Wędrująca Królowa Polski

KOPIA CUDOWNEGO OBRAZU NAWIEDZI POWIAT.

Wyjątkowy obraz lada dzień dotrze do wiernych w powiecie otwockim. Wędrującą od pół wieku po Polsce kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jako pierwsi przyjmą mieszkańcy gminy Wiązowna.

IGOR NOWACKI

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się 2 września w Radzyminie. Przez kolejne miesiące, aż do 16 czerwca 2018 roku, obraz będzie nawiedzał kolejnych 21 dekanatów diecezji. Do powiatu otwockiego dotrze już w najbliższą środę, 8 listopada. Najpierw pomodlą się przy nim wierni z gminy Wiązowna.

Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie, troski i radości przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i przygotować do dobrego przeżycia 100-lecia objawień fatimskich oraz do 25. rocznicy utworzenia Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jest także czasem przeżywania jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 60-lecia rozpoczęcia nawiedzenia kopii obrazu jasnogórskiego. Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego będzie przebiegać w naszej diecezji pod hasłem „Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie”.

Uroczyste zakończenie Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej diecezji odbędzie się 16 czerwca 2018 roku na placu Szembeka (przed kościołem Najczystszego Serca Maryi) przy udziale członków Episkopatu Polski, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych i seminarzystów oraz wiernych świeckich z diecezji warszawsko-praskiej.

Terminarz Peregrynacji Obrazu MB Jasnogórskiej

Dekanat otwocki
– 8 listopada (środa) – Wiązowna.
– 9 listopada (czwartek) – Glinianka.
– 10 listopada (piątek) – Ostrów.
– 11 listopada (sobota) – Otwock-Wólka Mlądzka.
– 12 listopada (niedziela) – parafia Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.
– 13 listopada (poniedziałek) – parafia Niepokalanego Serca NMP w Otwocku-Śródborowie.
– 14 listopada (wtorek) – Dom Księży Emerytów.
– 15 listopada (środa) – parafia św. Wincentego à Paulo w Otwocku.
– 16 listopada (czwartek) – parafia bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku.
– 17 listopada (piątek) – parafia MB Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze II.
– 18 listopada (sobota) – parafia MB Nieustającej Pomocy w Otwocku-Mlądzu.

Dekanat Otwock-Kresy
– 19 listopada (niedziela) – parafia MB Królowej Polski w Otwocku-Kresach.
– 20 listopada (poniedziałek) – parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze.
– 21 listopada (wtorek) – parafia Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach.
– 22 listopada (środa) – Karczew.
– 23 listopada (czwartek) – Otwock Wielki.
– 24 listopada (piątek) – Stara Wieś.
– 25 listopada (sobota) – Celestynów.
– 26 listopada (niedziela) – parafia MB Częstochowskiej w Józefowie.
– 27 listopada (poniedziałek) – parafia św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie.
– 28 listopada (wtorek) – parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Józefowie-Błotach.

Idea peregrynacji

Zrodziła się w 1956 roku, gdy Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali: „Matko, przyjdź do nas!”. Ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze i generał paulinów o. Alojzy Wrzalik, podążając za słowami wiernych, wyszli z inicjatywą peregrynacji, czyli wędrówki, kopii obrazu po parafiach Polski. Ideą tą podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Pomysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956 roku. W 1957 roku z jego inicjatywy wykonano duplikat obrazu. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 roku. Na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski zdecydowano, że obraz będzie odwiedzał wszystkie polskie parafie. W maju 1957 roku kopia została wyświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XII. Po tym wydarzeniu kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła pielgrzymkę po Polsce. Trwa ona do dziś.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.