Liczy się każda pomoc

SAMORZĄDY PRZEKAZAŁY PIENIĄDZE NA ZAKUP SPRZĘTU DLA SZPITALA.

Udało się nam przekonać samorządy, że pomoc szpitalowi to wyraz troski o własnych mieszkańców – mówi Marcin Ozdarski, dyrektor ds. medycznych Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku. Samorządy gmin powiatu otwockiego przekazały w tym roku szpitalowi przy ul. Batorego pieniądze na zakup sprzętu o wartości prawie 150 tys. zł.

SYLWIA WYSOCKA

Przekazanie pieniędzy to odpowiedź na pismo prezes PCZ Henryki Romanow, która pod koniec 2016 roku zwracała się do samorządów z apelem o wsparcie w postaci zakupu specjalistycznego sprzętu. Jak mówił wtedy w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Rupniewski, który także zabiegał o wsparcie dla szpitala u władz samorządowych, placówka od lat boryka się z różnymi problemami.

– NFZ finansuje tylko procedury medyczne, nie dofinansowuje zakupu sprzętu ani remontów, a nasz szpital ma pod tym względem ogromne zaległości. Mam nadzieję, że przez rok czy dwa lata z pomocą gmin uda się zmodernizować i dosprzętowić Powiatowe Centrum Zdrowia – mówił wicestarosta. Kwota pomocy, którą negocjował powiat, była niebagatelna. Liczono na wsparcie rzędu nawet ponad 1 mln zł.

Ważny jest gest

Zbliżając się do końca 2017 roku, można już dokonać podsumowań tego, w jaki sposób gminy odpowiedziały na apel władz szpitala i starostwa powiatowego. W opinii dyrektora ds. medycznych PCZ Marcina Ozdarskiego ta odpowiedź jest pozytywna i budująca. – O tej samej porze rok temu podejmowaliśmy z wicestarostą Pawłem Rupniewskim działania, żeby pozyskać pieniądze od samorządów gminnych. Najpierw musieliśmy w ogóle przekonać je, że szpital co prawda podlega powiatowi, ale służy mieszkańcom wszystkich gmin tego powiatu. I chociaż wicestarosta miał bardziej optymistyczne nastawienie i liczył, że będą to większe kwoty, to ja oceniam wszystkie działania bardzo pozytywnie – zapewnia dyrektor Ozdarski.

– Gdy w połowie maja 2015 roku rozpoczynałem pracę, od tematu pomocy szpitalowi wszyscy uciekali jak najdalej. Małymi krokami, dzięki stopniowej zmianie
wizerunku szpitala, udało się przekonać władze gmin, żeby jednak partycypowały w kosztach jego modernizacji. Wiadomo, że potrzeby są duże i chcielibyśmy pozyskać bardzo dużo pieniędzy, ale najważniejszy jest gest. Oznacza on, że samorządy przekonały się, że warto pomóc szpitalowi i każda otrzymana złotówka będzie wykorzystana. Dzięki takiemu podejściu władz samorządowych już w czerwcu 2017 roku otrzymaliśmy od gminy Wiązowna dotację w wysokości 100 tys. zł na zakup sprzętu laparoskopowego dla bloku operacyjnego oraz oddziału chirurgicznego. Obecnie finalizujemy procedurę jego zakupu. Otrzymaliśmy także dotację w wysokości 16 tys. zł od miasta Józefów z przeznaczeniem na zakup czterech pomp infuzyjnych. W tym przypadku procedura także powoli jest finalizowana – zapewnia dyrektor.

– Ostatnio dotarła do nas bardzo dobra wiadomość o tym, że gminy wiejskie powiatu otwockiego zdecydowały się przekazać łącznie 33 tys. zł na zakup sprzętu dla anestezjologii i oddziału intensywnej terapii, o czym 10 października poinformował szpital burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek. Jesteśmy teraz na etapie uzgadniania porozumień. Pieniądze mają zostać przekazane w listopadzie, kiedy planowany jest także zakup sprzętu – cieszy się dyrektor Ozdarski.

Zabrakło Otwocka

Na liście darczyńców jak do tej pory brakuje Otwocka. Chociaż w czerwcu odbyło się posiedzenie komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego, na której pozytywnie zaopiniowano odpowiedź na wniosek zarządu szpitala i przekazanie na zakup sprzętu 20 tys. zł, sprawa utknęła. Nie powrócono do niej na sesjach zmieniających uchwałę budżetową.

– Nadal czekamy na wsparcie ze strony samorządu Otwocka. Do tej pory nie dostaliśmy od rady miasta żadnej informacji, ale nie tracimy nadziei, że także Otwock pozytywnie odpowie na prośbę o wsparcie pacjentów szpitala – komentuje Marcin Ozdarski.

Trzeba jednak pamiętać, że Otwock od lat wspiera szpital powiatowy, nie pobierając od placówki należnych opłat. – Gmina Otwock nie przekazuje wprawdzie pieniędzy, ale pomaga szpitalowi, umarzając podatek od nieruchomości czy innych należności – przypomniał na jednym z posiedzeń rady powiatu radny, a wcześniej wiceprezydent Otwocka Artur Brodowski. – W różnych okresach pewnie różnie to się rozkłada, ale trzeba odnotować i tę formę pomocy. To są znaczące kwoty rzędu setek tysięcy złotych – zwrócił uwagę Brodowski.

