Elektryzujące plany

POLSKIE AUTA NA PRĄD – TO MOŻLIWE!

Spółka ElectroMobility Poland, która odpowiada za realizację projektu polskiego samochodu elektrycznego, zamierza ogłosić w listopadzie konkurs na prototyp takiego pojazdu – donosi agencja informacyjna Newseria Biznes.

PRZEMEK SKOCZEK

Już w połowie września rozstrzygnięto konkurs na wizualizację nadwozia i wyłonione zostały cztery najlepsze projekty. – Celem jest pozyskanie dobrych, funkcjonalnych prototypów. Chcieliśmy dać szansę polskim, zdolnym zespołom, które pracowały nad prototypami, aby mogły te prace sfinalizować – mówi Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

Niszą na tym rynku, którą mogą zagospodarować polscy producenci, są małe, miejskie elektryki. Eksperci podkreślają, że rodzimy przemysł ma szansę zaistnieć z tym produktem na zagranicznych rynkach. Kluczem do sukcesu jest współpraca między producentami aut a producentami komponentów. Ważne jest także zielone światło od rządu dla intensywnego rozwoju tej branży.

– Wszyscy, którzy działamy w ramach rynku elektromobilności, liczymy na jego szybki i spektakularny wzrost – mówi Rafał Budweil, prezes zarządu spółki Triggo, która stworzyła pojazd łączący zalety motocykla i samochodu zasilanego napędem elektrycznym. Wsparciem dla polskiego przemysłu ma być ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której konsultacje właśnie się zakończyły. Wprowadza ona wiele korzystnych rozwiązań dla osób, które zdecydują się na zakup samochodu elektrycznego. Są to między innymi korzyści finansowe, takie jak obniżona akcyza i zwiększone odpisy amortyzacyjne, ale również na przykład możliwość poruszania się po buspasach czy specjalne miejsca parkingowe w centrach miast oraz możliwość korzystania z bezpłatnych parkingów.

Według zapowiedzi ministra Michała Kurtyki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii, ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w 2018 roku. Elektromobilność to jeden z kluczowych punktów uchwalonej w tym roku Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rządowy plan zakłada, że do 2025 roku po polskich drogach ma jeździć już milion pojazdów zasilanych napędem elektrycznym, w tym część będzie krajowej produkcji.

– Powinniśmy spodziewać się na polskich drogach coraz większej liczby pojazdów elektrycznych. Ważnym elementem ich upowszechnienia będzie rozbudowa infrastruktury do ładowania. Zakładamy, że do 2020 roku powstanie około 6,5 tys. punktów ładowania w całej Polsce. Doprowadzi to do sytuacji, w której będziemy mogli powiedzieć, że pojazd elektryczny jest takim środkiem transportu, z którego możemy bezpiecznie, spokojnie i również bardzo ekologicznie skorzystać – mówi Michał Kurtyka. Czas pokaże, czy te plany są realne. Oby, bo ma to wielkie znaczenie dla poprawy jakości powietrza w naszych miastach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.