Rewitalizacja na rezerwie

KARCZEW: OSTATNIA SZANSA NA DOFINANSOWANIE.

Projekt rewitalizacji Rynku Zygmunta Starego w Karczewie nie znalazł się na liście wniosków zakwalifikowanych do unijnego dofinansowania. Jest na 15. miejscu listy rezerwowej. – Odwołamy się od wyników, bo mamy szansę na więcej punktów. Liczymy na to, że kilka projektów z listy rezerwowej także otrzyma unijne pieniądze – mówi wiceburmistrz Bartłomiej Tkaczyk.

SYLWIA WYSOCKA

Władze Karczewa złożyły wniosek o przyznanie dofinansowania na rewitalizację rynku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Całkowita wartość wniosku to prawie 9 mln zł, z czego dofinansowanie miało wynosić ponad 4 mln 800 tys. zł. Zakres projektu obejmuje dwa obszary: rewitalizację Rynku Zygmunta Starego oraz termomodernizację Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pod koniec października okazało się, że karczewski projekt nie znalazł się na liście wniosków, które otrzymają dofinansowanie, bo ta lista jest bardzo krótka. Kwotę całego dofinansowania, czyli niespełna 46 mln 300 tys. zł, rozdysponowano na zaledwie 11 projektów rewitalizacji na Mazowszu. Złożony przez Karczew projekt znalazł się na 15. miejscu listy rezerwowej, otrzymując 41,5 punktu na 51 możliwych.

Jak tłumaczy wiceburmistrz Bartłomiej Tkaczyk, brak 9,5 punktu do wartości maksymalnej w większości wynika z przyczyn obiektywnych. To znaczy, że Karczew nie otrzymał tych punktów nie z powodu źle przygotowanego projektu, ale np. dlatego, że nie realizuje go na terenie poprzemysłowym. Jednak władze mają nadzieję, że wniosek przesunie się o kilka miejsc wyżej w klasyfikacji projektów rezerwowych, ponieważ będą walczyć o niesłusznie odebrane 2,5 punktu.

– Możemy te punkty uzyskać w wyniku odwołania, ponieważ jeden z oceniających przyznał naszemu projektowi pięć punktów za przeprowadzenie konkursu architektonicznego, a drugi oceniający nie przyznał za to żadnych punktów, co dało w sumie 2,5 punktu. Karczew przeprowadził konkurs, więc mamy nadzieję odzyskać nasze 2,5 punktu i dzięki temu awansować na liście rezerwowej w okolice siódmego lub dziewiątego miejsca – tłumaczy wiceburmistrz Tkaczyk.

– Dzięki temu zwiększymy nasze szanse na to, że jednak otrzymamy dofinansowanie, bo kilka pierwszych projektów z listy rezerwowej może na to liczyć. Po pierwsze część środków może zostać uwolniona w wyniku oszczędności po przetargach, a po drugie organizatorzy konkursu deklarują poszukiwania dodatkowych pieniędzy na projekty z listy rezerwowej. Mamy nadzieję, że Urząd Marszałkowski podejmie decyzje o przesunięciu środków, ponieważ z informacji uzyskanych od organizatorów konkursu wynika, że drugiego naboru wniosków już nie będzie – podsumowuje wiceburmistrz.

Ostateczne decyzje dotyczące ewentualnego dofinansowania dla projektów z listy rezerwowej mają zapaść w ciągu miesiąca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.