Mają swojego faworyta

POWIAT: WITOS OTWOCKIM BOHATEREM?

Zarząd Powiatu Otwockiego nie zgodził się na nadanie rondu u zbiegu ulic Batorego i Kraszewskiego w Otwocku nazwy „Nadwiślańskie Urzecze”. Zarząd ma lepszą propozycję na nazwanie tego miejsca. Chce, aby jego patronem został Wincenty Witos!

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Z wnioskiem o uzgodnienie nazwy dla otwockiego ronda wystąpił do zarządu powiatu prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak. Chodzi o nadanie nazwy bezimiennemu rondu, które przed kilku laty powstało u zbiegu dróg powiatowych – ulic Batorego i Kraszewskiego.

Władze miasta zaproponowały nazwę „Nadwiślańskie Urzecze”, która nawiązuje do historycznego mikroregionu etnograficznego, rozciągającego się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Popularyzacji wiedzy na temat Urzecza podejmuje się otwocki badacz Łukasz Maurycy Stanaszek, który dokonał ponownego odkrycia mikroregionu i opracował jego obszerną monografię.

Zarząd powiatu ma jednak inną propozycję dla nazwy ronda. Zdaniem jego członków powinno ono nosić nazwę Wincentego Witosa.

– Oczywiście to nie my nadajemy rondu nazwy. Leży to w kompetencji Rady Miasta Otwocka, ale uważam, że zarząd ma prawo wnioskować o nadanie imienia. Nie zgodziliśmy się na rondo Nadwiślańskiego Urzecza ponieważ uznaliśmy, że takiej nazwy nie chcemy. Nijak ma się ona do tego ronda – skomentował starosta Mirosław Pszonka.

– Naszym zdaniem powinno ono nosić imię Wincentego Witosa, który w okresie międzywojennym trzykrotnie był premierem Rzeczpospolitej Polskiej, to jedna z najbardziej zasłużonych osób w polskiej polityce. Ku mojemu zdziwieniu, a nie jest to pierwszy wniosek, aby jakąś ulicę czy rondo nazwać imieniem Witosa, w Otwocku jest jakiś przedziwny opór przeciwko temu, aby upamiętnić tę osobę, która jest jedną z najgodniejszych postać w polskiej polityce – podkreślał starosta.

– To jest bardzo małe rondo – mówił z kolei otwocki radny powiatu Jacek Czarnowski. – Może dla tak zaszczytnej postaci jak Wincenty Witos lepiej znaleźć godniejsze miejsce. Akurat dla mnie nazwa rondo „Nadwiślańskie Urzecze” jest adekwatna, bo nawiązuje do regionu, który swoim zasięgiem obejmował co najmniej trzy gminy powiatu otwockiego – mówi radny.

Decyzję na temat propozycji powiatu podejmować będą radni Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.