyzantów w pobliżu cmentarza czeka na nazwę. Na razie zgłoszono dwie propozycje. Najpierw Towarzystwo Przyjaciół Otwocka (TPO) wystąpiło do rady miasta z wnioskiem o nadanie mu imienia majora Bronisława Marchlewicza, potem wpłynęło pismo od Małgorzaty Kupiszewskiej, prezes fundacji Zwycięska Misja, z propozycją nadania mu nazwy Polskiego Państwa Podziemnego. Oba wnioski były omawiane na posiedzeniu komisji kultury, sportu i turystyki, które odbyło się 24 października.

Lokalny bohater

– Jako TPO zawsze stoimy na straży pamięci Otwocka i jego mieszkańców – mówił o propozycji TPO prezes Sebastian Rakowski. Przypomniał, że obecnie nieco zapomniany major Bronisław Marchlewicz przed wojną był oficerem policji polskiej i komendantem komisariatu w Otwocku. W trakcie działań wojennych uczestniczył w antyhitlerowskim ruchu oporu. Z narażeniem życia własnego i bliskich wielokrotnie występował w obronie zniewolonej ludności Otwocka – zarówno Polaków, jak i Żydów, ratując ich od śmierci, za co otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Marchlewicz był ofiarą komunistycznych represji, a pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

– To od państwa zależy, kogo i w którym miejscu będziemy promować i jaką politykę historyczną prowadzić – dodał Rakowski, zwracając się do radnych. Wsparła go obecna na komisji Anna Szymańska-Petryk z TPO. – Marchlewicz to konkretna osoba, otwocczanin, powinniśmy dążyć do pielęgnowania lokalnej historii. Należy przybliżać mieszkańcom naszych bohaterów, tak aby młodzież mogła zapoznawać się z historią swojego miasta – argumentowała Szymańska-Petryk.

Niedoceniony fenomen

Małgorzata Kupiszewska przypomniała, że obok nowego ronda jest już nazwany rok temu przez radę miasta skwer im.Witolda Pileckiego.

– To miejsce upamiętniające jedną z sześciu najodważniejszych osób z czasów II wojny światowej – rotmistrza Pileckiego, co łączyłoby się z upamiętnieniem Polskiego Państwa Podziemnego. Przez wiele lat nie podkreślano jego niezwykłych dokonań i tego, że w czasie II wojny światowej było ono fenomenem na skalę światową. Pod pojęciem Polskiego Państwa Podziemnego kryje się tak wiele ludzkich istnień, dramatów. Rotmistrz zakładał to państwo i się z nim utożsamiał – przekonywała Kupiszewska, dodając:

– Rozumiem ideę, żeby uhonorować lokalną postać, natomiast upamiętnienie czegoś większego, takiego jak Polskie Państwo Podziemne, nieznanego młodym ludziom, aby uczyć ich historii, tego, z czego mają być dumni i o czym mają pamiętać, uważam za słuszne. Dlatego wnioskuję do rady miasta o pozytywne rozpatrzenie wniosku o upamiętnienie Polskiego Państwa Podziemnego, nadając takie imię rondu – mówiła.

Trudna decyzja

Radni z komisji kultury, sportu i turystyki nie kryli, że wybór jest trudny.

– Zarówno postać Marchlewicza, jak i Polskie Państwo Podziemne są godne upamiętnienia – uważa przewodniczący komisji radny Jarosław Łakomski. Dlatego też, idąc za propozycją przewodniczącego rady miasta Jarosława Margielskiego, radni oba wnioski zaopiniowali pozytywnie. Z podjęciem ostatecznej decyzji dali sobie czas do sesji, kiedy to będzie obradował pełniejszy skład rady miasta niż na komisji. Poza tym zawnioskowali do prezydenta o przeprowadzenie na stronie urzędu miasta sondy internetowej dla mieszkańców, tak żeby każdy, kto będzie chciał zagłosować na wybraną propozycję, mógł to zrobić.

– W ten sposób dowiemy się, która nazwa jest bliższa mieszkańcom – uważa radny Jakub Kosiński, pomysłodawca takiego rozwiązania. Na stronie internetowej urzędu miasta mają też zostać przedstawione informacje o Bronisławie Marchlewiczu oraz Polskim Państwie Podziemnym.

O terminie przeprowadzenia sondy poinformujemy na łamach „Linii”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.