Niewidzialne piesze patrole

OTWOCK: KASA DLA POLICJI POD ZNAKIEM ZAPYTANIA.

Otwoccy radni mają duże zastrzeżenia do funkcjonowania pieszych patroli policji na ulicach miasta. Jeśli nic się nie zmieni, niewykluczone, że w przyszłym roku nie dofinansują służb ponadnormatywnych. – Dajemy na ten cel dużo pieniędzy, ale bez sensu jest płacić, jeśli nie widzimy efektów – mówi radny Marcin Kraśniewski.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Rada miasta już od kilku lat przeznacza pieniądze na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców na ulicach Otwocka (patrz ramka). Chodzi o dodatkowych policjantów, którzy mają patrolować miasto od piątku do niedzieli.

– Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że tych patroli nie widać na ulicach. Ustalenia były inne. Cel był taki, żeby policjanci byli widoczni w mieście. Być może jeżdżą samochodem, ale nie o to nam chodziło – mówi przewodniczący komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego radny Marcin Kraśniewski.

Obecny na komisji Komendant KPP Otwock wyjaśnił, że służby prewencyjne wysyłane są w dane rejony na podstawie bieżącego zagrożenia przestępczością, gdzie z doświadczenia wiadomo, że są to obszary najbardziej niebezpieczne, a także na podstawie mapy zagrożeń i zgłoszeń od spółdzielni czy mieszkańców.

– Ja dostaję informacje, że policję widać w Otwocku, ale to pewnie zależy od tego, z kim się rozmawia – twierdzi mł. insp. Hubert Białogrodzki. Komendant przyznał, że zmienił sposób dysponowania wszystkich służb. – Wystawiamy dwa patrole w 12-godzinnych zmianach. Nie jestem w stanie oddzielić od tego służb ponadnormatywnych. Chcemy widzieć policjantów czy chcemy, żeby było bezpieczniej? – pytał radnych.

– Te pieniądze miały być przeznaczone konkretnie na służby ponadnormatywne. Zostało określone, jak one miały wyglądać. Są to piesze patrole jak najbardziej widoczne. Ja w Śródborowie przez cały rok nie widziałem pieszego patrolu. A co do mapy zagrożeń, to taki obszar wskazałem i nie widziałem, żeby tam pojawiała się policja – zwrócił uwagę radny Przemysław Bogusz.

Komisja spraw społecznych przegłosowała pozytywnie wniosek policji o pomoc finansową w 2018 roku, ale nie wskazano jeszcze w jakiej wysokości. Jeśli chodzi o piesze patrole, to KPP wnioskuje o 50 tys. zł.

Z przekazanych pieniędzy na ten rok do wykorzystania pozostało jeszcze 14 tys. zł. Zrealizowano do tej pory 180 służb, dwuosobowe patrole są dzielone na całe miasto. – Zostały jeszcze dwa miesiące, zobaczymy, czy będą jakieś efekty i czy policjantów będzie widać – mówi radny Kraśniewski.

KPP Otwock zwróciła się do rady miasta także o pomoc finansową przy zakupie samochodów, o pieniądze na nagrody dla policjantów (20 tys. zł), a także o pomoc w doposażeniu w sprzęt elektroniczny (komputery, monitory). Jeszcze nie wiadomo, czy w miejskim budżecie znajdzie się na to kasa. – To jest dziwne, że miasto musi kupować podstawowe rzeczy, takie jak sprzęt elektroniczny dla policji. To powinna zapewnić Komenda Główna Policji, która jest organem prowadzącym – uważa radny Bogusz.

Pomoc od miasta dla policji:

  • 2015 rok – 100 tys. 250 zł (z czego 58 tys. 750 zł na piesze patrole),
  • 2016 rok – 190 tys. 246 zł (z czego 97 tys. 746 zł na piesze patrole),
  • 2017 rok – 120 tys. zł (z czego 70 tys. zł na piesze patrole).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.