Na dokładkę pieniądze od ubezpieczycieli

Pieniądze od samorządów to nie wszystkie środki, które w ostatnim czasie zasiliły budżet szpitala.

18 października władze PCZ podpisały umowę z TU INTER Polska SA, podmiotem, który zabezpiecza szpital w zakresie ubezpieczenia, w sprawie przekazania pomocy
w wysokości 2 tys. zł. – Szpital po raz pierwszy wystąpił o środki z tzw. funduszu prewencyjnego tej firmy. Każdy podmiot ubezpieczający szpitale czy placówki ochrony zdrowia musi mieć taki fundusz, a podmioty lecznicze mogą ubiegać się o wypłaty z niego, co np. miało miejsce ostatnio w szpitalu w Pruszkowie – informuje dyrektor Ozdarski. – W naszym przypadku to jest niewielka kwota, bo nieco ponad 2 tys. zł, ale ważne, że przecieramy szlaki. Nigdy wcześniej nikt w tym szpitalu nie występował o te pieniądze – przyznaje.

Z podobnym wnioskiem, tym razem o zdecydowanie większą kwotę (ok. 30 tys. zł), szpital wystąpił także do innego ubezpieczyciela – PZU. Wniosek jest procedowany, a władze szpitala mają nadzieję, że korzystna dla otwockiej placówki decyzja zapadnie jeszcze w tym roku.

Komentarze:

 • Marcin Ozdarski, dyrektor ds. medycznych PCZ sp. z o.o.
  Bardzo się cieszę, bo zdecydowana większość gmin w tym roku wsparła szpital. Dla nas to jest bardzo pozytywny sygnał, dlatego że udało się przełamać pierwsze lody. Chcemy sfinalizować wszystkie zakupy sprzętu do połowy listopada, aby pod koniec roku zorganizować jego uroczyste przekazanie. Łącznie udało się nam pozyskać prawie 150 tys. zł. To dla nas duży zastrzyk finansowy. Są to pieniądze, których musielibyśmy szukać gdzie indziej, bo zakupiony sprzęt jest szpitalowi niezbędny. Wierzę, że to jest pierwsza jaskółka – dobry zwiastun, który, mam nadzieję, oznacza, że gminy, układając budżety na przyszły rok, uwzględnią w stosownym dla siebie stopniu potrzeby naszego szpitala. I to napawa mnie optymizmem.
 • Marcin Kraśniewski, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Porządku Publicznego Rady Miasta Otwocka
  Wsparcie szpitala powiatowego tak niewielką kwotą (20 tys. zł – przyp. red.) w porównaniu z całą pomocą, której rada miasta udziela powiatowi, na pewno byłoby odebrane bardzo pozytywnie przez mieszkańców. Jednak wiedząc, jak funkcjonuje ta placówka, uważam, że przekazanie pieniędzy byłoby ruchem, który można by określić jako populistyczny. Dotowanie tego szpitala jest tak naprawdę przyzwoleniem na prowadzenie dalszej nieroztropnej gospodarki finansowej. Od 2015 roku, uchwalając budżet Otwocka, przekazaliśmy powiatowi przeszło 13 mln zł, które odciążyły jego budżet i pozwoliły na realizację wielu zadań inwestycyjnych w całym mieście. Co roku kładziemy duży nacisk na dofinansowanie policji, które kilkukrotnie przewyższa wkład finansowy innych gmin.
  Ponadto w przyszłym roku przekażemy kolejne 4 mln zł na budowę mostu przez Świder. Moim zdaniem zarówno starosta, jak i powiatowi radni powinni szczegółowo przeanalizować finanse szpitala i sposób zarządzania nimi. Przekazanie 20 tys. zł przy milionowych długach tej placówki jest jedynie kroplą w morzu potrzeb i należy szukać sposobu rozwiązania problemu u źródła. Takie doraźne wspieranie małych zakupów nie przełoży się na poprawienie sytuacji finansowej ani stanu szpitala. Konieczna jest tu debata społeczna z udziałem pracowników szpitala, którzy mają poważne zastrzeżenia co do sposobu prowadzenia jednostki. Radni są zdecydowani na realizację wspólnych zadań z powiatem, jednak wszelkie formy współpracy muszą być przejrzyste. Niestety, szpital tej gwarancji przejrzystości przeznaczenia finansów nie daje.

Co kupiły gminy:

 • Wiązowna – sprzęt laparoskopowy o wartości 100 tys. zł,
 • Józefów – cztery pompy infuzyjne o wartości 16 tys. zł,
 • Karczew, Celestynów, Sobienie-Jeziory, Osieck, Kołbiel – sprzęt do pomiaru podstawowych funkcji życiowych o łącznej wartości 33 tys. zł (Karczew – 10 tys. zł, Celestynów – 9 tys. zł, Sobienie -Jeziory – 9 tys. zł, Osieck – 3 tys. zł, Kołbiel – 2 tys. zł).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.