Wędrująca Królowa Polski

KOPIA CUDOWNEGO OBRAZU NAWIEDZI POWIAT.

Wyjątkowy obraz lada dzień dotrze do wiernych w powiecie otwockim. Wędrującą od pół wieku po Polsce kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jako pierwsi przyjmą mieszkańcy gminy Wiązowna.

IGOR NOWACKI

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się 2 września w Radzyminie. Przez kolejne miesiące, aż do 16 czerwca 2018 roku, obraz będzie nawiedzał kolejnych 21 dekanatów diecezji. Do powiatu otwockiego dotrze już w najbliższą środę, 8 listopada. Najpierw pomodlą się przy nim wierni z gminy Wiązowna.

Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie, troski i radości przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i przygotować do dobrego przeżycia 100-lecia objawień fatimskich oraz do 25. rocznicy utworzenia Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jest także czasem przeżywania jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 60-lecia rozpoczęcia nawiedzenia kopii obrazu jasnogórskiego. Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego będzie przebiegać w naszej diecezji pod hasłem „Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie”.

Uroczyste zakończenie Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej diecezji odbędzie się 16 czerwca 2018 roku na placu Szembeka (przed kościołem Najczystszego Serca Maryi) przy udziale członków Episkopatu Polski, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych i seminarzystów oraz wiernych świeckich z diecezji warszawsko-praskiej.

Terminarz Peregrynacji Obrazu MB Jasnogórskiej

Dekanat otwocki
– 8 listopada (środa) – Wiązowna.
– 9 listopada (czwartek) – Glinianka.
– 10 listopada (piątek) – Ostrów.
– 11 listopada (sobota) – Otwock-Wólka Mlądzka.
– 12 listopada (niedziela) – parafia Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.
– 13 listopada (poniedziałek) – parafia Niepokalanego Serca NMP w Otwocku-Śródborowie.
– 14 listopada (wtorek) – Dom Księży Emerytów.
– 15 listopada (środa) – parafia św. Wincentego à Paulo w Otwocku.
– 16 listopada (czwartek) – parafia bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Otwocku.
– 17 listopada (piątek) – parafia MB Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze II.
– 18 listopada (sobota) – parafia MB Nieustającej Pomocy w Otwocku-Mlądzu.

Dekanat Otwock-Kresy
– 19 listopada (niedziela) – parafia MB Królowej Polski w Otwocku-Kresach.
– 20 listopada (poniedziałek) – parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze.
– 21 listopada (wtorek) – parafia Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach.
– 22 listopada (środa) – Karczew.
– 23 listopada (czwartek) – Otwock Wielki.
– 24 listopada (piątek) – Stara Wieś.
– 25 listopada (sobota) – Celestynów.
– 26 listopada (niedziela) – parafia MB Częstochowskiej w Józefowie.
– 27 listopada (poniedziałek) – parafia św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie.
– 28 listopada (wtorek) – parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Józefowie-Błotach.

Idea peregrynacji

Zrodziła się w 1956 roku, gdy Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali: „Matko, przyjdź do nas!”. Ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze i generał paulinów o. Alojzy Wrzalik, podążając za słowami wiernych, wyszli z inicjatywą peregrynacji, czyli wędrówki, kopii obrazu po parafiach Polski. Ideą tą podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Pomysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956 roku. W 1957 roku z jego inicjatywy wykonano duplikat obrazu. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 roku. Na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski zdecydowano, że obraz będzie odwiedzał wszystkie polskie parafie. W maju 1957 roku kopia została wyświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XII. Po tym wydarzeniu kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła pielgrzymkę po Polsce. Trwa ona do dziś.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.