Z PIT-em na fizykoterapię

KARCZEW: REHABILITACJA TYLKO DLA MIESZKAŃCÓW.

Jak już informowaliśmy, Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci karczewskiej przychodni za zabiegi fizykoterapii. Gmina jednak nie pozostawi swoich mieszkańców bez dostępu do tego typu usług i sfinansuje je z własnego budżetu. Z zabiegów będą mogli skorzystać tylko pacjenci płacący podatki w gminie Karczew.

SYLWIA WYSOCKA

Po wieloletniej, dobrze ocenianej przez pacjentów działalności Pracownia Fizjoterapii Ambulatoryjnej w Karczewie od 1 października nie świadczy usług w ramach umowy z NFZ. Oferta karczewskiej przychodni została odrzucona w konkursie na finansowanie tych świadczeń przez Fundusz. Nie oznacza to jednak, że usługi fizykoterapii znikną z przychodni.

Jak zapewniają burmistrz Karczewa Dariusz Łokietek oraz Małgorzata Spirowska, przewodnicząca komisji ds. zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa i porządku publicznego rady miasta, w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na dalszą działalność gabinetu. Władze gminy od wielu lat współfinansowały z Funduszem tego typu zabiegi, wydając na ten cel corocznie 80 tys. zł. W przyszłym roku kwota ta wzrośnie do 110 tys. zł.

– Pacjenci z naszej gminy oczekujący na zabiegi rehabilitacyjne nadal będą mogli korzystać z nich bezpłatnie, będą one bowiem finansowane przez gminę Karczew. Niestety pacjenci spoza gminy będą zmuszeni poszukać innych placówek o podobnym profilu – informuje przewodnicząca Spirowska. – Musimy się jednak liczyć z tym, że kolejki się wydłużą, ale jest to forma wyjścia z trudnej sytuacji – dodaje burmistrz Łokietek.

Mieszkańcy, czyli kto?

Podczas jednego z posiedzeń komisji ds. zdrowia radny Michał Rudzki zwrócił uwagę na problem właściwej weryfikacji pacjentów uprawnionych do korzystania z bezpłatnej fizykoterapii. Nowe dowody osobiste nie zawierają informacji o miejscu za- mieszkania. Radny zaproponował, aby pacjenci okazywali deklarację podatkową (PIT). – Początkowo propozycja spotkała się ze sceptycznym przyjęciem, nawet zdziwieniem, jednak wątpliwości rozwiał sam dyrektor karczewskiej przychodni Piotr Banasiak, komentując, że takie rozwiązania z powodzeniem i od lat są stosowane nawet w sąsiednich gminach – mówi w rozmowie z „Linią” radny Rudzki.

Może ktoś się jeszcze dorzuci

Z informacji przekazanych przez dyrektora Banasiaka wynika, że znaczna część pacjentów to mieszkańcy Sobień-Jezior. Dlatego kierownictwo karczewskiej przychodni zwróciło się do władz sąsiedniej gminy z prośbą o dofinansowanie bezpłatnych usług fizykoterapii dla swoich mieszkańców.

– Finansujemy własny ośrodek zdrowia, a podobnych wniosków jak ten z karczewskiej przychodni mamy więcej. Na ten temat będziemy dyskutować przy okazji prac nad przyszłorocznym budżetem – mówi w rozmowie z „Linią” wójt gminy Sobienie-Jeziory Stanisław Wirtek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.