Nie odcinajcie nas od świata!

WAWER: BUDOWA OBWODNICY UTRUDNIA ŻYCIE MIESZKAŃCOM.

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy po stronie Wawra nabiera tempa. Roboty jednak utrudniają życie mieszkańcom i kierowcom, którzy skarżą się na uciążliwości związane z inwestycją. Przez półtora roku będą zamknięte niektóre ulice w Miedzeszynie. – Chcemy normalnie dojechać do domów – irytują się mieszkańcy. Władze dzielnicy wystosowały apel do premier Beaty Szydło.

AGNIESZKA JASKULSKA

Stolica potrzebuje obwodnicy i trasy S2. Budowa na wawerskim brzegu idzie pełną parą. Niedawno zakończyło się palowanie gruntu,na którym staną estakady prowadzące do mostu przez Wisłę. Od kilku tygodni trwa czyszczenie terenu pod trasę,m.in.wycięto już drzewa. „Linia” informowała o utrudnieniach, które pojawiły się 27 października w związku z zamknięciem kilku ulic w Miedzeszynie (przez ten teren przebiega trasa obwodnicy).

Rozpoczął się już kolejny etap inwestycji – budowa odcinka „C”. Około 7,5 km obwodnicy od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska oraz estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym wybuduje spółka Warbud.

Chcemy normalnie dojechać do domów

Okolice ul.Ogórkowej czy ul. Patriotów w Miedzeszynie powoli zamieniają się w wielki plac budowy. Wiele lokalnych dróg jest zamkniętych, wytyczono kolejne objazdy. Niektórzy mieszkańcy mają problem, aby w ogóle dojechać do swoich domów.

– Czasami nie można wjechać na własną posesję. Rozumiem, że budowa obwodnicy jest ważna dla stolicy, ale nie można też zapominać o nas,mieszkańcach – mówi pan Andrzej z Miedzeszyna. – Wawer dosłownie zaczyna się korkować. W naszej okolicy inwestor chce na wiele miesięcy odgrodzić część Miedzeszyna od świata – dodaje.

Utrudnienia związane z budową obwodnicy przerażają mieszkańców dzielnicy i kierowców tym bardziej, że mają potrwać do czasu zakończenia całej inwestycji, czyli do 2020 r. Rodzice dzieci, które dochodzą pieszo do szkół, obawiają się o ich bezpieczeństwo.

– Na ulicach jest duży ruch, tworzą się korki, Wawer robi się zatłoczony. Obawiam się puszczać syna samego do szkoły – dodaje pani Katarzyna, mieszkanka Falenicy.

Apel dzielnicy do premier Szydło

Urząd Dzielnicy Wawer informuje, że rozpoczęły się roboty drogowe związane z budową odcinka „C” Południowej Obwodnicy Warszawy (Wał Miedzeszyński – granica dzielnicy).

– Mając na uwadze liczne zażalenia i wystąpienia kierowane przez mieszkańców, użytkowników ruchu drogowego oraz wszelkie inicjatywy społeczne o charakterze formalnym i nieformalnym, zarząd dzielnicy stanowczo apeluje o zmianę dotychczasowej koncepcji organizacji ruchu na czas realizacji prac – zapewniają władze Wawra.

W czwartek, 2 listopada samorządowcy wystosowali pismo do premier Beaty Szydło. Podkreślają w nim, że budowana obwodnica przecina wszystkie zasadnicze drogi w Wawrze, z których korzystają nie tylko mieszkańcy stolicy, ale także z okolicznych regionów, m.in. Otwocka, Józefowa, Karczewa, Celestynowa, czy Wilgi.

Miedzeszyn odcięty od świata?

Samorządowcy i mieszkańcy są przerażeni skalą utrudnień. Jak podkreśla urząd dzielnicy, wykonawca inwestycji, firma Warbud, zaplanowała już podczas pierwszego etapu prac zamknięcie na półtora roku wschodniej jezdni ul. Patriotów i na rok ul. Mozaikowej. Natomiast w drugim etapie na kolejne półtora roku planuje zamknąć zachodnią jezdnię ul. Patriotów.

– Niedopuszczalna jest sytuacja, w której wdrażane są rozwiązania zakładające zamykanie dla ruchu więcej niż jednej z tych ulic bez zapewnienia skutecznego objazdu, biorąc pod uwagę również duże natężenie ruchu w tej części dzielnicy – podkreślają władze Wawra. I zapewniają, że takie działania będą skutkować paraliżem komunikacyjnym południowo-wschodniej części Warszawy. – Dlatego kategorycznie wnosimy, aby przejezdność w ciągu głównych szlaków komunikacji przebiegających przez Wawer przecinających trasę POW (wschodnia i zachodnia jezdnia ul.: Patriotów, Izbicka, Mozaikowa,Wał Miedzeszyński) została utrzymana przez cały
okres realizacji robót – wyliczają.

I podkreślają, że ich dotychczasowe apele nie zyskały przychylności wykonawcy ani inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dlatego teraz władze dzielnicy wystosowały apel do premier Beaty Szydło.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.